News

Wszystko, co musisz wiedzieć o wirusie grypy ptaków znalezionym u ludzi w 2024 r.

Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że ryzyko dla ludzi jest na tym etapie niewielkie. (Dane reprezentacyjne)

Grypa ptaków, czyli ptasia grypa, postawiła urzędników służby zdrowia w stan gotowości po bezprecedensowym rozprzestrzenieniu się choroby u krów mlecznych w Stanach Zjednoczonych w tym roku. Czterech pracowników mleczarni również uzyskało pozytywne wyniki testów w tym kraju.

Szczególnie poważny wariant szczepu H5N1 rozprzestrzenia się na całym świecie u zwierząt od 2020 r., powodując śmiertelne ogniska u drobiu komercyjnego i sporadyczne zakażenia u innych gatunków, od alpak po koty domowe. Do tego roku nigdy nie zarażał krów.

Różne szczepy wirusa ptasiej grypy wykryto u ludzi w Australii i Meksyku, natomiast różne podtypy wirusa H5 występują także u zwierząt i ludzi na całym świecie, m.in. w Chinach i Kambodży.

Większość przypadków u ludzi zgłaszano jako kontakt z drobiem, targami drobiu żywego lub bydłem mlecznym przed zakażeniem, ale naukowcy obawiają się, że wirus może mutować w sposób, który ułatwi jego rozprzestrzenianie się z osoby na osobę, co może wywołać pandemię. Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że ryzyko dla ludzi jest w tym momencie niskie.

Poniżej wymieniono przypadki występowania różnych typów wirusa ptasiej grypy u ludzi w tym roku.

STANY ZJEDNOCZONE:

Pierwsze znane przypadki zarażenia bydła mlecznego miały miejsce w Teksasie w marcu, a obecnie dotyczą stad mlecznych w 12 stanach. Departament Rolnictwa USA poinformował, że dotychczasowe testy wskazują, że wirus wykryty u krów to ten sam wirus H5N1, który atakuje dzikie ptaki i stada drobiu komercyjnego. Czterech pracowników mleczarni, u których w tym roku wykryto wirusa, miało łagodne objawy, takie jak zapalenie spojówek lub różowe oko.

Wirus H5N1 w Stanach Zjednoczonych należy do kladu 2.3.4.4b, genotypu B3.13, genotypu wykrytego dotychczas jedynie w Ameryce Północnej, poinformował Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności w swoim raporcie naukowym.

MEKSYK:

Mieszkaniec Meksyku zmarł w wyniku pierwszych znanych przypadków ptasiej grypy H5N2 u ludzi, poinformowała WHO 5 czerwca. Rząd Meksyku stwierdził, że przyczyną śmierci była przewlekła choroba, a nie ptasia grypa. Osoba ta nie miała żadnego znanego kontaktu ze zwierzętami.

AUSTRALIA:

WHO 7 czerwca poinformowała, że ​​dziecko z ptasią grypą H5N1, o której donosiła Australia, podróżowało do Kalkuty w Indiach. Sekwencjonowanie genetyczne wykazało, że wirus był podtypem H5N1 i częścią szczepu, który krąży w Azji Południowo-Wschodniej i został wykryty w poprzednich zakażeniach u ludzi i u drobiu.

Australia osobno radzi sobie z trzema ogniskami różnych szczepów wirusa na fermach drobiu – H7N3, H7N8 i H7N9 – które, jak twierdzą władze, najprawdopodobniej trafiły na fermy za pośrednictwem dzikich ptaków.

INDIE:

WHO 11 czerwca poinformowała o przypadku zakażenia człowieka ptasią grypą wywołaną podtypem H9N2 u czteroletniego dziecka we wschodnim indyjskim stanie Bengal Zachodni. Agencja poinformowała, że ​​było to drugie zakażenie człowieka ptasią grypą H9N2 w Indiach po przypadku z 2019 r. Podczas gdy wirus H9N2 zwykle powoduje łagodną chorobę, agencja ONZ stwierdziła, że ​​mogą wystąpić dalsze sporadyczne przypadki u ludzi, ponieważ jest to jeden z najbardziej rozpowszechnionych wirusów grypy ptaków krążących u drobiu w różnych regionach.

WIETNAM:

Wietnam poinformował, że 21-letni student zmarł w marcu na ptasią grypę H5N1. Nie miał żadnych chorób współistniejących, ale był narażony na kontakt z dzikimi ptakami podczas polowań na kilka tygodni przed wystąpieniem objawów. W tym czasie nie zgłoszono żadnego kontaktu z martwym lub chorym drobiem.

EFSA poinformowała również, że w Wietnamie odnotowano wybuch epidemii wirusa H9N2 u 37-letniego mężczyzny.

KAMBODŻA:

W kraju położonym w Azji Południowo-Wschodniej i sąsiadującym z Wietnamem odnotowano do 20 czerwca pięć przypadków zakażenia wirusem H5N1 u ludzi.

CHINY:

W tym roku Chiny wykryły u ludzi przypadki spowodowane przez szczepy H5N6, H9N2 i H10N3, z dwoma śmiertelnymi przypadkami H5N6 w prowincji Fujian. Oba przypadki miały kontakt z drobiem przydomowym przed wystąpieniem objawów, poinformowała EFSA.

Przypadek ptasiej grypy H10N3 był trzecim odnotowanym kiedykolwiek na świecie.

NIEMCY:

Niemcy zgłosiły rzadki przypadek ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków H7N5 na farmie w zachodniej części kraju, w pobliżu granicy z Holandią, poinformowała 4 lipca Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt. Jest to pierwszy przypadek ogniska grypy H7N5 odnotowanego w publicznych rejestrach WOAH.

(Poza nagłówkiem, artykuł ten nie był edytowany przez zespół NDTV i został opublikowany za pośrednictwem kanału syndykowanego.)

Source

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button