News

Pakistan twierdzi, że zarejestrowani afgańscy uchodźcy mogą zostać jeszcze przez rok

Pakistan poinformował, że przedłuży ważność kart potwierdzających rejestrację 1,45 miliona afgańskich uchodźców o rok.

Islamabad, Pakistan – Pakistan ogłosił, że przedłuży ważność kart rejestracyjnych blisko 1,5 miliona afgańskich uchodźców po tym, jak wysoki rangą urzędnik ONZ zaapelował do tego kraju o wstrzymanie planu deportacji.

„Federalny gabinet zatwierdził roczne przedłużenie ważności kart POR (dowód rejestracji) 1,45 miliona afgańskich uchodźców. Ich karty PoR straciły ważność 30 czerwca 2024 r. Przedłużenie zostało przyznane do 30 czerwca 2025 r.”, poinformowało biuro premiera w oświadczeniu po zakończeniu posiedzenia gabinetu w środę.

Oświadczenie wydano po dyskusji na temat statusu uchodźców między premierem Shehbazem Sharifem a Filippo Grandim, szefem agencji ONZ ds. uchodźców (UNHCR), który odwiedził Pakistan na początku tego tygodnia.

Zgodnie z oświadczeniem wydanym we wtorek przez biuro premiera, Sharif powiedział Grandiemu, że społeczność międzynarodowa musi uznać „ciężar spoczywający na barkach” Pakistanu przyjmującego dużą populację uchodźców i wykazać się „zbiorową odpowiedzialnością”.

Pakistan przyjął miliony afgańskich uchodźców od czasu radzieckiej inwazji na Afganistan w 1979 r. Ostatni napływ uchodźców rozpoczął się w sierpniu 2021 r., kiedy talibowie odzyskali władzę w Afganistanie. W rezultacie około 600–800 tys. Afgańczyków szukało schronienia w sąsiednim Pakistanie.

W listopadzie ubiegłego roku Pakistan uruchomił szeroko krytykowany program repatriacyjny, którego celem jest powrót milionów Afgańczyków, niezależnie od ich statusu prawnego.

Według rządu Pakistan obecnie gości prawie trzy miliony Afgańczyków, z czego blisko 2,4 miliona posiada jakąś formę prawnej dokumentacji. Spośród nich prawie 1,5 miliona posiada kartę UNHCR Proof of Residence, a kolejne 800 000 posiada Afgańską Kartę Obywatelstwa (ACC).

Urzędnik Afgańskiego Komisarza, rządowej agencji odpowiedzialnej za afgańskich uchodźców w kraju, oświadczył, że dotychczas do Afganistanu powróciło ponad 600 000 uchodźców, z czego ponad 30 000 deportowano, a pozostali powrócili dobrowolnie.

Szef UNHCR Grandi przyznał, że Pakistan stoi przed wyzwaniami i docenił fakt, że program repatriacyjny został „zawieszony”, wyrażając nadzieję, że tak pozostanie – czytamy w oświadczeniu UNHCR.

„Musimy wykorzystać tę okazję, aby przyspieszyć znalezienie rozwiązań i mieć szerszą wizję dla narodu afgańskiego w Pakistanie” – powiedział Grandi.

Urzędnik z Afgańskiego Komisarza, który poprosił o zachowanie anonimowości, potwierdził również, że plan został tymczasowo wstrzymany i nie doszło do żadnych wydaleń ani deportacji na przejściach granicznych w prowincjach Chajber Pasztunchwa i Beludżystan.

„Obecnie na granicy panuje całkowity spokój, a afgańskie rodziny nie są prześladowane ani aresztowane” – powiedział urzędnik w środę w wywiadzie dla Al-Dżaziry.Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button