News

„Niesamowicie gorąco”: Rekordowa fala upałów ogarnęła zachodnie Stany Zjednoczone

Ponad 161 milionów ludzi objętych jest alertem upałów, ponieważ ekstremalne zjawiska pogodowe powodują ostrzeżenia i obawy dotyczące zdrowia.

Zachodnie Stany Zjednoczone wciąż zmagają się z falą upałów, która według władz zabiła co najmniej siedem osób i spowodowała wydanie ostrzeżeń przed zbliżającymi się warunkami pogodowymi na dużych obszarach kraju.

Fala ekstremalnych upałów pobiła rekordy na Zachodzie, jednocześnie wzbudzając obawy dotyczące skutków kryzysu klimatycznego.

W środę miasto Las Vegas w stanie Nevada ma pobić swój poprzedni rekord czterech kolejnych dni z temperaturą powyżej 46,1 stopnia Celsjusza (115 stopni Fahrenheita).

Stało się to po tym, jak upały w mieście pobiły rekord jednodniowy z 2021 r. wynoszący 46,6°C (116°F), gdy w niedzielę temperatura osiągnęła 48,8°C (120°F).

„To najgorsza fala upałów, jaką odnotowano w Las Vegas od 1937 roku” – powiedział meteorolog John Adair, weteran trzydziestoletniego stażu w biurze Narodowej Służby Meteorologicznej w południowej Nevadzie.

Mieszkanka Alyse Sobosan powiedziała, że ​​ten lipiec był najgorętszym miesiącem od 15 lat, odkąd mieszka w Las Vegas. „Jest przytłaczająco gorąco” – powiedziała agencji prasowej The Associated Press. „To tak, jakbyś nie mógł naprawdę żyć swoim życiem”.

Przedstawiciele służby zdrowia podkreślają, że upały mogą stwarzać poważne zagrożenia dla zdrowia.

„Nawet osoby w średnim wieku, które wydają się zdrowe, mogą zachorować na chorobę związaną z upałem, gdy jest tak gorąco, że organizmowi trudno się ochłodzić” – powiedziała Alexis Brignola, epidemiolog z Southern Nevada Health District.

Fala upałów w ostatnich dniach pobiła również rekordy w północno-zachodnich stanach Oregon i Waszyngton. Temperatura w Portland przekroczyła 39,4°C (103°F), a w Salem i Eugene – 40,5°C (105°F).

Lekarz sądowy stanu Oregon poinformował we wtorek, że upał mógł być przyczyną co najmniej sześciu zgonów.

W sobotę w Parku Narodowym Doliny Śmierci w Kalifornii na skutek wychłodzenia zmarł również motocyklista. Temperatura osiągnęła tam 53,3°C (128°F).

W obu stanach susza i upały przyczyniły się do powstawania pożarów, w tym nowego pożaru w Oregonie, nazwanego Larch Creek Fire, który we wtorek wieczorem szybko rozprzestrzenił się na obszar ponad 12 kilometrów kwadratowych (5 mil kwadratowych).

W Kalifornii strażacy gasili we wtorek co najmniej 18 pożarów lasów, w tym pożar o powierzchni 109 km kw. (42 mile kw.), który spowodował wydanie nakazu ewakuacji około 200 domów w górach hrabstwa Santa Barbara.

Opad huraganu Beryl

Fala upałów nadeszła po tym, jak czerwiec był trzynastym z rzędu miesiącem, w którym odnotowano rekordowe miesięczne temperatury na całym świecie.

Łącznie we wtorek ponad 161 milionów ludzi w całych Stanach Zjednoczonych zostało objętych alertem z powodu upałów.

Zagrożenie było szczególnie duże w południowym stanie Teksas, gdzie po przejściu huraganu Beryl ponad milion osób pozostało bez prądu. Szczególnie mocno ucierpiało miasto Houston.

We wtorek, dzień po uderzeniu burzy w ląd, prezydent USA Joe Biden zatwierdził ogłoszenie stanu klęski żywiołowej, otwierając tym samym stanowi dostęp do zasobów federalnych.

„Największym zmartwieniem w tej chwili są przerwy w dostawie prądu i ekstremalne upały, które dotykają Teksańczyków” – powiedział Biden w oświadczeniu. Przytoczył wysoką liczbę zgonów z powodu ekstremalnych upałów w USA, którą Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom szacują na około 1220 rocznie.

„Jak wszyscy wiecie, ekstremalne upały zabijają więcej Amerykanów niż wszystkie inne klęski żywiołowe razem wzięte” – powiedział.

Co najmniej jedna osoba w Luizjanie i sześć osób w Teksasie zginęło, gdy Beryl dotarł do lądu jako huragan kategorii 1. Stało się to po tym, jak burza przetoczyła się przez Karaiby, zabijając co najmniej 11 osób.

Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button