News

Odkryto starożytną rzymską statuę w ściekach

Odkryto starożytne posągi we Włoszech


Odkryto 2000-letnie posągi, które według archeologów mogą „przepisać historię”

01:00

Archeolodzy odkryli dobrze zachowaną statuę w starożytnym kanale ściekowym w Bułgarii. Uważa się, że pochodzi ona z II wieku n.e. Zespół pod kierownictwem dr. Ludmiła Wagalińskiego stwierdził, że statua prawdopodobnie przedstawia starożytnego greckiego boga Hermesa. Jest to pierwsza tego typu statua znaleziona w Bułgarii.

Jak wynika z wpisu na stronie grupy na Facebooku, posąg odkryto podczas trzeciego dnia wykopalisk w Heraclea Sintica, starożytnym mieście na zboczu wzgórza wulkanicznego Kozhuh w pobliżu Petrich.

Vagalinski i Muzeum Historyczne Petrich kierują wykopaliskami na tym terenie od 2007 r. i odkryli, że miasto było nowoczesne jak na swoje czasy i zbudowane z wielką elegancją, według oficjalna strona turystyczna tego regionu.

Bułgarscy archeolodzy znaleźli marmurowego boga w starożytnych rzymskich kanałach
Archeolog stoi obok marmurowej statuy odkrytej na terenie pozostałości starożytnego miasta Heraklea Sintica, w pobliżu wioski Rupite w Bułgarii, 5 lipca 2024 r.

Spasiyana Sergieva/REUTERS


Nowo odkryta statua ma ponad 6'5'', powiedział Vagalinski w poście w mediach społecznościowych. Archeolodzy twierdzą, że statua pasuje do innych, które przedstawiają Hermesa, ale na świecie zachowało się bardzo niewiele podobnych posągów, a wiele z nich nie ma głów.

W czasach Cesarstwa Rzymskiego chrześcijaństwo stało się oficjalną religią, a pogańskie symbole, takie jak te bóstwa, zostały zakazane. Archeolodzy uważają, że ludzie grzebali posągi takie jak ten, który jest rzymską kopią greckiego posągu, aby je zachować, według Reutersa.

Vagalinski napisał w mediach społecznościowych, że dawni mieszkańcy miasta mogli umieścić posąg w ziemi po tym, jak okolicę nawiedziło trzęsienie ziemi.

Bułgarscy archeolodzy znaleźli marmurowego boga w starożytnych rzymskich kanałach
Archeolog siedzi obok marmurowej statuy odkrytej na terenie pozostałości starożytnego miasta Heraklea Sintica, w pobliżu wioski Rupite w Bułgarii, 5 lipca 2024 r.

Spasiyana Sergieva/REUTERS


Zespół opublikował kilka zdjęć z różnych okresów wykopalisk. Uważają, że posąg został wyrzeźbiony z całego bloku marmuru przez mistrza rzeźbiarstwa. Opracowano plan podniesienia starożytnego artefaktu za pomocą dźwigu i przetransportowania go do Muzeum Petrich, gdzie zostanie wystawiony po odrestaurowaniu.

CBS News skontaktowało się z Vagalinskim, aby uzyskać więcej informacji.

Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button