Entertainment

Aktorka „Lśnienia” Shelley Duvall nie żyje w wieku 75 lat

Shelley Duvallnajbardziej znana z roli w filmie „Lśnienie” (1980), zmarła w wieku 75 lat.

Znana ze swojego charakterystycznego głosu i szeroko otwartych oczu, Duvall zagrała Wendy Torrance, żonę Jacka Torrance’a (w tej roli Jack Nicholson), w kultowym horrorze wyreżyserowanym przez Stanleya Kubricka. Następnie zagrała Olive Oyl w komedii muzycznej „Popeye” wyreżyserowanej przez Roberta Altmana, grając u boku Robin Williams jako Popeye.

W czwartek 11 czerwca partner Shelley Duvall, Dan Gilroy, potwierdził śmierć aktorki.

Artykuł jest kontynuowany poniżej reklamy

Shelley Duvall zmarła w wieku 75 lat

MEGA

Według RóżnorodnośćAktorka zmarła w czwartek w Blanco w Teksasie, co potwierdził jej partner, Dan Gilroy.

Być może jej najbardziej ikoniczną rolą była rola Wendy Torrance w adaptacji Stanleya Kubricka Stephen KingPowieść „s” pozostaje jedną z najbardziej komentowanych do dziś. Jej portret kobiety rozpadającej się pod presją szaleństwa męża jest niezapomniany.

Duvall kontynuowała grę w filmach i programach telewizyjnych aż do lat 90., występując m.in. w „Roxanne” (1987), „Portrecie damy” (1996) oraz gościnnie w serialach takich jak „Frasier”.

Oprócz kariery aktorskiej Shelley Duvall stworzyła i wyprodukowała serial telewizyjny dla dzieci „Faerie Tale Theatre” (1982-1987).

Artykuł jest kontynuowany poniżej reklamy

Stanley Kubrick poddał Shelley Duvall skrajnemu znęcaniu się na planie „Lśnienia”

Według Film slashPodczas kręcenia kultowego horroru Duvall zmagał się z toksycznymi warunkami pracy, zwłaszcza w scenie konfrontacji na schodach z użyciem kija baseballowego.

Reżyser Stanley Kubrick kazał Duvall i Nicholsonowi nakręcić scenę w 127 ujęciach, co było rekordem w tamtych czasach. W rezultacie dłonie Duvall były poszarpane do krwi od tak długiego trzymania kija, jej głos stał się chrypliwy od płaczu, jej oczy były opuchnięte, a ona sama opuściła plan całkowicie odwodniona.

Sceny, które widzimy na ekranie, w których Duvall płacze z bólu, strachu i wyczerpania, nie są grą aktorską, lecz aktorką wypowiadającą kwestie w trakcie przeżywania traumy.

Artykuł jest kontynuowany poniżej reklamy

„Gdy obudziłam się w poniedziałkowy poranek, tak wcześnie, i zdałam sobie sprawę, że muszę płakać cały dzień, bo tak było zaplanowane — po prostu zaczynałam płakać” – powiedziała Duvall Reporter z Hollywood. „Nie wiem, jak to zrobiłem. Jack [Nicholson] powiedział mi to samo. Powiedział: „Nie wiem, jak to robisz”.

Artykuł jest kontynuowany poniżej reklamy

Horror Film Set staje się prawdziwą historią grozy dla Shelley Duvall

Aktorka później opowiedziała także o wizji reżysera dotyczącej „Lśnienia” i o tym, jak będzie sobie radził z ujęciami na planie.

“[Kubrick] ma wizję w głowie tego, co chce zobaczyć przez kamerę i jeśli nie rozumiesz, co ma na myśli, frustruje się i złości”, powiedziała. „Komunikacja i zrozumienie odgrywają dużą rolę w planach filmowych, po prostu tego nie rozumiałam, ale w końcu zrozumiałam”.

Artykuł jest kontynuowany poniżej reklamy

Za kulisami „Lśnienia”

Oprócz wyczerpujących ujęć i fizycznego wyczerpania, Duvall cierpiała także na stany lękowe na planie.

„Przez długi czas nie mogłam sobie przypomnieć, co dokładnie działo się w tym momencie, ale pamiętam, że na planie miałam naprawdę silny atak lękowy i myślę, że to właśnie pokazano w dokumencie” – powiedziała Wkrótce.

Ponieważ dni zdjęciowe trwały 15–16 godzin, a przerwy były bardzo skąpe lub żadne, aktorka przyznała: „Praca była dla mnie bardzo ciężka i doszłam do punktu, w którym po prostu nie mogłam już dłużej wytrzymać. Potrzebowałam przerwy, ale przerwa kosztuje pieniądze, a ludzie potrzebują, żeby zdjęcia zostały zrobione, więc miałam małe załamanie”.

Shelley Duvall odchodzi od aktorstwa

Odeszła od aktorstwa na początku lat 2000. i w dużej mierze wycofała się z życia publicznego. W ostatnich latach pojawiły się obawy dotyczące jej zdrowia psychicznego, szczególnie po wywiadzie w 2016 r. w programie „Dr. Phil”, który został szeroko skrytykowany za wykorzystanie jej stanu.

“Chyba [‘The Shining’] większość ludzi mnie zna, prawda? I słuchajcie, nie będę teraz wchodzić w szczegóły, ale udział w tym filmie był piekielnie trudny” — powiedziała w programie. „Mam na myśli, że była tam świetna obsada — Jack, Scatman [Crothers]Danny [Lloyd]. Wszyscy byli cudownie zabawnymi ludźmi, ale był jeszcze Stanley Kubrick, reżyser tego kultowego arcydzieła.

Artykuł jest kontynuowany poniżej reklamy

„Na razie mogę powiedzieć tylko tyle, że gdyby nie wyreżyserował tego w taki sposób, gdyby nie zrobił tego siłą i okrucieństwem, to sądzę, że nie doszłoby do tego, co się wydarzyło” – dodała.

Zmarła aktorka cierpiała również na cukrzycę i miała kontuzję stopy, co znacznie utrudniało jej poruszanie się.

Source

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button