News

Od Karaibów po Teksas Beryl pozostawia za sobą szlak zniszczenia

Beryl przetacza się przez Atlantyk od ponad tygodnia, napędzany wyjątkowo ciepłą wodą, i stał się najwcześniejszym huraganem kategorii 5.

Zdziesiątkowało karaibskie wyspy, takie jak Barbados i Jamajka, a para wysp w Saint Vincent i Grenadynach została niemal całkowicie zniszczona. W piątek uderzyło w meksykański półwysep Jukatan, a w poniedziałek uderzyło w Teksas, za każdym razem odzyskując siłę nad wodą.

W amerykańskim stanie Teksas, gdzie Beryl dotarł do lądu jako huragan kategorii 1, burza wywołała silny wiatr i ulewne deszcze, łamiąc drzewa i linie energetyczne.

Beryl, który następnie został zdegradowany z huraganu do burzy tropikalnej, a następnie do depresji tropikalnej, spowodował przerwy w dostawie prądu do milionów mieszkańców z powodu upału.

Okna zabite deskami ustawione były wzdłuż przedmieść. Samochody utknęły na zalanych autostradach. Po przejściu najgorszego sztormu wielu mieszkańców pracowało nad oczyszczeniem dróg z gałęzi drzew i innych zanieczyszczeń.

Zanim dotarł do Teksasu, Beryl spowodował spustoszenie w Tulum w Meksyku, gdzie dziesiątki tysięcy ludzi zostało pozbawionych prądu, gdy przetoczył się przez region jako huragan kategorii 2.

Wiatr i deszcz smagały nadmorskie miasto przez cały piątek. Mieszkańcy schronili się w szkołach i hotelach, a urzędnicy patrolowali plaże, aby ewakuować mieszkańców i turystów.

Przesiedleńcy znaleźli wytchnienie – i jedzenie – w schroniskach, a wojsko zorganizowało jadłodajnie. Inni ryzykowali podróżowanie przez mocno zalane ulice.

Ale największe zniszczenia Beryl miały miejsce na Karaibach, gdzie całe miasta – a nawet całe wyspy – zostały zdziesiątkowane. Zrywało dachy z domów i niszczyło i plątało łodzie na liniach brzegowych. Fale pełne gruzu rozbijały się o piasek.

W stolicy Jamajki, Kingston, arenę zamieniono w schronienie z rzędami cienkich łóżek i koców.

Zniszczenia, jakie pozostawił po sobie Beryl, będą wymagały miesięcy, a nawet lat odbudowy i naprawy.

Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button