News

Premier Wielkiej Brytanii Starmer obiecuje zdecydowane wsparcie dla Ukrainy w debiucie międzynarodowym

Starmer spotka się później z Bidenem w Białym Domu.

Waszyngton:

Nowy premier Keir Starmer obiecał w środę, że utrzyma niezachwiane wsparcie Wielkiej Brytanii dla Ukrainy i udzielił błogosławieństwa atakom na terytorium Rosji przy użyciu brytyjskich rakiet. Miało to miejsce podczas jego międzynarodowego debiutu na szczycie NATO w Waszyngtonie.

Niezłomne przesłanie Starmera o ciągłości w kwestii Ukrainy pojawia się na tle narastających pytań o najważniejszego partnera Kijowa, Stany Zjednoczone, gdzie kandydat na prezydenta Donald Trump rozważa szybkie zawarcie umowy z Rosją.

Kilka dni po tym, jak Partia Pracy wygrała wybory i odsunęła od władzy konserwatystów, którzy sprawowali władzę przez 14 lat, Starmer powiedział, że odbył „bardzo dobre” spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim na marginesie szczytu NATO z okazji 75. rocznicy jego powstania.

„Dałem jasno do zrozumienia, że ​​jeśli chodzi o Wielką Brytanię, zmiana rządu nie ma żadnego wpływu na wsparcie, jakie zapewnimy” – powiedział Starmer reporterom.

„Byliśmy zjednoczeni w tej sprawie, gdy byliśmy w opozycji, i dla mnie było naprawdę ważne, aby móc to potwierdzić twarzą w twarz na spotkaniu” – powiedział Starmer, który rozmawiał już z Zełenskim telefonicznie po wejściu na Downing Street.

W trakcie lotu do Waszyngtonu Starmer stwierdził, że decyzje dotyczące użycia dostarczonych przez Wielką Brytanię rakiet Storm Shadow leżą w gestii ukraińskich sił zbrojnych.

Dodał, że brytyjska pomoc wojskowa „przeznaczona jest na cele obronne, ale to Ukraina musi zdecydować, w jaki sposób ją wykorzystać do tych celów”.

Wielka Brytania pod rządami trzech konserwatywnych premierów należała do najwierniejszych zwolenników Ukrainy w czasie wojny, przewodząc działaniom na rzecz wprowadzenia bardziej zaawansowanych systemów wojskowych i poluzowania ograniczeń wobec Kijowa.

Prezydent USA Joe Biden, który zdecydowanie popierał Ukrainę, ale uważał, aby nie rozpoczynać bezpośredniego konfliktu z Rosją, niedawno podjął podobny krok, pozwalając Ukrainie zaatakować rosyjskie pozycje ofensywne tuż za granicą przy użyciu amerykańskiej broni.

Zełenski pochwalił decyzję w sprawie rakiet Storm Shadow, pisząc na Telegramie: „Dziękujemy za Wasze nieustające wsparcie dla Ukrainy i naszego narodu!”

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ostrzegł, że Rosja podejmie „odpowiednie środki” w odpowiedzi na decyzję Starmera.

„Jeśli to prawda, to z pewnością jest to kolejny absolutnie nieodpowiedzialny krok w kierunku podsycania napięć i poważnej eskalacji sytuacji” – powiedział Pieskow reporterom.

– „Jasnowidzący” w sprawie Rosji –

Starmer spotka się później z Bidenem w Białym Domu i rozmawiał z innymi zachodnimi przywódcami, m.in. z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Starmer poprowadził Partię Pracy bardziej centrową niż jego lewicowy poprzednik i, podobnie jak minister spraw zagranicznych i minister obrony, zauważyli w Waszyngtonie, że Wielka Brytania przyczyniła się do powstania NATO w 1949 r. pod rządami laburzystowskiego premiera Clementa Atlee.

Starmer powiedział, że ma nadzieję, że szczyt NATO przekaże prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi wiadomość, że sojusz jest „większy niż kiedykolwiek, bardziej zjednoczony niż kiedykolwiek i całkowicie świadomy zagrożenia ze strony rosyjskiej agresji”.

Podczas szczytu NATO w Wielkiej Brytanii w 2014 r. ustalono, że każdy sojusznik będzie przeznaczał co najmniej dwa procent PKB na obronność, co było od dawna postulatem Stanów Zjednoczonych.

Wówczas cel ten osiągnęły jedynie Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Grecja, ale po inwazji na Ukrainę liczba członków wzrosła do 23 spośród 32 państw sojuszu.

Nowy sekretarz obrony Wielkiej Brytanii, John Healey, zaapelował do NATO o rozważenie przejścia do celu 2,5 procent.

Rosnące zagrożenia na całym świecie sugerują, że „wszystkie państwa NATO będą musiały zrobić więcej niż tylko dwa procent” – powiedział Healey reporterom.

Powiedział, że bez względu na wynik wyborów w USA priorytety Waszyngtonu „coraz bardziej będą przesuwać się w kierunku Indo-Pacyfiku”.

„Europejskie państwa będące członkami NATO muszą wziąć na siebie więcej ciężkiej pracy” – powiedział Healey.

(Poza nagłówkiem, artykuł ten nie był edytowany przez zespół NDTV i został opublikowany za pośrednictwem kanału syndykowanego.)

Source

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button