News

Rosja sprzyja zwycięstwu Trumpa w wyścigu prezydenckim w 2024 r., twierdzi amerykański wywiad

Oceny amerykańskiego wywiadu wykazały, że Rosja próbowała wpływać na kampanie, aby pomóc Trumpowi wygrać w 2016 r., a także w nieudanym wyścigu z Joe Bidenem w 2020 r.

Rosja ponownie faworyzuje republikanina Donalda Trumpa jako swojego faworyta w tegorocznych wyborach prezydenckich w USA, poinformował urzędnik amerykańskiego wywiadu.

Urzędnik, informując reporterów o bezpieczeństwie wyborów w USA, starał się nie podać nazwiska byłego prezydenta i domniemanego kandydata Partii Republikańskiej, gdy zapytano go, kogo Moskwa chciałaby widzieć jako następnego prezydenta USA.

Zaznaczył jednak, że Rosja faworyzuje Trumpa, dodając, że amerykańska społeczność wywiadowcza nie zmieniła swojej oceny preferencji Moskwy od czasu poprzednich wyborów.

„Nie zaobserwowaliśmy zmiany w preferencjach Rosji co do wyścigu prezydenckiego w porównaniu z poprzednimi wyborami, biorąc pod uwagę rolę, jaką Stany Zjednoczone odgrywają w odniesieniu do Ukrainy i szerszej polityki wobec Rosji” – powiedział we wtorek urzędnik z Biura Dyrektora Narodowego Wywiadu (ODNI).

Z poprzednich ocen wynika, że ​​Moskwa próbowała za pomocą kampanii wpływu pomóc Trumpowi wygrać z Hillary Clinton w 2016 r., a także w kampanii w 2020 r., którą przegrał z obecnym prezydentem USA Joe Bidenem.

Ówczesny prezydent USA Donald Trump (po lewej) i prezydent Rosji Władimir Putin opuszczają konferencję prasową po spotkaniu w Pałacu Prezydenckim w Helsinkach w Finlandii w 2018 r. [File: Pablo Martinez Monsivais/AP Photo]

Operacje wpływu Rosji

Jak dotąd Stany Zjednoczone nie wykryły żadnych planów żadnego państwa mających na celu „osłabienie lub zakłócenie” możliwości przeprowadzenia wyborów prezydenckich w listopadzie, stwierdzili urzędnicy na odprawie, w której uczestniczyli ODNI, FBI i Narodowy Koordynator ds. Bezpieczeństwa i Odporności Infrastruktury Krytycznej – agencja, która zajmuje się cyberobroną dla rządu USA i przemysłu prywatnego.

Jednak Rosja, jak powiedział urzędnik ODNI, nadal próbuje wpływać za pomocą mediów społecznościowych i innych środków na określone grupy amerykańskich wyborców w stanach kluczowych, promując „dzielące narracje i oczerniając konkretnych polityków”, których nazwisk nie wymienił.

„Rosja podejmuje działania obejmujące cały rząd, aby wpłynąć na wybory, włączając w to prezydenta, Kongres i opinię publiczną” – powiedział.

Moskwa „decyduje, których kandydatów jest gotowa poprzeć lub którym się sprzeciwić, w dużej mierze na podstawie ich stanowiska wobec dalszej pomocy USA dla Ukrainy i powiązanych z tym kwestii” – powiedział urzędnik.

„To wszystko taktyki, które widzieliśmy już wcześniej, głównie w mediach społecznościowych” i „wykorzystywaniu głosu Amerykanów do wzmacniania ich narracji” – dodał urzędnik.

Kampania wyborcza Trumpa odpowiedziała na ocenę poparcia ze strony Rosji, stwierdzając, że Biden jest słaby w stosunku do Rosji, o czym świadczy inwazja Moskwy na Ukrainę.

„Kiedy prezydent Trump zasiadał w Gabinecie Owalnym, Rosja i wszyscy przeciwnicy Ameryki byli odstraszeni, ponieważ obawiali się reakcji Stanów Zjednoczonych” – powiedziała w oświadczeniu Karoline Leavitt, rzeczniczka prasowa kampanii Trumpa.

Ambasada rosyjska nie odpowiedziała natychmiast na prośbę o komentarz.

Trump często krytykował skalę amerykańskiego wsparcia wojskowego dla Ukrainy, które wynosi około 60 mld dolarów od czasu pełnoskalowej inwazji Rosji w 2022 r. Nazwał również prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego „największym sprzedawcą w historii”.

Dwóch doradców Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego przedstawiło plany zakończenia amerykańskiego wsparcia militarnego dla Ukrainy, jeśli Kijów nie rozpocznie rozmów z Rosją w celu zakończenia wojny.

Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button