News

Śmiercionośny atak Izraela na szkołę zamienioną w schronisko w południowej części Strefy Gazy

W wyniku izraelskiego ataku powietrznego na szkołę, w której mieszkali przesiedleni Palestyńczycy w południowej części Strefy Gazy, zginęło co najmniej 30 osób. To już czwarty tego typu atak w ciągu kilku dni.

Atak w mieście Abbasan, na wschód od Khan Junis, uderzył w wejście do szkoły Al-Awdah, raniąc co najmniej 53 osoby. Palestyńscy medycy powiedzieli, że większość ofiar to kobiety i dzieci.

Izraelskie wojsko poinformowało, że przeprowadziło atak we wtorek, ponieważ jego celem był „terrorysta z militarnego skrzydła Hamasu” w pobliżu szkoły. Potwierdziło przeprowadzenie trzech innych ataków od soboty na szkoły w Gazie, które były wykorzystywane jako schronienia.

„Od początku wojny dwie trzecie szkół UNRWA w Strefie Gazy zostało zaatakowanych, niektóre zbombardowane, wiele poważnie uszkodzonych” – powiedział Philippe Lazzarini, szef agencji Narodów Zjednoczonych ds. uchodźców palestyńskich (UNRWA).

„Szkoły przestały być bezpiecznymi miejscami edukacji i nadziei dla dzieci, stały się przepełnionymi schroniskami, a często stają się miejscami śmierci i nędzy” – napisał na X.

W sobotę izraelski atak uderzył w szkołę Al-Jawni w Nuseirat, w centrum enklawy, zabijając 16 osób, według Ministerstwa Zdrowia Gazy. UNRWA poinformowała, że ​​w tym czasie schroniło się tam 2000 osób.

Według agencji obrony cywilnej Gazy, następnego dnia w ataku na szkołę Świętej Rodziny w mieście Gaza zginęły cztery osoby.

Łaciński Patriarchat, będący właścicielem szkoły, poinformował, że w tym czasie na terenie szkoły zgromadziły się setki osób.

Kolejna szkoła prowadzona przez UNRWA w Nuseirat została zaatakowana w poniedziałek. Lokalny szpital poinformował, że kilka osób zostało przyjętych na leczenie.

„Rażące lekceważenie międzynarodowego prawa humanitarnego nie może stać się nową normą” – powiedział Lazzarini, wzywając do natychmiastowego zawieszenia broni.

Hamas ostrzegł, że nasilenie ofensywy izraelskiej może zagrozić rozmowom o zawieszeniu broni. W środę w Katarze odbędzie się kolejna runda rozmów.

Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button