News

Aktorka „Lśnienia” Shelley Duvall zmarła w wieku 75 lat

Ostatnim filmem Shelley Duvall był „The Forest Hills” z 2023 roku (plik)

Nowy Jork:

Shelley Duvall, wszechstronna aktorka znana z roli w filmie „Lśnienie” i współpracy z reżyserem Robertem Altmanem, zmarła w czwartek w wieku 75 lat.

Powołując się na swojego partnera Dana Gilroya, The Hollywood Reporter poinformował, że Duvall zmarła we śnie w swoim domu w Blanco w Teksasie w wyniku powikłań cukrzycy.

Urodzona 7 lipca 1949 r. w Fort Worth w Teksasie, Duvall została odkryta przez Altmana – niezależnego filmowca znanego z bogatych ról, ostrej krytyki społecznej i przenikliwej satyry – który obsadził ją w czarnej komedii z lat 70. „Brewster McCloud”.

Aktorka o szeroko otwartych oczach rozwinęła szeroki repertuar i oczarowała publiczność, przebijając się w 1975 r. w filmie „Nashville”, a następnie grając niezapomniane i ekscentryczne postacie, które przyniosły jej kilka nagród, m.in. w Cannes za rolę w uznanym dramacie z 1977 r. „3 kobiety”.

Jej kariera została zdefiniowana przez współpracę z Altmanem, do którego, jak sama powiedziała, ciągle wracała, ponieważ „oferuje mi cholernie dobre role”.

„Żadna z nich nie była taka sama” – powiedziała w 1977 r. w wywiadzie dla „The New York Times”.

„Ma do mnie wielkie zaufanie, darzy mnie zaufaniem i szacunkiem, nie nakłada na mnie żadnych ograniczeń ani mnie nie zastrasza, a ja go kocham”.

W wywiadzie z 1977 r. Altman chwalił Duvalla za to, że potrafił „wahać się na wszystkie strony wahadła: czarująco, głupio, wyrafinowanie, żałośnie – nawet pięknie”.

„Ona jest wolna”

Jednak to rola w ekranizacji powieści Stephena Kinga „Lśnienie” z 1980 roku stała się jej największą gwiazdą. Zagrała w niej u boku Jacka Nicholsona.

Reżyser Stanley Kubrick dał jej szansę na zagranie roli Wendy Torrance w klasycznym horrorze, opowiadającym historię pisarza, który popada w mordercze szaleństwo i terroryzuje swoją żonę i małego synka.

Duvall wyraziła podziw dla Kubricka, ale publicznie mówiła również, jak trudna była ta rola, mówiąc w 1981 r. magazynowi People, że 13-miesięczna praca była wyczerpująca i że Kubrick sprawił, że „płakała po 12 godzin dziennie przez wiele tygodni”.

„Nigdy więcej nie dam z siebie tyle. Jeśli chcesz wejść w ból i nazwać to sztuką, proszę bardzo, ale nie ze mną”.

W jednej ze słynnych scen postać Nicholsona torturuje Duvalla kijem baseballowym. Podobno trzeba było 127 ujęć, aby usatysfakcjonować Kubricka.

Duvall zagrała także epizodyczną rolę w filmie Woody'ego Allena „Annie Hall” z 1977 r., a także zagrała u boku Robina Williamsa w aktorskiej wersji „Popeye” w reżyserii Altmana z 1980 r.

Później w latach 80. zaczęła zajmować się programami dla dzieci.

Jej ostatnim filmem był „The Forest Hills” z 2023 r., niezależny thriller grozy, w którym zagrała po dwudziestoletniej przerwie w zawodowym aktorstwie.

Zniknięcie Duvall z Hollywood wywołało wiele spekulacji, zarówno na temat jej zdrowia psychicznego, jak i jej wyglądu w podeszłym wieku. W wywiadzie dla The New York Times z 2024 r. zarówno ona, jak i Gilroy wyrazili irytację takim traktowaniem.

Przyznała, że ​​czuje się zdradzona przez branżę, w której odnosiła sukcesy, choć jej twórczość nieustannie zdobywa nowych fanów.

„Byłam gwiazdą; grałam główne role” – powiedziała w tym rzadkim wywiadzie. „Ludzie myślą, że to po prostu starzenie się, ale tak nie jest. To przemoc”.

„Jak byś się czuł, gdyby ludzie byli naprawdę mili, a potem nagle, zupełnie bez powodu… odwróciliby się od ciebie?”

Gilroy – muzyk, członek zespołu Breakfast Club i randkujący z Madonną – był wieloletnim partnerem Duvalla po tym, jak para poznała się w 1990 roku na planie filmu Disney Channel „Mother Goose Rock 'n' Rhyme”.

„Moja droga, słodka, cudowna partnerka życiowa i przyjaciółka nas opuściła. Ostatnio za dużo cierpienia, teraz jest wolna. Odleć, piękna Shelley” – powiedział Gilroy w szeroko opublikowanym oświadczeniu.

(Poza nagłówkiem, artykuł ten nie był edytowany przez zespół NDTV i został opublikowany za pośrednictwem kanału syndykowanego.)

Source

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button