News

Południowokoreański polityk obwinia o samobójstwa mężczyzn „dominującą” rolę kobiet

Korea Południowa zmaga się ze znaczną luką płacową i płciową w zatrudnieniu (przedstawicielstwo)

Nowe Delhi:

Pewien południowokoreański polityk znalazł się pod ostrzałem krytyki za swoje kontrowersyjne twierdzenie, że wzrost liczby samobójstw wśród mężczyzn wynika z „dominującej” roli kobiet w społeczeństwie.

W nowym raporcie radny miasta Seul Kim Ki-duck stwierdził, że rosnący udział kobiet na rynku pracy doprowadził do zmniejszenia liczby ofert pracy i perspektyw małżeńskich dla mężczyzn, co przyczyniło się do „wzrostu prób samobójczych wśród mężczyzn”, jak podaje BBC.

Korea Południowa ma jeden z najwyższych wskaźników samobójstw wśród bogatych krajów i słabe wyniki w zakresie równości płci. Liczba prób samobójczych wzrosła o 140% z 430 w 2018 r. do 1035 w 2023 r., przy czym mężczyźni stanowią 77% przypadków w 2023 r., w porównaniu z 67% w 2018 r.

Komentarze radnego Kima wywołały oburzenie, ponieważ są kolejnym przykładem tego, że politycy nie są świadomi rzeczywistości i zbyt mocno upraszczają złożone kwestie związane z samobójstwem i płcią.

Profesor Song In Han z Yonsei University powiedział, że problemy ze zdrowiem psychicznym wymagają badań naukowych, a nie spekulacji opartych na płci. Mimo że mężczyźni są bardziej skłonni do odbierania sobie życia na świecie, raport pana Kima koncentruje się na konflikcie płci, zamiast zajmować się podstawowymi przyczynami problemu. „Niebezpieczne i nierozsądne jest wysuwanie takich twierdzeń bez wystarczających dowodów” — powiedział profesor.

W Korei Południowej występuje znaczna nierówność płci w zatrudnieniu i płacach. Kobiety częściej podejmują się prac tymczasowych lub na część etatu i zarabiają średnio o 29 procent mniej niż mężczyźni.

Pośród tego wszystkiego pojawił się ruch antyfeministyczny, kierowany przez młodych mężczyzn, którzy czują się pokrzywdzeni przez wysiłki na rzecz promowania równości płci. Raport pana Kima sugerował, że rozwiązanie problemu „dominacji kobiet” leży w promowaniu świadomości równości płci, aby „mężczyźni i kobiety mogli cieszyć się równymi szansami”.

Partia Sprawiedliwości zażądała, aby Kim wycofał swoje uwagi i przeprowadził odpowiednią analizę problemów. Oskarżyli go o „przerzucanie winy na kobiety w społeczeństwie koreańskim, które walczą o uniknięcie dyskryminacji ze względu na płeć”.

W odpowiedzi pan Kim stwierdził, że jego komentarze nie miały na celu krytyki „społeczeństwa zdominowanego przez kobiety”, lecz były po prostu jego osobistymi poglądami.

Source

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button