News

Sojusznicy z NATO rozpoczynają przekazywanie samolotów F-16 Ukrainie, mówi Blinken

Transfer myśliwców ma pomóc Kijowowi „skutecznie obronić się” przed inwazją Rosji, powiedział czołowy dyplomata USA.

Pierwsza partia wyprodukowanych w Stanach Zjednoczonych myśliwców F-16 zostanie przekazana Ukrainie, poinformował sekretarz stanu USA Antony Blinken. Podczas szczytu NATO w Waszyngtonie światowi przywódcy zobowiązali się do dalszego wsparcia dla Kijowa.

W środę, na marginesie szczytu, Blinken powiedział, że myśliwce F-16 zostaną przeniesione z Danii i Holandii.

„A te samoloty… będą latać nad Ukrainą tego lata, aby mieć pewność, że Ukraina będzie mogła nadal skutecznie bronić się przed rosyjską agresją” – powiedział czołowy amerykański dyplomata.

Wsparcie dla Ukrainy podczas rosyjskiej inwazji na ten kraj jest jednym z głównych tematów szczytu NATO, który odbywa się w tym tygodniu w stolicy USA. Zgromadzili się tam przywódcy 32 państw członkowskich Sojuszu.

Ukraina od dawna zabiega o nowoczesne zachodnie samoloty, a prezydent USA Joe Biden w sierpniu dał zielone światło na przekazanie temu krajowi samolotów F-16, mimo obaw o to, jak długo zajmie ukraińskiemu personelowi przeszkolenie się w zakresie pilotowania tych samolotów.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który również przebywa w tym tygodniu w Waszyngtonie na szczycie, wezwał swoich amerykańskich i europejskich sojuszników do zapewnienia Kijowowi większego wsparcia finansowego i wojskowego w celu odparcia rosyjskich ataków.

W poście w mediach społecznościowych Zełenski podziękował Stanom Zjednoczonym, Danii i Holandii za pomoc we „wzmocnieniu ukraińskich sił powietrznych za pomocą samolotów F-16”.

„To jasny sygnał, że zdolność Rosji do terroryzowania narodu ukraińskiego, miast i społeczności będzie się nadal zmniejszać” – napisał na portalu X.

„Samoloty F-16 zostaną również użyte do wzmocnienia obrony powietrznej Ukrainy. Jestem przekonany, że pomogą nam lepiej chronić Ukraińców przed brutalnymi atakami ze strony Rosji, takimi jak ten tygodniowy atak na szpital dziecięcy Ochmatdyt w Kijowie”.

Członkowie NATO ogłosili dostawę pięciu dodatkowych systemów Patriot i innych strategicznych systemów obrony powietrznej, aby pomóc Ukrainie. Na szczycie w tym tygodniu spodziewane są kolejne zapowiedzi pomocy.

W wspólne oświadczenie w sprawie przekazania samolotów F-16 przywódcy USA, Holandii i Danii oświadczyli, że są „zaangażowani w dalsze wzmacnianie ukraińskich zdolności powietrznych, co obejmie eskadry nowoczesnych wielozadaniowych samolotów czwartej generacji F-16”.

„Koalicja zamierza wesprzeć ich utrzymanie i uzbrojenie, a także zapewnić dalsze szkolenia pilotów w celu zwiększenia efektywności operacyjnej” – powiedzieli.

„Będziemy nadal współpracować, aby wesprzeć zdolność Ukrainy do obrony przed rosyjską agresją”.

Szczyt NATO przypada w krytycznym momencie dla Bidena, który musi zmierzyć się z pytaniami o swój stan zdrowia i zdolność do pełnienia funkcji prezydenta USA przez kolejną kadencję po tym, jak pod koniec ubiegłego miesiąca zaliczył fatalną debatę przed wyborami w 2024 r.

Przywódca Partii Demokratycznej, który prawdopodobnie zmierzy się w listopadowych wyborach ze swoim republikańskim poprzednikiem Donaldem Trumpem, odrzucił apele o wycofanie się z wyścigu.

Podczas przemówienia wygłoszonego we wtorek wieczorem na początku szczytu Biden obiecał długoterminowe wsparcie dla Ukrainy i pochwalił NATO za „silniejsze niż kiedykolwiek w swojej historii”.

„Ukraina może i powstrzyma Putina” – powiedział prezydent USA – „zwłaszcza przy naszym pełnym, zbiorowym poparciu. A oni mają nasze pełne poparcie”.

W środę powiedział, że cieszy się, iż wszyscy członkowie NATO zobowiązali się do rozbudowy swoich baz przemysłowych i opracowania planów produkcji obronnej na rynku krajowym.

„Nie możemy pozwolić, aby sojusz pozostał w tyle” – powiedział Biden. „Możemy i będziemy bronić każdego cala terytorium NATO i zrobimy to razem”.Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button