News

ZEA oskarżyło ofiarę domniemanej przemocy domowej o próbę samobójstwa

Irlandka, którą władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich oskarżyły o próbę samobójczą i spożywanie alkoholu, otrzymała pozwolenie na opuszczenie kraju po krótkim zatrzymaniu, poinformowała grupa zajmująca się obroną prawną.

Tori Towey, 28-latka z irlandzkiego hrabstwa Roscommon, która była członkiem załogi linii Emirates od kwietnia 2023 r., została na krótko zatrzymana, a jej paszport skonfiskowano i zniszczono, poinformowała grupa prawna „Detained in Dubai” (DiD).

DiD oświadczyło, że Towey padła ofiarą „brutalnej przemocy domowej, która doprowadziła do próby odebrania sobie życia” w Dubaju.

„Zamiast pomóc jej wrócić do Irlandii, gdzie miała wrócić do matki, władze Dubaju oskarżyły ją o próbę samobójstwa i spożywanie alkoholu” – poinformowała grupa w oświadczeniu.

Mary Lou McDonald, liderka irlandzkiej partii politycznej Sinn Féin, potwierdzono w środę że Towey „teraz pojedzie do domu” po tym, jak zakaz podróży, najwyraźniej wraz ze sprawą przeciwko Towey, został wycofany. McDonald powiedział, że Irlandka wróci do domu z matką z Dubaju, dodając: „Czekamy na jej bezpieczny powrót”.

tori-towey.jpg
Tori Towey, irlandzka członkini personelu pokładowego linii Emirates, jest widoczna na zdjęciu archiwalnym udostępnionym przez grupę zajmującą się obroną prawną Detained in Dubai.

Dzięki uprzejmości Detained in Dubai


Lider partii opozycyjnej zwrócił uwagę irlandzkiego lidera narodowego, Taoiseacha Simona Harrisa, na trudną sytuację Towey podczas sesji parlamentarnej we wtorek, podkreślając, że członkini personelu pokładowego „nie jest przestępczynią, jest ofiarą nadużyć”.

„Taoiseach musi interweniować, należy wezwać ambasadora ZEA i jasno dać do zrozumienia władzom Dubaju, że żadna kobieta nie powinna być traktowana w ten sposób, a obywatel Irlandii nie będzie w ten sposób traktowany” – powiedział McDonald we wtorek w poście w mediach społecznościowych.

Minister spraw zagranicznych Irlandii Micheál Martin również potwierdził w środę na Twitterze, że Toweyowi zezwolono na powrót do Irlandii.

Według DiD, Towey była fizycznie i emocjonalnie maltretowana przez swojego południowoafrykańskiego męża, którego poznała podczas pracy w Emiratach. DiD powiedział, że mężczyzna, którego tożsamości nie ujawniono, został zwolniony przez władze ZEA po przesłuchaniu w sprawie „problemów behawioralnych”.

„Odciął ją od przyjaciół i rodziny. Jeśli próbowaliśmy się z nią skontaktować, wpadała w kłopoty” – powiedziała DiD matka Towey, Caroline, która rzadko odwiedzała Dubaj, aby być z córką.

DiD oświadczyła, że ​​po ostatnim rzekomym ataku ze strony jej męża, Towey zamknęła się w łazience w ich domu i próbowała popełnić samobójstwo.

„Następną rzeczą, którą pamięta, jest ekipa karetki pogotowia i policja, która ją budziła. Została zabrana na posterunek policji Al Barsha i przetrzymywana przez kilka godzin, zanim wróciła do domu” – powiedziała grupa.

„Doświadczenie Tori jest po prostu tragiczne i szczerze mówiąc, ma szczęście, że żyje” powiedziała Radha Stirlingdyrektor generalny Detained in Dubai i innej grupy obrońców praw człowieka o nazwie Due Process International.

„Zjednoczone Emiraty Arabskie oskarżały ofiary gwałtu o seks pozamałżeński. Teraz oskarżają ofiary przemocy domowej o usiłowanie samobójstwa i spożywanie alkoholu” – powiedział Stirling. „Policja w Dubaju musi zostać przeszkolona w zakresie opieki nad ofiarami”.

Media w ZEA, ściśle kontrolowanym konserwatywnym państwie islamskim, nie poinformowały o sprawie Toweya. CBS News zwróciło się o komentarz do Ministerstwa Sprawiedliwości ZEA i zaktualizuje ten artykuł o każdą odpowiedź, ale władze kraju rzadko komentują konkretne przypadki.Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button