News

Pakistan przedłuża o rok prawo pobytu 1,45 miliona uchodźców afgańskich

Szacuje się, że od czasu przejęcia władzy przez rząd talibów w sierpniu 2021 r. przybyło ich około 600 tys. (Plik)

Islamabad:

Islamabad poinformował w środę, że około 1,45 miliona afgańskich uchodźców będzie mogło pozostać w Pakistanie przez kolejny rok, jednak władze nalegają, aby eksmisje nieudokumentowanych migrantów trwały nadal.

Ponad 600 000 Afgańczyków opuściło Pakistan od czasu, gdy w ubiegłym roku Islamabad nakazał nielegalnym migrantom opuszczenie kraju pod groźbą aresztowania w związku z pogorszeniem się stosunków z Kabulem z powodu kwestii bezpieczeństwa.

Obserwatorzy praw człowieka ostrzegają, że osoby wysłane do rządzonego przez talibów Afganistanu otrzymały niewielkie wsparcie, a niektóre z nich spotkały się z prześladowaniami ze strony nowych władców Kabulu.

Gabinet premiera Shehbaza Sharifa poinformował, że zatwierdził przedłużenie do czerwca 2025 r. wizy dla 1,45 mln afgańskich uchodźców legalnie przebywających w kraju i posiadających karty potwierdzające rejestrację.

Ważność kart wygasła pod koniec ubiegłego miesiąca, przez co ich posiadacze nie mają pewności prawnej co do prawa do pozostania w Pakistanie.

Nie wszyscy obywatele Afganistanu mieszkający w Pakistanie posiadają takie karty, a nawet ci, którzy je posiadają, zgłaszają, że są prześladowani i zastraszani, aby zmusić ich do opuszczenia kraju.

Oświadczenie Islamabadu pojawiło się dzień po trzydniowej wizycie Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR), Filippo Grandiego.

W oświadczeniu wydanym we wtorek UNHCR poinformował, że Grandi „wyraził uznanie za zawieszenie „Planu repatriacji nielegalnych cudzoziemców””.

Jednak rzeczniczka MSZ stwierdziła, że ​​„to nieprawda”.

Mumtaz Zahra Baloch powiedziała reporterom w oświadczeniu: „Pakistan nie wyraził takiego zrozumienia wobec UNHCR”, a program „pozostaje w mocy i jest wdrażany w sposób uporządkowany i etapowy”.

Tymczasem pakistański urzędnik imigracyjny na przejściu granicznym w Torkham poinformował, że zaczęto konfiskować dokumenty, w tym karty rejestracyjne uchodźców, opuszczającym Afganistan.

„Wdrażamy tę dyrektywę zgodnie z instrukcjami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych” – powiedział urzędnik na najbardziej ruchliwym przejściu granicznym między Pakistanem a Afganistanem.

„Ten środek ma na celu zapewnienie, że nie wrócą do Pakistanu, lecz opuszczą go na stałe, choć będą mogli ponownie wjechać po uzyskaniu wizy” – powiedział agencji AFP pod warunkiem zachowania anonimowości.

Przez lata miliony Afgańczyków napływało do Pakistanu, uciekając przed dziesięcioleciami narastającego konfliktu.

Szacuje się, że od czasu przejęcia władzy przez rząd talibów w sierpniu 2021 r. i wprowadzenia surowej interpretacji prawa islamskiego przybyło ich około 600 tys.

Islamabad już wcześniej oświadczył, że plan masowych eksmisji jest uzasadniony względami bezpieczeństwa i słabnącą gospodarką.

Analitycy twierdzą, że rząd talibów wywiera presję na Kabul w związku z nasileniem się ataków w regionach granicznych Pakistanu z Afganistanem, gdzie rząd talibów oskarżany jest o zapewnianie bojownikom bezpiecznego schronienia.

(Poza nagłówkiem, artykuł ten nie był edytowany przez zespół NDTV i został opublikowany za pośrednictwem kanału syndykowanego.)

Source

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button