News

„Nie popełnijcie błędu, Rosja przegrywa tę wojnę”: Biden krytykuje Putina

„Ukraina może powstrzymać Putina i to zrobi” – powiedział prezydent USA Joe Biden.

Waszyngton:

Prezydent USA Joe Biden ogłosił we wtorek historyczną darowiznę sprzętu obrony powietrznej dla Ukrainy i stwierdził, że Rosja nie radzi sobie w tej wojnie.

Witając przywódców państw członkowskich NATO na historycznym szczycie z okazji 75. rocznicy jego powstania, Biden powiedział, że Stany Zjednoczone, Niemcy, Holandia, Rumunia i Włochy dostarczą Ukrainie sprzęt do pięciu dodatkowych strategicznych systemów obrony powietrznej.

Dodał, że w nadchodzących miesiącach USA i ich partnerzy zamierzają wyposażyć Ukrainę w dziesiątki dodatkowych taktycznych systemów obrony powietrznej, zapewniając, że „kiedy będziemy eksportować kluczowe przechwytujące pociski obrony powietrznej, Ukraina będzie na czele stawki”.

„Oni otrzymają tę pomoc, zanim ktokolwiek inny ją otrzyma. Podsumowując, Ukraina otrzyma setki dodatkowych przechwytywaczy w ciągu następnego roku, co pomoże chronić ukraińskie miasta przed rosyjskimi rakietami i ukraińskimi wojskami, które mierzą się z atakami powietrznymi na swoich liniach frontu” – powiedział Biden.

„Nie łudźcie się, Rosja przegrywa w tej wojnie. Po ponad dwóch latach wojny (prezydenta Rosji Władimira) Putina, jego straty są oszałamiające. Ponad 350 000 rosyjskich żołnierzy zabitych lub rannych, prawie milion (10 lakh) Rosjan, wielu z nich młodych ludzi, opuściło Rosję, ponieważ nie widzą już przyszłości w Rosji” – powiedział.

„Kijów, pamiętacie chłopaki i dziewczyny, miał upaść za pięć dni? Pamiętacie? Cóż, nadal stoi dwa i pół roku później i będzie stał dalej. Wszyscy sojusznicy wiedzieli, że przed tą wojną Putin myślał, że NATO się rozpadnie. Dziś NATO jest silniejsze niż kiedykolwiek w swojej historii. Kiedy ta bezsensowna wojna się zaczęła, Ukraina była wolnym krajem. Dziś nadal jest wolnym krajem” – powiedział prezydent USA.

Powtarzając, że agresywna wojna Putina przeciwko Ukrainie trwa, powiedział, że prezydent Rosji nie chce niczego innego, jak całkowitego podporządkowania Ukrainy, aby położyć kres demokracji w tym kraju, zniszczyć jego kulturę i wymazać go z mapy.

„Wiemy, że Putin nie zatrzyma się na Ukrainie, ale nie mylcie się, Ukraina może i zatrzyma Putina” – powiedział Biden.

Powiedział, że wojna zakończy się, a Ukraina pozostanie wolnym i niepodległym krajem. „Rosja nie zwycięży. Ukraina zwycięży. Panie i panowie, to przełomowy moment dla Europy, dla społeczności transatlantyckiej i, jak mogę dodać, dla świata. Pamiętajmy, że fakt, iż NATO pozostaje bastionem globalnego bezpieczeństwa, nie wydarzył się przypadkowo” – powiedział.

„NATO jest silniejsze, mądrzejsze i bardziej energiczne niż wtedy, gdy zaczynaliście. A miliard ludzi w Europie lub Ameryce Północnej, a nawet na całym świecie, będzie zbierać plony waszej pracy przez lata w postaci bezpieczeństwa, możliwości i większej wolności” – powiedział prezydent.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg stwierdził w swoim wystąpieniu, że nie ma darmowych opcji, jeśli ma się za sąsiada agresywną Rosję.

„W wojnie nie ma opcji bez ryzyka. I pamiętajcie – największym kosztem i największym ryzykiem będzie zwycięstwo Rosji na Ukrainie. Nie możemy do tego dopuścić. Nie tylko ośmieliłoby to prezydenta Putina, ale także innych autorytarnych przywódców w Iranie, Korei Północnej i Chinach” – powiedział.

Przyznał, że trwały sukces NATO nigdy nie był czymś oczywistym, lecz raczej „wynikiem przemyślanych wyborów i trudnych decyzji” – od utworzenia sojuszu po negocjacje w sprawie kontroli zbrojeń i od rozszerzenia NATO pod koniec zimnej wojny po obecne wsparcie dla Ukrainy.

„Nadszedł czas, by stanąć w obronie wolności i demokracji, a tym miejscem jest Ukraina” – powiedział.

Stoltenberg zakończył stwierdzeniem, że sojusz będzie nadal musiał mierzyć się z trudnymi pytaniami w przyszłości, ale „razem w NATO jesteśmy silniejsi i bezpieczniejsi”.

Biden odznaczył Stoltenberga Prezydenckim Medalem Wolności, najwyższym cywilnym odznaczeniem Stanów Zjednoczonych, w uznaniu jego dziesięcioletniej służby na czele sojuszu.

(Poza nagłówkiem, artykuł ten nie był edytowany przez zespół NDTV i został opublikowany za pośrednictwem kanału syndykowanego.)

Source

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button