News

Założyciel Archegos, Bill Hwang, skazany w procesie o oszustwo w związku z upadkiem funduszu

Założyciel Archegos Capital Management, Sung Kook „Bill” Hwang, został skazany za oszustwo i inne zarzuty przez ławę przysięgłych federalnego sądu na Manhattanie w procesie karnym, w którym prokuratorzy oskarżyli go o manipulację rynkiem przed upadkiem jego 36-miliardowej firmy inwestycyjnej w 2021 r.

W środę ława przysięgłych, która rozpoczęła obrady we wtorek, uznała Hwanga winnym 10 z 11 zarzutów karnych, a Patricka Haligana, jego zastępcę z Archegos i współoskarżonego, winnym wszystkich trzech zarzutów, z którymi się zmierzył. Hwang i Halligan siedzieli w otoczeniu swoich prawników, gdy werdykt odczytywał cichy przewodniczący.

Sędzia okręgowy Stanów Zjednoczonych Alvin Hellerstein wyznaczył datę ogłoszenia wyroku na 28 października. Obaj mężczyźni pozostaną na wolności po wpłaceniu kaucji.

Załamanie Archegos wywołało falę uderzeniową na Wall Street i przyciągnęło uwagę organów regulacyjnych na trzech kontynentach. Prokuratorzy stwierdzili, że Hwang i Halligan okłamywali banki, aby uzyskać miliardy dolarów, które wykorzystali do sztucznego podbicia cen akcji wielu spółek publicznych. Proces rozpoczął się w maju.

Hwang, 60 lat, nie przyznał się do jednego zarzutu spisku w celu wymuszenia, trzech zarzutów oszustwa i siedmiu zarzutów manipulacji rynkiem. Halligan, 47 lat, nie przyznał się do jednego zarzutu spisku w celu wymuszenia i dwóch zarzutów oszustwa. Halligan był dyrektorem finansowym w Archegos.

Teraz grozi im kara do 20 lat więzienia za każde z zarzucanych im czynów, choć wyrok będzie prawdopodobnie znacznie niższy i zostanie wymierzony przez sędziego na podstawie szeregu czynników.

Kiedy postawiono zarzuty wprowadzono w 2022 r.Departament Sprawiedliwości USA nazwał tę sprawę przykładem swojego zaangażowania w pociąganie do odpowiedzialności osób, które zniekształcają i oszukują amerykańskie rynki finansowe.

Ława przysięgłych wysłuchała mów końcowych we wtorek.

Implozja

Proces koncentrował się na implozji rodzinnego biura Hwanga Archegos, które spowodowało straty w wysokości 10 mld USD w globalnych bankach i, według prokuratorów, spowodowało ponad 100 mld USD strat akcjonariuszy w firmach z jego portfela. Prokuratorzy stwierdzili, że działania Hwanga zaszkodziły amerykańskim rynkom finansowym, a także zwykłym inwestorom, powodując znaczne straty dla banków, uczestników rynku i pracowników Archegos.

Według prokuratorów Hwang potajemnie zgromadził ogromne udziały w wielu firmach, nie posiadając ich akcji. Hwang okłamał banki co do wielkości pozycji pochodnych Archegos, aby pożyczyć miliardy dolarów, które on i jego zastępcy wykorzystali do sztucznego zawyżenia wartości akcji bazowych, powiedzieli prokuratorzy.

Prokuratorzy oskarżyli Halligana o składanie fałszywych zeznań bankom i ułatwianie przeprowadzenia przestępczego procederu.

Podczas przemówienia końcowego zastępca prokuratora USA Andrew Thomas powiedział ławie przysięgłych: „Do 2021 r. kłamstwa i manipulacje oskarżonych uwikłały prawie tuzin akcji i połowę Wall Street w oszustwo na kwotę 100 mld dolarów, oszustwo, które upadło w ciągu kilku dni”.

Zespół obrony Hwanga przedstawił akt oskarżenia jako „najbardziej agresywną sprawę manipulacji otwartym rynkiem”, jaką kiedykolwiek wnieśli prokuratorzy z USA. Adwokat Hwanga, Barry Berke, powiedział ławnikom w swojej mowie końcowej, że prokuratorzy kryminalizują agresywne, ale legalne metody handlu.

Główny trader Archegos, William Tomita, i główny specjalista ds. ryzyka, Scott Becker, zeznawali jako świadkowie oskarżenia po przyznaniu się do winy w związku z zarzucanymi im czynami i wyrażeniu zgody na współpracę w sprawie.

Według Prokuratury USA dla Południowego Dystryktu Nowego Jorku, która wniosła sprawę, pozycja Hwanga przyćmiła pozycję największych inwestorów firmy, co spowodowało wzrost cen akcji. W szczytowym momencie prokuratorzy stwierdzili, że Archegos miał 36 mld dolarów aktywów i 160 mld dolarów ekspozycji na akcje.

Gdy ceny akcji spadły w marcu 2021 r., banki zażądały dodatkowych depozytów, których Archegos nie mógł dokonać. Następnie banki sprzedały akcje zabezpieczające swapy Hwanga, co spowodowało utratę rzekomych 100 mld USD wartości dla akcjonariuszy i miliardów w bankach, w tym 5,5 mld USD dla Credit Suisse, obecnie części UBS, i 2,9 mld USD dla Nomura Holdings.

Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button