News

Technologia kwantowa, duchowość: o czym premier Modi rozmawiał z laureatem Nagrody Nobla

Premier Narendra Modi spotkał się z austriackim laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki Antonem Zeilingerem

Wiedeń:

Premier Narendra Modi spotkał się w środę z austriackim laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki Antonem Zeilingerem i omówił możliwości technologii kwantowych. Rozmawiano także o duchowości.

Po spotkaniu z premierem Modim austriacki naukowiec stwierdził, że odniósł wrażenie, iż premier Modi jest osobą bardzo duchową.

„Myślę, że jest to cecha, którą powinno posiadać wielu dzisiejszych przywódców na świecie” – powiedział pan Zeilinger.

„Rozmawialiśmy o możliwościach informacji kwantowej i technologii kwantowych, a także o duchowości” – dodał. Zeilinger jest emerytowanym profesorem fizyki na Uniwersytecie Wiedeńskim i starszym naukowcem w Instytucie Optyki Kwantowej i Informacji Kwantowej Austriackiej Akademii Nauk.

W październiku 2022 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki, przyznaną wspólnie z Alainem Aspectem i Johnem Clauserem za prace obejmujące eksperymenty ze splątanymi fotonami, ustalenie łamania nierówności Bella i pionierskie osiągnięcia w dziedzinie informatyki kwantowej.

Wcześniej tego dnia premier Modi przeprowadził rozmowy z kanclerzem Austrii Karlem Nehammerem i powiedział, że przygotowano plan współpracy na nadchodzące dekady, obejmujący sztuczną inteligencję (AI) i technologię kwantową. Indie wyprodukowały ponad 40 startupów technologii kwantowej w ciągu dwóch lat, z których kilka ma potencjał globalny. Indie są obecnie na równym piedestale z innymi narodami pod względem technologii kwantowych.

(Poza nagłówkiem, artykuł ten nie był edytowany przez zespół NDTV i został opublikowany za pośrednictwem kanału syndykowanego.)Source

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button