News

Śmiercionośny atak Izraela na szkołę w Strefie Gazy niweczy nadzieję na zawieszenie broni

Tel Awiw — Fala nadziei na przełom w Izrael-Hamas rozmowy o zawieszeniu broni ściągnęły dyrektora CIA Williama Burnsa z powrotem na Bliski Wschód w tym tygodniu, ale nadzieje zostały przyćmione przez gwałtowny izraelski atak lotniczy na szkołę, w której schronili się przesiedleni Palestyńczycy w południowej części Gazy. Atak zabił co najmniej 29 osób w szkole Al Awda w Khan Junis, według urzędnika z pobliskiego szpitala al-Nasser.

Siły Obronne Izraela w oświadczeniu poinformowały, że podczas ataku na szkołę użyto „precyzyjnej amunicji”, która zabiła bojownika biorącego udział w atakach terrorystycznych Hamasu 7 października, w których zginęło prawie 1200 osób.

Siły Obronne Izraela poinformowały, że badają incydent, jednak zawsze obwiniały Hamas za wszystkie ofiary śmiertelne tej wojny, oskarżając tę ​​organizację o wykorzystywanie palestyńskich cywilów jako żywych tarcz oraz o umieszczanie broni i bojowników w szkołach, szpitalach i domach.

TOPSHOT-PALESTYŃSKO-IZRAELSKI-KONFLIKT
Młody człowiek ranny podczas izraelskiego bombardowania jest przewożony na oddział ratunkowy szpitala Al-Nasser w Chan Junis, na południu Strefy Gazy, 9 lipca 2024 r., w trakcie trwającego konfliktu między Izraelem a palestyńską organizacją bojową Hamas.

BASHAR TALEB/AFP/Getty


IDF rozpoczęło również nowy atak dalej na północ, w mieście Gaza, wzywając do kolejnej ewakuacji palestyńskich cywilów. Zdjęcia opublikowane w internecie w środę pokazały ludzi trzymających ulotki zrzucone przez wojsko w tym rejonie, wzywające ludzi do opuszczenia go.

Setki tysięcy ludzi uwięzionych w Strefie Gazy, wąskim pasie ziemi wciśniętym między Izrael a Morze Śródziemne, uciekało już przed walkami cztery lub pięć razy.

Organizacja Narodów Zjednoczonych określiła przymusowy exodus mianem „niebezpiecznie chaotycznego” — lekarze i pielęgniarki z dwóch szpitali spieszyli się, aby przenieść swoich pacjentów.

Siły Obronne Izraela oświadczyły, że nie ma potrzeby ewakuacji placówek medycznych, jednak ich wcześniejsze naloty na inne szpitale w Strefie Gazy nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. pozostawił personel medyczny w strachu.


Izrael uwolnił szefa szpitala Al-Shifa w Gazie

02:49

Hamas stwierdził, że nowy atak może „zresetować proces negocjacji do punktu wyjścia”, pomimo że premier Izraela Benjamin Netanjahu zgodził się wysłać delegację w celu wznowienia rozmów.

Netanjahu zgodził się odesłać delegację izraelską z powrotem na rozmowy po tym, jak Hamas odpowiedział na najnowszy projekt zawieszenia broni kilkoma żądanymi zmianami, ale obie strony pozostają w konflikcie w kluczowych punktach procesu rozejmu. Jedną z największych przeszkód jest naleganie Netanjahu, aby każde porozumienie o zawieszeniu broni pozostawiało jego wojsku opcję wznowienia działań przeciwko Hamasowi.

Alon Pinkas, były doradca czterech izraelskich ministrów spraw zagranicznych i otwarty krytyk Netanjahu, powiedział w środę w wywiadzie dla CBS News, że uważa – podobnie jak wielu Izraelczyków – że przywódca kraju tak naprawdę nie chce zawieszenia broni.

Zapytany, czy Netanjahu, zgadzając się na kontynuowanie rozmów o zawieszeniu broni, po prostu rzucił kość swoim zwolennikom w Waszyngtonie, aby zmniejszyć presję, Pinkas stwierdził, że działania izraelskiego przywódcy były jeszcze bardziej nieszczere.

„On po prostu zabiera ich na przejażdżkę” – powiedział. „On [Netanyahu] robił to przez większą część ostatnich dziewięciu miesięcy i robił to ciesząc się bezkarnością i immunitetem”.


Dzieci umierające z głodu w Gazie, Netanjahu mówi, że część operacji Rafah może wkrótce się zakończyć

02:07

Przywódca Izraela oskarżył Hamas o blokowanie postępu rozmów, sugerując, że grupa ta nie traktuje negocjacji poważnie, ponieważ kontynuowała również działania militarne przeciwko Izraelowi podczas wielu rund rozmów.

Biały Dom konsekwentnie popierał prawo Izraela do obrony przed Hamasem i kilka wyjątkównigdy nie wstrzymał dostaw amerykańskiej broni do kraju. Ale pan Biden i jego podwładni wywierali również presję na Netanjahu, aby zezwolił na większą pomoc humanitarną dla Gazy i ograniczył liczbę ofiar cywilnych w wojnie, która według urzędników medycznych w enklawie zarządzanej przez Hamas zabiła ponad 38 200 Palestyńczyków.

Prezydent Biden ogłosił w marcu projekt mający na celu zwiększenie przepływu pomocy humanitarnej na ten teren — pływający pomost zbudowany przez armię amerykańską na wybrzeżu Gazy za kwotę ponad 230 milionów dolarów.

Projekt budowy molo, zawsze przedstawiany przez amerykańskich urzędników jako środek wspomagający, a nie rozwiązanie poważnego kryzysu humanitarnego w Strefie Gazy, boryka się z problemami logistycznymi, głównie związanymi z pogodą, i nigdy nie udało się zapewnić znaczącego przepływu materiałów pomocowych.

Po ponownym wyłączeniu z użytku z powodu wzburzonego morza, operacje na molo miały zostać wznowione w tym tygodniu — ale wówczas konstrukcja mogłaby zostać trwale zdemontowana. Demontaż mógłby nastąpić już w przyszłym tygodniu, ale ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta, zgodnie z informacjami amerykańskich urzędników wojskowych.

Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button