News

Biuletyn CNBC Inside India: Modi w Moskwie. Co nowego?

Prezydent Rosji Władimir Putin i premier Indii Narendra Modi podczas nieformalnego spotkania w rezydencji państwowej w Nowo-Ogariowie pod Moskwą, 8 lipca 2024 r. (Zdjęcie: Gavriil GRIGOROV / Sputnik POOL / AFP) (Zdjęcie: GAVRIIL GRIGOROV/POOL/AFP via Getty Images)

Gavriil Grigorov | Afp | Getty Images

Ten raport pochodzi z biuletynu CNBC „Inside India” z tego tygodnia, który dostarcza aktualnych, wnikliwych wiadomości i komentarzy rynkowych na temat wschodzącej potęgi i dużych firm stojących za jej błyskawicznym wzrostem. Podoba Ci się to, co widzisz? Możesz się zapisać Tutaj.

Wielka historia

Premier Indii Narendra Modi i prezydent Rosji Władimir Putin spotkali się na herbatę w wiejskim ośrodku wypoczynkowym pod Moskwą na początku tego tygodnia.

Spotkanie prawdopodobnie wywołało burzę nastrojów w Waszyngtonie, gdzie w tym samym czasie zbierało się NATO.

Podczas gdy 32 przywódców narodowych sojuszu wojskowego w dużej mierze zachowało niezadowolenie ze spotkania w Moskwie w tajemnicy, Stany Zjednoczone oświadczyły, że bezpośrednio wyraziły obawy wobec Indii w związku z ich relacjami z Rosją. Szerzej rzecz ujmując, Stany Zjednoczone zagroziły nałożeniem sankcji na podmioty, które prowadzą interesy z Rosją, aby pozbawić Putina funduszy na atak na Kijów.

Choć Indie odparły wszelkie naciski, stosunki tego kraju z Rosją nie są niczym nowym.

Moskwa jest największym dostawcą broni do Indii z przyczyn historycznych. Rosja dostarczała Indiom również paliwo jądrowe od lat 90. i ostatnio pomagała również w budowie reaktorów jądrowych.

Jednak odkąd rozpoczęła się wojna na Ukrainie, import ropy z Rosji wzrósł. W tym tygodniu dane handlowe rosyjskiego rządu wykazały, że import zboża do Indii wzrósł 22-krotnie w ostatnim sezonie zbiorów. Modi poszedł dalej i podziękował Putinowi za wspieranie indyjskich rolników stabilnym i tanim zaopatrzeniem w nawozy.

Podstawowy temat tej transakcji ujawnia motywy stojące za transakcyjną relacją Indii z Rosją.

Inflacja konsumencka w Indiach jest wysoka i zmienna, co zaszkodziło wyborom Modiego w zeszłym miesiącu, a premier robi, co może, aby utrzymać niskie ceny dla swoich obywateli. Indie, dalekie od relacji strategicznych, kupują towary od najtańszego dostawcy.

Tymczasem import sprzętu obronnego z Zachodu do Indii gwałtownie wzrósł, a udział rosyjskiej broni w indyjskich siłach zbrojnych stopniowo spada od 2013 r., kiedy osiągnął rekordowy poziom.

„Myślę, że istnieje porozumienie, że dopóki będziemy obserwować ciągły postęp, głębsze partnerstwo między Indiami a Stanami Zjednoczonymi — współpracę wojskową i gospodarczą — jesteśmy gotowi pozwolić Indiom pójść trochę dalej z Rosją, niekoniecznie powołując się na sankcje” — powiedział Rick Rossow, przewodniczący studiów polityki USA-Indie w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych, w wywiadzie dla CNBC.

„Chcielibyśmy, żeby optyka trochę przygasła, ale ogólnie rzecz biorąc, nie sądzę, żebyśmy nie poświęcili z tego powodu relacji”.

Prezydent Rosji Władimir Putin i premier Indii Narendra Modi odbywają nieformalne spotkanie w państwowej rezydencji Nowo-Ogariowo pod Moskwą, 8 lipca 2024 r. (Zdjęcie: Gavriil GRIGOROV / Sputnik POOL / AFP) (Zdjęcie: GAVRIIL GRIGOROV/POOL/AFP via Getty Images)

Gavriil Grigorov | Afp | Getty Images

Nawet inwestorzy kapitałowi dostrzegają tę zależność i zbagatelizowali groźbę odwetu wobec Indii.

„Czy Modi widzi [Russia] jako coś więcej niż tylko element przetargowy? Trudno mi to sobie wyobrazić”, powiedział Mark Martyrossian, dyrektor Aubrey Capital, w wywiadzie dla Inside India w CNBC.

Martyrossian dodał, że chociaż niektórzy inwestorzy mogą zmienić sposób, w jaki postrzegają Indie — podzielając pogląd, że handel z Rosją umożliwia jej machinę wojenną — nie wpłynie to na potencjał inwestycyjny indyjskich firm. Ponad połowa funduszu Aubrey's Global Emerging Markets jest inwestowana w Indiach.

Oprócz handlu Indie mają również silniejsze więzi kulturowe z Zachodem. Miliony Hindusów mieszka w USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii i podziela wiele wartości swoich krajów goszczących.

Choć mogłoby się wydawać, że Indie zachowują się ostrożnie w swoich stosunkach handlowych, plotkowana długoterminowa umowa energetyczna z Rosją prawdopodobnie będzie wiązać się z pewnymi niedogodnościami.

Zapytajcie Niemcy, co się dzieje, gdy kraj podpisuje długoterminowe kontrakty na tanią energię z Rosji.

Potrzebuję wiedzieć

Chiny twierdzą, że Indie nie mają prawa budować w regionie przygranicznym. Tydzień po spotkaniu ministra spraw zagranicznych Chin i jego indyjskiego odpowiednika w Kazachstanie Indie podobno ogłosiły planuje budowę 12 elektrowni wodnych w spornym regionie północno-wschodnich Himalajów. Pekin, który nazywa ten region Południowym Tybetem, powiedział teraz, że te plany są „nielegalne i nieważne.”

Stan Uttar Pradesh zwalnia samochody hybrydowe z podatków. Przeprowadzka do usuń opłaty rejestracyjne pojazduktóry ma sprawić, że samochody hybrydowe będą o 10% tańsze, przyniósł Japonii duże zwycięstwo Silnik Toyoty. Akcje Maruti Suzukinajwiększy indyjski producent samochodów, który produkuje i sprzedaje samochody hybrydowe we współpracy z Toyotą, odnotował wzrost o 5,5% po tym, jak lokalne media poinformowały o ulgach podatkowych w tym stanie.

Ślub Ambaniego wkracza w ostatnią fazęŚlub Ananta Ambaniego, najmłodszego syna indyjskiego miliardera Mukesha Ambaniego, z Radhiką Merchant odbędzie się w ten weekend. Wywołało to szum na całym świecie, a lista gości elitarnych w tym politycy, najlepsi dyrektorzy generalni, gwiazdy Bollywood i inne celebrytki. W marcu dyrektorzy technologiczni w tym Mark Zuckerberg i Bill Gates wziął udział w wystawnej, trzydniowej uroczystości przedślubnej.

Co wydarzyło się na rynkach?

Indyjski rynek akcji zachowywał ostrożność przed sezonem kwartalnych wyników. Ładne 50 indeks był w tym tygodniu zasadniczo płaski. Indeks wzrósł o 12% w tym roku.

Benchmark 10-letnich indyjskich obligacji rządowych ma rentowność XXX. Czekam na dane o inflacji w USA.

Ikona wykresu giełdowegoIkona wykresu giełdowego

W tym tygodniu w telewizji CNBC: Słonecznyjeden z najstarszych japońskich producentów whisky, powiedział, że szuka lokalnych partnerów do butelkowania i dystrybucji swoich produktów w Indiach. „Chcemy wprowadzić coś nowego na rynek indyjski” — powiedział dyrektor generalny Takeshi Niinami w CNBC. Firma warta 10,8 miliarda dolarów będzie dostosowywać swoje produkty do dostosować się do kultury i trendów Indii– dodała Niinami.

Tymczasem budżet rządu Indii, który ma zostać ujawniony pod koniec tego miesiąca,położy fundamenty„dla gospodarki kraju na najbliższe pięć lat, według Nilesha Shaha, dyrektora zarządzającego Kotak Mahindra Asset Management. „Oczywiste jest, że rynek będzie obserwował [that] niemożliwa trójca inwestycji w infrastrukturę, wraz z ostrożnością fiskalną i wsparciem dla [people] na samym dole piramidy wszystko jest zarządzane” – powiedział Shah.

Co wydarzy się w przyszłym tygodniu?

Oprócz hucznego ślubu w ten weekend, oto, czego możesz się spodziewać w nadchodzącym tygodniu:

12 lipca: Produkcja przemysłowa w Indiach

15 lipca: PKB Chin, inflacja hurtowa Indii

16 lipca: inflacja w Kanadzie

17 lipca: inflacja w Wielkiej Brytanii

18 lipca: stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii, stopa procentowa EBC

Source

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button