News

Odkrycie ciała amerykańskiego wspinacza po 22 latach "szok," rodzina mówi

Lawina pogrzebała amerykańskiego wspinacza Billa Stampfla 22 lata temu, gdy wspinał się na jeden z najwyższych szczytów Andów. Jego rodzina wiedziała, że ​​szanse na odnalezienie go żywego, a nawet na wydobycie jego ciała z gęstych pól śniegu i zamarzniętych pokryw lodowych pokrywających 22 000-stopowy szczyt Huascaran, są niewielkie.

Jednak w czerwcu syn Stampfla odebrał telefon od nieznajomego, który powiedział, że natknął się na zamarznięte — i niemal nienaruszone — ciało wspinacza, gdy sam wspinał się na Huascaran.

„To było tak niespodziewane. Rozmawiamy o moim tacie, myślimy o nim cały czas” — powiedział Joseph Stampfl. „Nigdy nie myślisz, że dostaniesz ten telefon”.

Następnie podzielił się tą nowiną z rodziną.

„To był szok” – powiedziała Jennifer Stampfl, córka wspinacza. „Kiedy odbierasz telefon, że go znaleziono, serce ci się kraje. Na początku nie wiesz, co dokładnie czuć”.

Policja w Peru poinformowała we wtorek odnaleźli ciało Stampfla z góry, w której został pochowany przez lawinę w 2002 r., kiedy 58-latek wspinał się z dwoma przyjaciółmi, którzy również zginęli.

Peruwiański wspinacz USA
Na zdjęciu opublikowanym przez peruwiańską policję krajową widać policjantów niosących ciało, którego tożsamość ustalono na podstawie ciała amerykańskiego alpinisty Williama Stampfla, na górze Huascaran w Huraz w Peru, 5 lipca 2024 r.

AP


Grupa policjantów i przewodników górskich położyła ciało Stampfla na noszach, przykryła je pomarańczową plandeką i powoli zniosła z lodowatej góry. Ciało znaleziono na wysokości 17 060 stóp, około dziewięciogodzinnej wędrówki od jednego z obozów, w którym wspinacze zatrzymują się, gdy zdobywają stromy szczyt Huascaran.

Jennifer Stampfl powiedziała, że ​​rodzina planuje przewieźć ciało do domu pogrzebowego w stolicy Peru, Limie, gdzie będzie można je skremować, a prochy przetransportować z powrotem do kraju.

„Przez 22 lata po prostu wbijaliśmy sobie do głowy: 'Tak to już jest. Tata jest częścią góry i nigdy nie wróci do domu'” – powiedziała.

Ciało i ubranie Stampfla zostały zachowane przez lód i mroźne temperatury, powiedziała policja. Jego prawo jazdy znaleziono w saszetce na biodrze. Mówi się, że był mieszkańcem Chino w hrabstwie San Bernardino w Kalifornii.

„Nigdy czegoś takiego nie widziałem”

Próba odzyskania szczątków Stampfla rozpoczęła się w zeszłym tygodniu, po tym jak amerykański wspinacz natknął się na zamarznięte ciało podczas wspinaczki na szczyt Huascaran. Wspinacz otworzył woreczek i przeczytał nazwisko na prawie jazdy. Zadzwonił do krewnych Stampfla, którzy następnie skontaktowali się z lokalnymi przewodnikami górskimi.

Joseph Stampfl powiedział, że współpracowali z peruwiańskim stowarzyszeniem ratownictwa górskiego, aby odzyskać ciało jego ojca, które znajdowało się około 3000–4000 stóp poniżej, gdzie najprawdopodobniej zginął on i jego dwaj przyjaciele.

„Nie był już pokryty lodem” – powiedział syn. „Wciąż ma na sobie buty”.

W akcji ratunkowej wziął udział zespół złożony z 13 alpinistów — pięciu funkcjonariuszy elitarnej jednostki policji i ośmiu przewodników górskich pracujących dla Grupo Alpamayo, lokalnego organizatora wycieczek, który zabiera wspinaczy na Huascaran i inne szczyty w Andach.

Eric Raul Albino, dyrektor Grupo Alpamayo, powiedział, że został zatrudniony przez rodzinę Stampfla w celu odzyskania ciała.

Lenin Alvardo, jeden z policjantów biorących udział w akcji ratunkowej, powiedział, że ubrania Stampfla były w większości nienaruszone. Saszetka biodrowa z jego prawem jazdy zawierała również parę okularów przeciwsłonecznych, aparat fotograficzny, dyktafon i dwa rozkładające się banknoty 20-dolarowe. Na lewej ręce wciąż znajdowała się złota obrączka ślubna.

„Nigdy czegoś takiego nie widziałem” – powiedział Alvarado.

Huascaran to najwyższy szczyt Peru. Setki wspinaczy odwiedzają górę każdego roku z lokalnymi przewodnikami, a dotarcie na szczyt zajmuje im zazwyczaj około tygodnia.

Jednakże, zmiana klimatu dotknął Huascaran i okoliczne szczyty wyższe niż 5000 metrów, znane jako Cordillera Blanca. Według oficjalnych danych, Cordillera Blanca straciła 27% swojej pokrywy lodowej w ciągu ostatnich pięciu dekad.

Stampfl wraz z przyjaciółmi Matthew Richardsonem i Stevem Erskine próbował wspiąć się na Huascaran w 2002 roku. Według ówczesnego doniesienia Los Angeles Times, podróżowali po całym świecie, aby zdobywać wymagające góry i zdobyli szczyty Kilimandżaro, Rainier, Shasta i Denali.

Ciało Erskine'a znaleziono wkrótce po zejściu lawiny, natomiast ciała Richardsona wciąż nie odnaleziono.

Jennifer Stampfl powiedziała, że ​​tablica pamiątkowa ku pamięci trójki przyjaciół została umieszczona na szczycie Mount Baldy w Południowej Kalifornii, gdzie trio trenowało do swoich wypraw. Powiedziała, że ​​mogą wrócić na miejsce ze szczątkami jej ojca.

Janet Stampfl-Raymer, żona Stampfla, powiedziała, że ​​kiedy jej mąż nie pracował jako inżynier budownictwa, uwielbiał uprawiać wspinaczkę górską.

„Był dobrym człowiekiem. Był skromny. Kochał Boga i kochał góry” – powiedziała.

„Wszyscy po prostu bardzo kochaliśmy mojego męża. Był jedyny w swoim rodzaju” – powiedziała. „Jesteśmy bardzo wdzięczni, że możemy zabrać jego ciało do domu, aby spoczęło”.

Stampfl starannie planował swoje wyprawy górskie, powiedziała jego córka. Powiedziała również, że był bardzo skromny i nie lubił zwracać na siebie uwagi.

„To, że jest w wiadomościach, świadczy o tym, że nie jest moim ojcem” – powiedziała.

Topniejący lód odsłania ciała dawno zaginionych wspinaczy

W miarę jak na całym świecie lodowce topnieją i cofają się, co wielu naukowców przypisuje globalnemu ociepleniu, obserwuje się wzrost liczby odkryć szczątków turystów, narciarzy i wspinaczy, którzy zaginęli dziesiątki lat temu.

W czerwcu, odnaleziono pięć zamrożonych ciał z Mount Everestu — w tym z jednego, z którego pozostały jedynie szczątki szkieletu — w ramach akcji sprzątania gór w Nepalu, obejmującej Mount Everest oraz przyległe szczyty Lhotse i Nuptse.

W zeszłym roku szczątki niemieckiego wspinacza zaginionych w 1986 r., odnaleziono na lodowcu w Alpach Szwajcarskich.

policja-kantonowa-wallis-3.jpg
12 lipca wspinacze znaleźli ludzkie szczątki i kilka elementów sprzętu na lodowcu Theodule w południowej Szwajcarii.

Policja kantonu Valais


W 2017 roku włoskie ekipy ratownictwa górskiego odnaleziono szczątki turystów na lodowcu na południowej ścianie Mont Blanc, prawdopodobnie pochodzącym z lat 80. lub 90. XX wieku. Zaledwie kilka tygodni później odkryto w Alpach Szwajcarskich szczątki wspinacza, który został zidentyfikowany jako brytyjski alpinista, który zaginął w 1971 rokupoinformowała w czwartek lokalna policja.

W tym samym roku topniejący lodowiec w Szwajcarii odsłonił ciała zamarzniętej pary, która zaginął 75 lat temu temu. Marcelin Dumoulin i jego żona Francine mieli 40 i 37 lat, gdy zaginęli 15 sierpnia 1942 r. Policja regionalna poinformowała lokalne media, że ​​ich ciała zostały odkryto w pobliżu wyciągu narciarskiego na lodowcu przez pracownika firmy zajmującej się organizacją ośrodków wypoczynkowych.

W 2016 r. odnaleziono ciała znanego alpinisty i operatora kamery wyprawowej, którzy zostali pochowani w himalajskiej lawinie w 1999 r. zostały znalezione częściowe topnienie lodowca.

Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button