News

Prokuratorzy twierdzą, że Alec Baldwin złamał „podstawowe zasady” obchodzenia się z bronią

Proces hollywoodzkiego aktora rozpoczął się w Santa Fe, trzy lata po zabójstwie operatorki Rust, Halyny Hutchins.

Prokurator z Nowego Meksyku argumentował, że aktor Alec Baldwin złamał „podstawowe zasady” obchodzenia się z bronią podczas zabójstwa Halyny Hutchins, operatorki filmu Rust, w 2021 r., natomiast jego prawnik stwierdził, że zawiedli go eksperci ds. bezpieczeństwa na planie filmowym, którzy już zostali skazani w tej sprawie.

Baldwin, 66 lat, jest sądzony w sprawie pierwszej od trzech dekad śmierci na planie filmowym w Hollywood. Robił notatki przy stole obrony i spokojnie słuchał oświadczeń wstępnych w swoim procesie o nieumyślne spowodowanie śmierci w środę.

Ława przysięgłych złożona z 12 członków i czterech zastępców – 11 kobiet i pięciu mężczyzn – wysłuchała prokurator Erlindy Johnson, która przedstawiła argumenty, że Baldwin zlekceważył zasady bezpieczeństwa podczas kręcenia niskobudżetowego filmu, zanim wycelował broń w Hutchinsa w trakcie próby, odbezpieczył ją i nacisnął spust, gdy ustawiali kamerę na planie filmowym na południowy zachód od Santa Fe.

„Dowody pokażą, że oskarżonym, Alexandrem Baldwinem, jest ktoś, kto udawał, że używa prawdziwej broni i złamał podstawowe zasady bezpieczeństwa dotyczące broni palnej” – powiedział Johnson.

Żona Baldwina, Hilaria Baldwin, również była obecna na rozprawie i siedziała w drugim rzędzie galerii dla publiczności. Jego brat Stephen Baldwin siedział przed nią.

Hilaria Baldwin słucha przesłuchania swojego męża, aktora Aleca Baldwina w okręgu hrabstwa Santa Fe w Nowym Meksyku [Ross D Franklin/Pool/AFP]

Prawnik Baldwina, Alex Spiro, wskazał na rusznikarza Rust, Hannah Gutierrez – szefa bezpieczeństwa broni – i pierwszego asystenta reżysera, Dave’a Hallsa – odpowiedzialnego za ogólne bezpieczeństwo na planie. Oboje zostali skazani za strzelaninę, a Spiro powiedział, że nie sprawdzili nabojów w broni, aby upewnić się, że Baldwin może jej bezpiecznie używać.

„Byli ludzie odpowiedzialni za bezpieczeństwo broni palnej, ale aktor Alec Baldwin nie popełnił żadnego przestępstwa” – powiedział Spiro.

Hutchins zginął, a reżyser Joel Souza został ranny, gdy reprodukcja rewolweru Baldwina z 1873 roku Single Action Army wystrzeliła ostrą amunicję, przypadkowo załadowaną przez Gutierreza.

Od czasu przesłuchania przez policję 21 października 2021 r., czyli w dniu strzelaniny, Baldwin twierdził, że broń po prostu „wystrzeliła”.

Dwa miesiące później, w wywiadzie dla ABC News, Baldwin powiedział także George'owi Stephanopoulosowi, że nie nacisnął spustu.

Tymczasem test FBI z 2022 r. wykazał, że broń była w normalnym stanie technicznym i nie wystrzeliła z pełnego kurka bez naciśnięcia spustu. Prokuratorzy stanowi oskarżyli Baldwina o nieumyślne spowodowanie śmierci w styczniu 2022 r. Wycofali zarzuty trzy miesiące później, po tym jak prawnicy Baldwina przedstawili dowody fotograficzne, że broń została zmodyfikowana, argumentując, że będzie strzelać łatwiej, co wzmocniło argument aktora o przypadkowym wystrzale.

W środę Spiro powiedział, że nawet jeśli Baldwin nacisnął spust, nie było to przestępstwem. Powiedział, że zadaniem Gutierreza i Hallsa było bezpieczne umożliwienie aktorowi „machania nim, wskazywania nim, naciśnięcia spustu, tak jak robią to aktorzy”.

„Na planie filmowym wolno nacisnąć spust, więc nawet jeśli celowo nacisnął spust, jak twierdzą prokuratorzy, nie oznacza to, że popełnił zabójstwo” – powiedział Spiro.

Zbrojmistrz Gutierrez, którego praca na planie Rust obejmowała m.in. dbanie o bezpieczeństwo broni palnej, został skazany w marcu za nieumyślne spowodowanie śmierci za załadowanie ostrej amunicji.

Nie wiadomo jeszcze, czy Baldwin planuje wystąpić w swojej obronie. Eksperci prawni stwierdzili, że byłoby to ryzykowne posunięcie, narażające rzekomo temperamentnego aktora na wrogie przesłuchanie krzyżowe.

Proces Baldwina ma się zakończyć w przyszły piątek. Obrady ławy przysięgłych mogą potrwać do następnego tygodnia.

Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button