News

Użyj „specjalnego partnerstwa” z Rosją, aby powstrzymać wojnę na Ukrainie: USA mówią Indiom

„Indie i Rosję łączy bardzo szczególne partnerstwo” – powiedział przedstawiciel USA.

Waszyngton:

Stany Zjednoczone chcą, aby Indie wykorzystały swoje „specjalne partnerstwo” z Rosją do wywarcia „presji” na Moskwę, aby ta zakończyła trwający konflikt na Ukrainie i podjęła działania na rzecz trwałego pokoju w regionie – powiedziała rzeczniczka Departamentu Stanu USA w Hindustanie, Margaret MacLeod.

Amerykański urzędnik powtórzył również słynne słowa premiera Narendry Modiego „To nie jest era wojny”, które premier skierował do prezydenta Rosji Władimira Putina podczas szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy na Bali w 2022 r.

W rozmowie z ANI we wtorek MacLeod powiedział: „USA wzywają wszystkich swoich partnerów, w tym Indie, do wywierania presji na Rosję w celu osiągnięcia trwałego pokoju na Ukrainie. Rosja powinna opuścić Ukrainę. To nie jest era wojny, jak powiedział premier (PM Modi).”

„Indie i Rosja mają bardzo szczególne partnerstwo. Chcemy, aby Indie wykorzystały to szczególne partnerstwo, aby wywrzeć presję na Rosję (przeciwko wojnie)… Wojna Rosji na Ukrainie jest naruszeniem Karty Narodów Zjednoczonych” – dodała.

Zapytany o to, jak USA i Zachód postrzegają stanowisko Indii w sprawie konfliktu na Ukrainie, amerykański urzędnik powiedział: „Lepiej byłoby, gdybyś zapytał indyjski rząd o stanowisko Indii”.

„Ale z perspektywy Ameryki Rosja narusza suwerenność Ukrainy. Atakuje infrastrukturę cywilną. Wczoraj widzieliśmy atak na szpital dziecięcy, w którym nie było ukraińskich żołnierzy… to jest sprzeczne z Kartą Narodów Zjednoczonych i prawem międzynarodowym” – dodała.

Ponad 40 dzieci zginęło w poniedziałek w atakach rakietowych na szpital dziecięcy w stolicy Ukrainy. Kijów obwinił Moskwę o atak.

W odniesieniu do trwającego szczytu NATO w Waszyngtonie, MacLeod powiedziała, że ​​sojusz zamierza omówić wizję na następne 75 lat na tym spotkaniu. Powiedziała również, że podczas szczytu zostaną ogłoszone pakiety pomocowe dla Ukrainy.

„Podczas tego szczytu NATO świętujemy 75 lat pokoju, jedności, rozwoju i innowacji oraz będziemy dyskutować na temat przygotowań do następnych 75 lat” – powiedział przedstawiciel USA.

„Większość członków NATO znajduje się w Europie, dokładnie tam, gdzie trwa wojna rosyjsko-ukraińska, przez co jest to dla nich (europejskich członków NATO) bardzo poważny problem… Zostanie ogłoszony duży pakiet pomocowy dla Ukrainy. Niemcy również ogłoszą utworzenie komórki koordynacyjnej” – dodała.

Szczyt NATO odbędzie się w dniach 9-11 lipca w Waszyngtonie.

Szczyt odbył się w kluczowym momencie, gdy konflikt rosyjsko-ukraiński, który rozpoczął się w lutym 2022 r., zaostrzył się, a w NATO pojawiły się pewne pęknięcia na skutek sceptycyzmu niektórych europejskich partnerów i komentarzy byłego prezydenta USA Donalda Trumpa przeciwko sojuszowi.

Jest to również pierwszy szczyt NATO po przyjęciu dwóch nowych państw członkowskich – Finlandii i Szwecji.

Mówiąc o ograniczeniu ceny zakupu rosyjskiej ropy naftowej do 60 dolarów, amerykański urzędnik stwierdził, że ograniczenie cen pomogło w „zmniejszeniu” dochodów Rosji i że chce jeszcze bardziej zmniejszyć zasoby, którymi dysponuje Moskwa.

„Chcemy, aby jak najmniej zasobów docierało do Rosji, ponieważ wykorzystuje ona te same zyski do atakowania Ukrainy. Limit cenowy wpłynął na zyski Rosji, ale dopóki ona (Rosja) będzie w stanie zarabiać, będzie nadal atakować Ukrainę… więc chcemy ograniczyć jej zyski tak bardzo, jak to możliwe” – powiedział dalej MacLeod.

Warto zauważyć, że pomimo presji ze strony krajów zachodnich Indie kontynuowały zakup ropy naftowej od Rosji w ramach obowiązujących cen maksymalnych, co zdaniem wielu ministrów rządu i urzędników pomogło utrzymać stabilne ceny benzyny i oleju napędowego na rynku krajowym.

Ponadto, mówiąc o stosunkach indyjsko-amerykańskich, amerykański urzędnik stwierdził, że więzi między oboma krajami są bardzo silne i dodał, że Waszyngton chce jeszcze bardziej zacieśnić relacje z Nowym Delhi.

„Widzimy, że między Indiami a USA istnieją głębokie relacje, angażujemy się w tak wiele kwestii… czasami mamy różne perspektywy, ale prowadzimy ze sobą wolny, szczery i otwarty dialog. Jesteśmy bardzo pozytywnie nastawieni do naszych relacji… nasz rząd chce dalej wzmacniać nasze stosunki dwustronne” – powiedziała.

Zapytana, w jakim kierunku zmierzają stosunki indyjsko-amerykańskie, ponieważ w USA trwa rok wyborczy, MacLeod powiedziała, że ​​nie może komentować polityki wewnętrznej swojego kraju, ale potwierdziła, że ​​„historycznie rzecz biorąc, obie partie (Republikanie i Demokraci) pracowały nad wzmocnieniem relacji z Indiami”.

Premier Modi udał się z wizytą państwową do USA w czerwcu ubiegłego roku. Po tym, prezydent Joe Biden przybył do Indii na szczyt G20 w zeszłym roku.

Oczekuje się również, że szczyt Quad Summit pomiędzy tymi dwoma państwami odbędzie się w tym roku w Indiach.

Source

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button