News

Akcje Tesli spadają o 6% po doniesieniach o opóźnieniu premiery robotaxi

Elon Musk, prezes SpaceX i Tesli oraz właściciel X, przemawia podczas globalnych sesji konferencyjnych Milken Conference 2024 w The Beverly Hilton w Beverly Hills w Kalifornii, USA, 6 maja 2024 r.

David Swanson | Reuters

Tesla akcje spadły w czwartek o około 6% po Bloomberg poinformował, że producent pojazdów elektrycznych opóźnia premierę swojego Robotaxi o dwa miesiące.

Po wcześniej zapowiadając Według Bloomberga, powołującego się na osoby zaznajomione z decyzją, Tesla przesunęła premierę swojej robotaxi na październik, aby dać zespołom pracującym nad projektem więcej czasu na zbudowanie prototypów.

Tesla nie odpowiedziała natychmiast na prośbę CNBC o komentarz.

Czwartkowy spadek akcji Tesli nastąpił po 11-dniowym rajdzie, który został wywołany lepszym niż oczekiwano wynikiem raport dostaw na drugi kwartał. Ten skok wymazany strata akcji w tym roku. Jednak akcje są teraz z powrotem na ujemnym terytorium w 2024 roku, roku, który został naznaczony przez masowe zwolnienia oraz spadek sprzedaży, częściowo spowodowany starzejącą się ofertą pojazdów elektrycznych i zwiększoną konkurencją w Chinach.

Dyrektor generalny Tesli Elon Musk ma obiecani akcjonariusze robotaxi przez lata. W 2015 r. powiedział, że samochody Tesli osiągną „pełną autonomię” w ciągu trzech lat. W 2016 r. Musk powiedział, że Tesla będzie w stanie wysłać jeden ze swoich samochodów na przejażdżkę przez kraj bez konieczności jakiejkolwiek interwencji człowieka do końca następnego roku.

Puste obietnice trwały także w 2019 r., kiedy Musk powiedział: podczas rozmowy z inwestorami instytucjonalnymi że Tesla będzie miała na drogach 1 milion pojazdów gotowych na roboty-taksówki w 2020 roku. Jednak firma ma jeszcze do dostarczenia robotaxi, autonomiczny pojazd lub technologia, która może zamienić swoje samochody w pojazdy zautomatyzowane „poziomu 3”. Tymczasem firmy takie jak Alfabet Waymo i Cruise, należące do Generalny Motorswyprzedziły Teslę.

Po ponurym raporcie o zyskach za pierwszy kwartał opublikowanym w kwietniu Musk powtórzył swoją wizję Tesla jest firmą specjalizującą się w rozwijaniu robotaksówek, które będą przynosić zyski ich właścicielom, a także sieci transportu autonomicznego.

„Jeśli ktoś nie wierzy, że Tesla rozwiąże problem autonomii, myślę, że nie powinien inwestować w tę firmę” – powiedział Musk podczas telekonferencji dotyczącej wyników finansowych. Firma ma przedstawić wyniki za drugi kwartał pod koniec tego miesiąca.

W Tesli daty „odsłonięcia” nie przewidują daty wprowadzenia nowego produktu na rynek w niedalekiej przyszłości. Na przykład Tesla zaprezentowała swój całkowicie elektryczny samochód ciężarowy Semi w 2017 r. i nie rozpoczęła dostaw aż do grudnia 2022 r.

— Lora Kolodny z CNBC przyczyniła się do powstania tego reportażu.

OGLĄDAĆ: Byki mają obecnie całkowitą kontrolę nad Teslą

Source

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button