News

Apex: Największy kiedykolwiek znaleziony szkielet stegozaura zostanie sprzedany na aukcji za miliony

Sprzedaż 150-milionowej skamieniałości może spotkać się z krytyką ze strony naukowców, którzy chcą, aby skamieniałość została zachowana w muzeach.

Największy i najbardziej kompletny stegozaur, jaki kiedykolwiek znaleziono, zostanie wystawiony na aukcję w Nowym Jorku w przyszłym tygodniu. Oczekuje się, że jego cena osiągnie 6 mln dolarów.

Szkielet liczący 150 milionów lat, mierzący 3,3 metra wysokości i 8,2 metra długości, nazwany Apex, został wystawiony w środę na aukcji Sotheby's i będzie eksponowany do 17 lipca, czyli do momentu sprzedaży.

Cassandra Hatton, globalna szefowa działu nauki i kultury popularnej Sotheby's, podkreśliła rzadkość znaleziska. „To jest od 79 do 85 procent skamieniałości” – powiedziała.

„Jeśli znajdziesz połowę dinozaura, to jest to uważane za znaczące odkrycie naukowe. Sześćdziesiąt procent to niewiarygodne, a gdy dojdziesz do 70, 80 procent, cały świat zwraca na to uwagę”.

Licytacja prawdopodobnie będzie ożywiona, a dom aukcyjny oszacował wartość Apex na 4-6 mln USD. Takie sprzedaże pożądanych skamieniałości dinozaurów spotkały się z krytyką ze strony społeczności naukowej, która twierdzi, że znaleziska powinny być przechowywane w muzeach lub innych miejscach publicznych, a nie sprzedawane prywatnym oferentom.

Nazwa Apex została nadana, aby podkreślić jego znaczenie w rodzinie stegozaurów. Dinozaury są „niesamowite”, powiedział Hatton. „Kto nie byłby podekscytowany tymi ogromnymi stworzeniami? Myślę, że rozmawiamy o nich od zawsze. W pewnym sensie wbudowaliśmy je w mitologię, koncepcję smoków i Godzilli”.

Apex został odkryty w maju 2022 r. na prywatnym terenie paleontologa Jasona Coopera w formacji Morrison w Kolorado w Stanach Zjednoczonych. Sotheby's ściśle współpracował z Cooperem, aby udokumentować cały proces odkrywania, wykopalisk, renowacji, przygotowania i montażu.

„W ten sposób możemy zagwarantować autentyczność zwierzęcia, widząc je na własne oczy, jak wychodzi z ziemi, rozumiejąc, w jaki sposób zostało przygotowane, poznając wszystkie procesy, które zostały przeprowadzone, aby je tu znaleźć” – powiedział Hatton.

W 2022 roku dom aukcyjny Christie’s musiał wycofać szkielet tyranozaura na kilka dni przed zaplanowaną aukcją w Hongkongu z powodu wątpliwości co do jego autentyczności.

Apex był „w podeszłym wieku dorosłym” i prawdopodobnie wiódł spokojne życie – powiedział Hatton.

„Kości krzyżowe są zrośnięte, co wskazuje na to, że cierpiał na zapalenie stawów. Nie ma śladów ugryzień ani innych oznak walki, więc prawdopodobnie po prostu umarł ze starości”.

Eksperci byli w stanie stwierdzić, że zwierzę umarło z ogonem podwiniętym pod ciało. „Było więc w pozycji śmierci, jak pies, kojot lub inne zwierzę, które wie, że umiera, zwija się w sobie, i to samo zrobiło to zwierzę” – powiedział Hatton.

Szkielety stegozaurów są już wystawiane na całym świecie. Według Sotheby's, Apex jest o 30 procent większy od Sophie, najbardziej kompletnego stegozaura wystawionego publicznie do tej pory, który znajduje się w Natural History Museum w Londynie.

Stan, najbardziej kompletny szkielet tyranozaura na świecie, został sprzedany w 2020 r. za rekordową kwotę 31,8 mln dolarów.

Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button