Science

Astronomowie zdumieni odkryciem czarnej dziury

Nowy kolor

Międzynarodowe badanie z udziałem naukowców z University of Queensland potwierdziło, że najbliżej naszego Układu Słonecznego znajduje się ogromna czarna dziura – około 20 000 razy większa od Słońca.

Odkrycie to potwierdza trwające dziesięciolecia spekulacje na temat istnienia czarnej dziury, którą zespół odkrył w centrum sąsiedniej gromady gwiazd Omega Centauri w Drodze Mlecznej, około 18 000 lat świetlnych od naszego Układu Słonecznego.

Badanie obejmowało analizę i katalogowanie 1,4 miliona gwiazd w gromadzie, a następnie porównanie uzyskanych danych z modelami teoretycznymi opracowanymi przez adiunkta UQ Holgera Baumgardta.

„Nasz zespół, kierowany przez Max-Planck-Institut für Astronomie w Niemczech, poszukiwał szybko poruszających się gwiazd, o których przypuszcza się, że znajdują się w pobliżu skoncentrowanych mas, takich jak czarne dziury” – powiedział dr Baumgardt.

„Zidentyfikowanie tych gwiazd okazało się niezbitym dowodem, którego potrzebowaliśmy, aby udowodnić istnienie czarnej dziury i udało nam się to”.

„Kiedy zobaczyłem dane, od razu wiedziałem, że odkryliśmy coś wyjątkowego.

„Astronomowie próbowali znaleźć jedną z tych czarnych dziur przez ponad 20 lat i teraz w końcu nam się udało”.

Zespół zbadał ponad 500 zdjęć gromady wykonanych za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble'a.

„Te obrazy zostały pierwotnie wykonane w celu kalibracji instrumentów Hubble'a, a nie do celów naukowych, ale okazały się idealnym zestawem danych do naszych badań i okazały się bezcenne” – powiedział dr Baumgardt.

Aby w pełni zrozumieć te dane obserwacyjne, badacze potrzebowali modeli teoretycznych, z którymi mogliby je porównać – i tu właśnie z pomocą przyszła praca dr Baumgardta.

„Po gruntownej analizie odkryliśmy, że jedynie czarna dziura o masie pośredniej, około 20 000 razy większej od masy naszego Słońca, mogła wyprodukować siedem szybko poruszających się gwiazd, które obserwowaliśmy” – powiedział.

„Ta klasa czarnych dziur była teorią przez dziesięciolecia, ale teraz w pełni potwierdzono jej istnienie”.

Dr Baumgardt powiedział, że on i jego zespół byli zdumieni skalą odkrycia.

„Myślę, że to ożywi tę dziedzinę i doprowadzi do wielu nowych badań w tej dziedzinie” – powiedział.

„Możemy zacząć spekulować na temat tego, jak powstała ta czarna dziura, jaki jest jej związek z innymi masywnymi czarnymi dziurami odkrytymi przez astronomów i gdzie mogą znajdować się inne czarne dziury o masie pośredniej.

„To ekscytujący czas dla astronomów i jesteśmy podekscytowani, aby zobaczyć, dokąd zaprowadzi nas nasze odkrycie”.

Praca badawcza została opublikowana w Natura.

Source

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button