News

Sąd w Iraku skazał wdowę po przywódcy ISIL Al-Baghdadim na karę śmierci

Kobiecie postawiono zarzuty współpracy z Państwem Islamskim i przetrzymywania porwanych jazydzkich kobiet w jej domu w Mosulu.

Iracki sąd skazał na śmierć wdowę po byłym przywódcy ISIL (ISIS) Abu Bakr al-Baghdadim za jej rolę w grupie zbrojnej i za przetrzymywanie kobiet jazydzkich – poinformował organ sądowniczy.

Jak wynika z oświadczenia Najwyższej Rady Sądowniczej Iraku, wydanego w środę, sąd w zachodnim Bagdadzie wydał wyrok na kobietę, która przebywa w areszcie, na podstawie irackiego prawa antyterrorystycznego.

Została oskarżona o współpracę z Państwem Islamskim i wykorzystywanie swojego domu w Mosulu do przetrzymywania porwanych jazydzkich kobiet, które później zostały wzięte do niewoli przez bojowników Państwa Islamskiego w Sindżarze, na północy Iraku.

Sąd nie podał nazwiska oskarżonej kobiety, ale urzędnik sądowy, na którego powołuje się agencja prasowa AFP, zidentyfikował ją jako Asmę Mohamed.

Została skazana na „śmierć przez powieszenie” – powiedział agencji Reuters urzędnik sądowy, dodając, że wyrok musi zostać ratyfikowany przez iracki sąd apelacyjny, aby stał się ostateczny i możliwy do zastosowania.

Oskarżenia przeciwko żonie al-Baghdadiego pojawiły się prawie pięć lat po tym, jak amerykańskie siły specjalne zabiły przywódcę Państwa Islamskiego, który zbudował samozwańczy „kalifat” na rozległych obszarach Iraku i Syrii.

Jazydzi byli prześladowani podczas błyskawicznych działań Al-Baghdadiego w północnym Iraku w 2014 roku. Bojownicy Państwa Islamskiego systematycznie zabijali tysiące mężczyzn Jazydów i zmuszali jezydzkie kobiety do niewolnictwa seksualnego.

Ponad 10 lat później członkowie mniejszości nadal walczą o odzyskanie sił po ataku ISIL, a ponad 200 000 z nich zostało przesiedlonych, zgodnie z raportem Refugees International i Voice of Ezidis. Niewielu otrzymało reparacje lub odszkodowania.

Od czasu, gdy ISIL zostało wyparte ze wszystkich kontrolowanych przez siebie terytoriów w Iraku w 2017 r., irackie sądy wydały setki wyroków śmierci i dożywotniego więzienia dla osób skazanych za przynależność do „grupy terrorystycznej”. Wśród nich znalazło się ponad 500 zagranicznych mężczyzn i kobiet uznanych za winnych przyłączenia się do ISIL.

W lutym Irak ogłosił, że udało się zapewnić repatriację części członków rodziny al-Baghdadiego, którzy zostali zatrzymani w Turcji.

Wiadomo było, że Al-Baghdadi miał cztery żony. Ponad tydzień po jego śmierci w 2019 r. Turcja poinformowała, że ​​pojmała jedną z jego żon i innych członków rodziny.

Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button