Science

Prehistoryczni rzemieślnicy tworzyli sztuczne koraliki z bursztynu

Zespół amerykańskich badaczy ujawnił tę praktykę, która miała na celu zaspokojenie popytu w miejscach, gdzie bursztyn był rzadki.

Badanie przeprowadzone przez grupę badawczą QUANTAS z Uniwersytetu w Sewilli wykazało, że prehistoryczne społeczności w Hiszpanii i Portugalii opracowały pierwszy znany kompozyt imitujący bursztyn, co odzwierciedla rozwój złożonych systemów technicznych przez tych neolitycznych rzemieślników w regionach, w których bursztyn był rzadki. Artykuł, który zbiera wyniki tego badania, opublikowany w Journal of Archaeological Science, został wybrany przez czasopismo Natura w sekcji Najważniejsze wydarzenia badawcze.

Prehistoryczni rzemieślnicy tworzyli fałszywe bursztynowe koraliki z tego kompozytu, aby sprostać zapotrzebowaniu na tę cenną żywicę w regionach, w których była ona rzadka. Pojawienie się tej technologii oznacza pierwszy raz w historii, kiedy opracowano materiał kompozytowy, który imituje bursztyn poprzez zmieszanie wosku pszczelego, żywicy sosnowej i barwnika roślinnego. Następnie ten kompozyt przykleja się do muszli za pomocą kleju wykonanego z kości (klej kostny).

Przez większą część historii bursztyn był wysoko cenionym towarem, kojarzonym z władzą i bogactwem. Jednak w czasach prehistorycznych skamieniała żywica była rzadkością na Półwyspie Iberyjskim: większość artefaktów bursztynowych datowanych na okres od piątego do drugiego tysiąclecia p.n.e. znalezionych na Półwyspie Iberyjskim jest skoncentrowana w zaledwie trzech grobowcach.

W 2019 r. badacze odkryli, że w niektórych grobowcach w Hiszpanii (Cova del Gegant, Sitges, Barcelona) znajdowały się prawdziwe bursztynowe koraliki obok kilku, które wyglądały jak imitacje. Hipoteza była zatem taka, że ​​w przypadku braku bursztynu prehistoryczni rzemieślnicy używali materiału, który imituje bursztyn, aby tworzyć przedmioty o wyglądzie bursztynu. Początkowo ustalono, że substancją, której używali, była żywica sosnowa.

Grupa QUANTAS z Uniwersytetu w Sewilli odwiedziła liczne muzea w Hiszpanii i Portugalii w poszukiwaniu dowodów na to zachowanie, odnajdując ponad 2000 koralików imitujących bursztyn rozmieszczonych w 15 miejscach. Po szczegółowej analizie tych koralików imitujących bursztyn udało się ustalić, że prehistoryczni rzemieślnicy w Hiszpanii i Portugalii używali muszli jako podpór, które następnie pokrywali kompozytem nadającym im wygląd bursztynu.

Odniesienie bibliograficzne

Carlos P. Odriozola, José Ángel Garrido-Cordero, Ana C. Sousa, José María Martínez-Blanes, Galo Romero-García, Daniel Sánchez-Gómez, Manel Edo i Benaigues, Diego Romero-Vera, María Dolores Simón-Vallejo, María Dolores Zambrana Vega, José Luis Molina González. Tworzenie iluzji: stworzona przez człowieka powłoka kompozytowa używana do imitowania koralików bursztynowych w prehistorycznej Iberii,

Czasopismo nauk archeologicznych, tom 168, 2024, 106011, ISSN 0305-4403, https://doi.org/10.1016/j.jas.2024.106011.

Ranking QS Europe plasuje USA w pierwszej dziesiątce najlepszych hiszpańskich uniwersytetów i na 146. miejscu w Europie

Source

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button