News

Wojna rosyjsko-ukraińska: Lista kluczowych wydarzeń, dzień 866

Oto najważniejsze wydarzenia w 866. dniu trwania wojny.

Oto sytuacja na środę, 10 lipca 2024 r.:

Walczący

 • Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że jego siły zbrojne przejęły kontrolę nad osadą Jasnobrodiwka w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, jednak Kijów nie przyznał się do żadnych strat i wskazał osadę jako jedną z kilku, których wojska rosyjskie broniły swoich pozycji.
 • Misja praw człowieka ONZ stwierdziła, że ​​istnieje „duże prawdopodobieństwo”, że główny szpital dziecięcy w Kijowie został bezpośrednio trafiony rosyjskim pociskiem podczas serii nalotów na ukraińskie miasta w poniedziałek. Ataki powietrzne zabiły 44 osoby w całym kraju, w tym czworo dzieci i dwie osoby w szpitalu dziecięcym Ochmatdyt w stolicy.
 • Wysoki rangą urzędnik NATO powiedział reporterom w Waszyngtonie, że Rosji brakuje amunicji i żołnierzy, aby rozpocząć poważną ofensywę na Ukrainie i musi zabezpieczyć znaczne dostawy amunicji z innych krajów, poza tym, co już ma. „To, co widzimy dzisiaj, to nadal bardzo wysokie straty rosyjskie. Rosja próbuje zająć teren. Widzieliśmy, że obrona Ukrainy znacznie się poprawiła” – powiedział urzędnik.

Polityka i dyplomacja

 • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał przywódców politycznych w Stanach Zjednoczonych, aby nie czekali na wynik listopadowych wyborów prezydenckich i podjęli działania w celu odparcia ofensywy Rosji przeciwko jego krajowi. „Nadszedł czas, aby wyjść z cienia, podjąć zdecydowane decyzje… działać i nie czekać na listopad ani żaden inny miesiąc” – powiedział, przemawiając w Instytucie Ronalda Reagana w Waszyngtonie, w przededniu szczytu NATO.
 • Tymczasem prezydent USA Joe Biden powitał przywódców NATO w Waszyngtonie, składając obietnicę siłowej obrony Ukrainy przed inwazją Rosji. Prezydent Rosji Władimir Putin „nie chce niczego mniej, niczego mniej, niż całkowitego podporządkowania Ukrainy… i wymazania Ukrainy z mapy”, powiedział w swoim przemówieniu powitalnym. „Ukraina może i powstrzyma Putina”.
 • Oczekuje się również, że NATO ogłosi szczegóły ścieżki Ukrainy do członkostwa w sojuszu podczas szczytu. NATO, które opiera się na podstawowym porozumieniu, że atak na jednego członka jest atakiem na wszystkich, utrzymuje, że nie włączy Ukrainy do sojuszu, dopóki konflikt z Rosją się nie zakończy.
 • Tymczasem w Nowym Jorku członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ potępili Rosję za atak rakietowy, który zniszczył część największego szpitala dziecięcego na Ukrainie. Wysłannik Moskwy zaprzeczył odpowiedzialności za atak na szpital, twierdząc, że został on trafiony przez ukraińską rakietę obrony powietrznej.
 • W stolicy Rosji, Moskwie, premier Indii Narendra Modi powiedział Putinowi, że „wojna nie może rozwiązać problemów” i wezwał do „pokoju poprzez dialog”. Indyjski przywódca dodał, że śmierć niewinnych dzieci była bolesna i przerażająca, udzielając Putinowi dorozumianej reprymendy na szczycie mającym na celu podkreślenie pogłębiającego się partnerstwa między ich dwoma krajami.
 • Indyjski minister spraw zagranicznych Vinay Mohan Kwatra powiedział również, że Rosja zobowiązała się rozpocząć zwalnianie obywateli Indii, którzy zostali „wprowadzeni w błąd” i włączeni do jej wojska. New Delhi zabiega o zwolnienie swoich obywateli, których rodziny twierdzą, że zostali zwabieni do Rosji obietnicą „wsparcia” w wojsku, a następnie zmuszeni do czynnej walki na Ukrainie.

Bronie

 • Biden i przywódcy Niemiec, Włoch, Holandii i Rumunii wydali wspólne oświadczenie, w którym ogłosili dostawę czterech dodatkowych systemów obrony powietrznej Patriot i dodatkowego systemu SAMP-T w celu ochrony ukraińskich miast, cywilów i żołnierzy. Powiedzieli, że w nadchodzących miesiącach USA i ich sojusznicy zamierzają dostarczyć Ukrainie dziesiątki taktycznych systemów obrony powietrznej, w tym systemy NASAMS, HAWK, IRIS T-SLM, IRIS T-SLS i Gepard.
 • Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał tymczasem Zachód do kontynuowania dostaw broni i amunicji na Ukrainę, bez względu na koszty, stwierdzając, że wynik wojny z Rosją „ukształtuje globalne bezpieczeństwo na nadchodzące dekady”.
 • Zełenski w poście w mediach społecznościowych jasno dał do zrozumienia, że ​​obrona powietrzna pozostaje kluczowym żądaniem jego kraju, mówiąc w poście na X: „Walczymy o więcej systemów obrony powietrznej dla Ukrainy i jestem pewien, że nam się to uda. Dążymy również do zabezpieczenia większej liczby samolotów, w tym F-16. Ponadto naciskamy na wzmocnienie gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy, w tym broni, pomocy finansowej i wsparcia politycznego”.

Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button