News

Sąd w Rosji nakazał aresztowanie zaocznie wdowy po Nawalnym, Julii Nawalnej

Julię Nawalną oskarżono o przynależność do grupy „ekstremistycznej” i grozi jej co najmniej dwa miesiące więzienia, jeśli wróci z wygnania do Rosji.

Sąd w Moskwie skazał Julię Nawalną – wdowę po zmarłym rosyjskim polityku opozycji Aleksieju Nawalnym – na dwa miesiące więzienia.

Sąd oskarżył Nawalną, która żyje na wygnaniu, o udział w grupie „ekstremistycznej”. Decyzja ta oznacza, że ​​grozi jej pewne aresztowanie, jeśli postawi stopę w kraju.

47-letnia Nawalnaja znalazła się w centrum uwagi po śmierci męża w arktycznej kolonii karnej w lutym i powiedziała, że ​​będzie kontynuować walkę o to, co Nawalny nazwał „piękną Rosją przyszłości”.

Pisząc we wtorek na łamach X, Nawalnaja zwróciła się do swoich zwolenników, aby skupili się nie na wydanym przeciwko niej wyroku sądowym, ale na walce z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

„Kiedy będziecie o tym pisać, proszę nie zapomnijcie napisać najważniejszej rzeczy: Władimir Putin jest mordercą i zbrodniarzem wojennym” – napisała.

„Jego miejsce jest w więzieniu, i to nie gdzieś w Hadze, w przytulnej celi z telewizorem, ale w Rosji – w tym samym [penal] kolonii i tej samej celi o wymiarach 2 na 3 metry, w której zabił Aleksieja.”

Kreml zaprzeczył, jakoby wydał rozkaz zabicia Nawalnego.

„Walcz z Putinem”

Od czasu śmierci męża Nawalna spotkała się z wieloma zachodnimi przywódcami, m.in. z prezydentem USA Joe Bidenem w San Francisco.

Amerykańska organizacja non-profit Human Rights Foundation mianowała w zeszłym tygodniu Nawalną swoją przewodniczącą. Jak powiedziała, wykorzysta nową funkcję, aby zintensyfikować walkę, jaką jej mąż prowadzi z Putinem.

„Podejmiemy się wszystkiego, co może być przydatne w walce z Putinem, w walce o piękną Rosję przyszłości” – powiedziała.

Nawalna opuściła Rosję w 2021 roku i od śmierci męża mieszka w Niemczech.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że Nawalna kontynuuje dziedzictwo swojego męża i potępił decyzję moskiewskiego sądu, nazywając ją „nakazem aresztowania wbrew dążeniu do wolności i demokracji”.

Władze rosyjskie nie sprecyzowały zarzutów wobec Nawalnej. Wydaje się, że dotyczą one uznania przez władze Fundacji Nawalnego na rzecz Walki z Korupcją za „organizację ekstremistyczną”.

Wyrok sądu z 2021 r., który zdelegalizował grupę Nawalnego, zmusił jego bliskich współpracowników i członków zespołu do opuszczenia Rosji.

Nawalny został uwięziony po powrocie do Moskwy w styczniu 2021 r. z Niemiec, gdzie dochodził do siebie po zatruciu środkiem paralityczno-drgawkowym w 2020 r., za które obwinił Kreml.

Zmarł w arktycznej kolonii karnej „Polar Wolf” – 1900 km (1200 mil) na północny wschód od Moskwy – gdzie 47-latek odsiadywał 19-letni wyrok więzienia za różne zarzuty. Jego matka została poinformowana przez funkcjonariuszy więziennych, że zmarł z powodu „zespołu nagłej śmierci”.

Rzecznik Nawalnego Kira Yarmysh twierdził, że „został zamordowany”. Śmierć Nawalnego odsunęła Putina od jego największego politycznego wroga, który organizował masowe antykremlowskie protesty i prowadził krucjatę przeciwko korupcji.

Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button