News

3 dziwne gatunki rekinów, które warto znać: Wobbegongi, gobliny i żmije

Kiedy ktoś mówi „rekin”, pierwsze obrazy, które przychodzą na myśl wielu osobom, są dość typowe – rekiny białe, rekiny tępogłowe i rekiny tygrysie. Ale są też niektóre gatunki czające się pod powierzchnią morza i wyglądające trochę, cóż, inaczej niż ich kuzyni.

Większość ludzi myśli o wyżej wymienionych gatunkach ze względu na ataki rekinówChoć zdarzają się rzadko – według danych z 2023 r. na świecie odnotowano zaledwie 69 niesprowokowanych ugryzień Międzynarodowy plik ataków rekinów – ataki białych rekinów, żarłaczy tępogłowych i tygrysich są czasami śmiertelne ze względu na ich rozmiary. Ale w oceanie żyją miliony tych drapieżników i to te, które nie są widywane tak często, mogą być jednymi z najbardziej fascynujących – zarówno pod względem charakteru, jak i wyglądu.

Rekiny gobliny (Mitsukurina owstoni)

mistukurina-owstoni-museum-victoria-head-detail-1.jpg
Na zdjęciu widoczna jest głowa rekina goblina z rozwartą paszczą.

Dianne Bray / Muzeum Wiktorii


Nie można przegapić najbardziej charakterystycznej cechy tego rekina – jego paszczy. Według Australian Museum ich paszcze mogą się chować pod oczami, a także rozciągać się do przodu na długość ich bardzo długich i płaskich pysków. Rekiny gobliny występują w całym Oceanie Spokojnym, Atlantyckim i Indyjskim i lubią przebywać blisko dna morskiego na głębokości od około 800 do ponad 3000 stóp.

Rekiny żmijowe (Trigonognat (kabeyai)

trigonognathus-kabeyai-głowa-2.jpg
Na zdjęciu widać kolczaka żmijowego, a osoba, która je udostępniła, twierdzi, że pochodzi on z Hawajów.

Stephen M Kajiura


Te niezwykle rzadkie, maleńkie rekiny są znane ze swoich przerażających, wężopodobnych zębów, gigantycznych oczu, świecących brzuchów i rozwartych szczęk, które pozwalają im połknąć ofiarę jednym kęsem. Rekiny Viver dogfish rzadko są spotykane, ale gdy już się to zdarza, to w pobliżu Japonii, Tajwanu i Hawajów. W 2018 roku pięć rekinów znaleziono wzdłuż wybrzeża Tajwanu, według Newsweekchociaż wszystkie oprócz jednego były martwe, a ostatni rekin umarł dzień później. Wiadomo, że żyją na głębokości do około 3300 stóp.

Rekiny wobbegong z frędzlami (Eucrossorhinus dasypogone)

Rekin wobbegong
Tasseled wobbegong leży na rafie w Raja Ampat w Indonezji. Ten tropikalny region jest znany jako serce Trójkąta Koralowego ze względu na niesamowitą bioróżnorodność morską.

/ Getty Images


Inaczej znany jako „rekiny dywanowe”, gatunek ten jest wyraźnie zdefiniowany przez niezwykłą grzywkę wzdłuż przedniej części głowy i wzór kamuflażu. Odmiana z frędzlami to tylko jeden z 12 gatunków rekina wobbegongwedług Abyss Scuba Diving, a zwierzęta te są znane jako drapieżniki zasadzkowe, które czekają, aż ich ofiara zbliży się na tyle, aby mogły zaatakować. Ten konkretny gatunek wobbegong żyje na głębokości do 131 stóp na szelfie kontynentalnym, a także na rafach, na zachodnim Pacyfiku i często można je zobaczyć w północnej Wielkiej Rafie Koralowej.

Ile jest gatunków rekinów?

Według Instytutu Badań nad Rekinami, istnieje ponad 400 gatunków rekinów. Te zwierzęta, podobnie jak wszystkie gatunki, należą do pewnej klasyfikacji naukowej. Rekiny należą do klasyfikacji Chondrichthyes, czyli ryb, które nie mają kości, ale zamiast tego mają szkielety zbudowane z chrząstki – tej samej tkanki, którą można znaleźć w ludzkich nosach, uszach i stawach.

A chociaż rekiny są często opisywane w kategoriach monolitycznych, nie ma dwóch takich samych gatunków. Istnieją różne cechy wszystkiego, w tym miejsca, w których żyją, co jedzą, jak wchodzą w interakcje z ludźmi, a nawet jak się rozmnażają – niektóre są w rzeczywistości kanibale w łonie matki i zjadają swoje rodzeństwo.

Ale wiele z nich gatunki są zagrożone wyginięciem – głównie z powodu intruzji siedlisk i zmian klimatycznych. Badanie z 2022 r. wykazało, że jeśli emisje gazów cieplarnianych – główny czynnik wzrostu globalnych temperatur, który napędza między innymi ekstremalne zjawiska pogodowe i rolnictwo – nie zostaną ograniczone do końca stulecia, niemal każdy gatunek morski będzie zagrożony wyginięciem. Raport wykazał, że rekiny i inne duże drapieżniki są jednymi z najbardziej zagrożonych.

Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button