Science

Samotność zwiększa ryzyko utraty pamięci związanej z wiekiem

Starsza kobieta patrząca przez okno

Około jednej trzeciej Kanadyjczyków odczuwa samotność, a badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Waterloo wykazało, że ma to poważniejszy negatywny wpływ na pamięć niż izolacja społeczna, choć oba te zjawiska stanowią poważne ryzyko dla starzejącego się społeczeństwa.

Samotność to subiektywna emocja, którą ludzie mogą odczuwać nawet podczas angażowania się w działania społeczne. Często wiąże się z depresją i wzrostem hormonów stresu, które mogą przyczyniać się do upośledzenia pamięci.

Badacze z Waterloo zbadali cztery kombinacje izolacji społecznej i samotności oraz ich wpływ na pamięć u osób w średnim i starszym wieku w okresie sześciu lat. Kombinacje te obejmują bycie społecznie odizolowanym i samotnym, bycie tylko społecznie odizolowanym, bycie tylko samotnym i bycie ani jednym, ani drugim.

„Jak się spodziewaliśmy, osoby, które były zarówno społecznie odizolowane, jak i samotne, miały największy spadek pamięci, który nasilił się w ciągu sześciu lat” — powiedział Ji Won Kang, główny autor artykułu i doktorant w School of Public Health Sciences w Waterloo. „Ale byliśmy zaskoczeni, gdy odkryliśmy, że samotność miała drugi co do wielkości wpływ na pamięć, mimo że tak wiele badań donosi o niebezpieczeństwach społecznej izolacji, nie biorąc pod uwagę samotności”.

Osoby, które nie są samotne, ale są wyizolowane społecznie, mogą pobudzać swoje zdolności umysłowe poprzez aktywności wykonywane w pojedynkę, takie jak czytanie, granie w gry i oddawanie się hobby, które poprawiają pamięć i stymulują mózg, mimo braku angażowania się w działania społeczne.

Kang ma nadzieję, że wyniki tych badań podkreślą potrzebę programów społecznych, zwłaszcza dla grupy osób starszych, które są zarówno wyizolowane społecznie, jak i samotne, a przez to najbardziej narażone na upośledzenie pamięci.

„Osoby starsze w kategorii osób samotnych często mają niższe dochody niż inne grupy i mogą mieć bariery strukturalne i problemy zdrowotne uniemożliwiające im łączenie się ze społecznościami” – powiedziała. „Rozwiązaniem mogłoby być wdrożenie programów transportu lub wizyt domowych – coś, co rozwiązałoby problemy społeczne, które sprawiają, że są bardziej odizolowani”.

Kolejnym priorytetem jest grupa, która czuje się samotna i wymaga innego podejścia.

„Musielibyśmy wiedzieć, co powoduje ich samotność” – powiedział Kang. „Mogą być powiązani społecznie i mieć bliskie relacje, ale na przykład ich małżeństwo może się rozpadać i skorzystaliby z poradnictwa”.

Badanie było interdyscyplinarnym projektem School of Public Health Sciences i Department of Statistics and Actuarial Science w Waterloo. Badanie zróżnicowanego wpływu izolacji społecznej, samotności i ich połączenia na pamięć starzejącej się populacji: 6-letnie badanie podłużne CLSA pojawia się w.

Source

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button