News

AOC naciska na impeachment sędziów Sądu Najwyższego USA Clarence’a Thomasa i Samuela Alito

Demokraci od lat krytykują sąd, w którym zasiada większość konserwatywna w stosunku 6 do 3, za orzeczenia, które promują sprawy popularne po prawej stronie amerykańskiej polityki.

Kongresmenka USA Alexandria Ocasio-Cortez złożyła wniosek o impeachment konserwatywnych sędziów Sądu Najwyższego USA, Clarence'a Thomasa i Samuela Alito, oskarżając ich o nieujawnienie darowizn i wyłączenie się z niektórych spraw rozpatrywanych przez Sąd Najwyższy.

Chociaż próba impeachmentu członków Sądu Najwyższego ma niewielkie szanse na powodzenie w Izbie Reprezentantów, w której większość stanowią Republikanie, ruch Ocasio-Cortez pojawia się po latach krytyki ze strony jej Partii Demokratycznej pod adresem tego sądu – mającego konserwatywną większość w stosunku 6 do 3 – za orzeczenia promujące sprawy popularne po prawej stronie amerykańskiej polityki.

Obejmują one m.in. cofnięcie praw dotyczących aborcji, rozszerzenie zakresu posiadania broni palnej i niedawne orzeczenie na korzyść Donalda Trumpa, orzekające, że byli prezydenci USA mają szeroki immunitet chroniący ich przed ściganiem za oficjalne działania w trakcie urzędowania.

„Wielokrotne zaniedbanie przez sędziów Thomasa i Alito ujawnienia przed sądem faktu otrzymania przez nich prezentów o wartości milionów dolarów od osób prowadzących działalność gospodarczą jest jawnie niezgodne z prawem” – powiedziała Ocasio-Cortez powiedział w oświadczeniu w środę.

„Ich odmowa wycofania się z konkretnych spraw i postępowań sądowych, w które uwikłani są ich dobroczyńcy i małżonkowie, to nic innego jak kryzys konstytucyjny” – stwierdziła.

Dodała, że ​​działania Thomasa stanowiły „poważne zagrożenie dla amerykańskiej praworządności, integralności naszej demokracji i jeden z najwyraźniejszych przypadków, w których zaprojektowano narzędzie impeachmentu”.

Thomas spotkał się z ostrą krytyką po doniesieniach, że nie ujawnił, iż przyjął opłaty za podróże i zakwaterowanie od bogatego dobroczyńcy, a także że jego żona była zaangażowana w działania mające na celu odwrócenie losów przegranej Trumpa w wyborach w 2020 r.

Thomas stwierdził, że traktuje świadczenia związane z podróżą jako przejaw gościnności osobistej, która nie podlega obowiązkowi ujawniania.

Alito spotkał się z podobną krytyką po ujawnieniu, że flagi związane z wysiłkami Trumpa zmierzającymi do obalenia wyborów prezydenckich w 2020 r. zostały wywieszone przed jego domami w Wirginii i New Jersey. Alito powiedział, że to jego żona, a nie on, wywiesiła flagi.

Sędzia Sądu Najwyższego Clarence Thomas i sędzia Samuel Alito biorą udział w prywatnej ceremonii przejścia na emeryturę sędzi Sądu Najwyższego Sandry Day O'Connor [File: Jacquelyn Martin/Reuters]Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button