Science

Naukowcy z dziedziny medycyny weterynaryjnej kontynuują ważną pracę ze Stampede nad bezpieczeństwem zwierząt

Pracownik rancza Marcus Brauns na trasie medialnej WA Ranches. Riley Brandt, University of Calgary

Przedstawiciele mediów zwiedzają WA Ranches przed „największym rodeo na świeżym powietrzu”, aby dowiedzieć się więcej o trwających projektach badawczych

Długotrwała współpraca między Calgary Stampede a Wydziałem Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Kalifornijskiego (UCVM) ma na celu poprawę dobrostanu zwierząt i opracowanie polityk, które stworzą bezpieczniejsze środowisko dla zwierząt i ludzi na znanym rodeo na świeżym powietrzu.

W związku z trwającą edycją Stampede 2024 naukowcy z UCVM pracują na miejscu nad wdrożeniem nowych protokołów dotyczących dobrostanu zwierząt. Mają nadzieję na poprawę dobrostanu, bezpieczeństwa i wydajności koni wyścigowych i zwierząt rodeo, w tym byków, koni i cieląt.

„W poprzednich latach zidentyfikowaliśmy pewne problemy związane z przemieszczaniem się zwierząt rodeo, takie jak punkty zaciskania i liczba osób w miejscach załadunku, którymi zajęli się (Stampede) i które ulepszyli” — mówi dr Ed Pajor, PhD.

Pajor, profesor zachowań i dobrostanu zwierząt oraz dyrektor WA Ranches na UCVM, mówi, że kluczowym celem jego badań w tym roku jest opracowanie nowego narzędzia do oceny dobrostanu zwierząt wykorzystywanych w rodeo. WA Ranches to 19 000-akrowa hodowla krów i cieląt, która została hojnie przekazana UCalgary przez rodzinę Anderson-Chisholm w 2018 r.

Badania będą koncentrować się na zwierzętach trzymanych w kojcach przed właściwym wydarzeniem rodeo. Wcześniej opublikowane recenzowane badania badały strach i stres u byków i koni bezpośrednio przed występem na arenie, a badacze odkryli, że większość z nich jest dość spokojna.

„Siedemdziesiąt procent byków nie wykazywało prawie żadnych oznak stresu przed samym wydarzeniem” – powiedział Pajor reporterom podczas wydarzenia poprzedzającego Stampede, które odbyło się w WA Ranches 28 czerwca.

„Tak, były zwierzęta, które wykazywały oznaki stresu – wiele z nich to były zwierzęta, które wcześniej nie były na Stampede. Generalnie konie i byki stawały się bardziej reaktywne, gdy liczba osób w pobliżu nich w skoczniach wzrosła”.

Podczas wydarzenia Stampede Chuckwagon naukowcy z UCVM będą pobierać próbki krwi od koni po ich pierwszym wyścigu, aby zmierzyć, jak mięsień sercowy zwierzęcia reaguje na wyścigi.

„Współpracujemy z Calgary Stampede nad poprawą bezpieczeństwa koni wozowych” – powiedział reporterom dr Renaud Léguillette, PhD.

„Przeprowadziliśmy test, który pozwala nam zmierzyć, jak mięsień sercowy radzi sobie z wysiłkiem podczas wyścigów, a następnie możemy wystawić czerwoną flagę koniowi, który miałby nieco większe obciążenie serca”.

Pajor mówi, że wszystko, czego nauczyliśmy się na tegorocznym Stampede, pomoże nam w opracowaniu nowych protokołów na przyszłe lata.

„Mamy nadzieję, że w tym roku uda nam się opracować odpowiednie narzędzia, a następnie w przyszłym roku będziemy mogli wykorzystać je do oceny nowych kwestii związanych z dobrostanem zwierząt” – mówi.

„Przyjrzymy się szeregowi wskaźników behawioralnych, jakie wykazują zwierzęta, środowiskom, w których są przetrzymywane, sposobowi ich przemieszczania, urazom i stanowi zdrowia zwierząt”.

W tym roku Calgary Stampede wspiera prace stosowane (projekt chuckwagon Leguillete'a) mające na celu natychmiastowe zwiększenie zdrowia i dobrostanu koni jeżdżących wozami, a także testowanie teoretycznych modeli oceny dobrostanu zwierząt (projekt rodeo Pajora), co przyczyni się do rozwoju nauki o dobrostanie zwierząt i opracowania nowych narzędzi oceny, które będzie można wykorzystać w przyszłości podczas Calgary Stampede i innych rodeo.

Source

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button