News

Chińskie okręty wojenne zauważone w pobliżu Alaski, informuje Straż Przybrzeżna USA

Straż Przybrzeżna USA zauważyła kilka chińskich okrętów wojennych na wodach u wybrzeży Alaski, poinformowali urzędnicy powiedział w komunikacie prasowym w środę.

Trzy statki zostały wykryte około 124 mil na północ od przełęczy Amchitka na Wyspach Aleuckich, a czwarty statek został zauważony około 84 mil na północ od przełęczy Amukta w tym stanie. Statki były widoczne w sobotę i niedzielę.

Wszystkie cztery statki znajdowały się na wodach międzynarodowych, powiedziała Straż Przybrzeżna, ale znajdowały się w wyłącznej strefie ekonomicznej USA, która rozciąga się na 200 mil morskich od linii brzegowej USA. Na tych obszarach Stany Zjednoczone mają wyłączne prawa do eksploracji i użytkowania zasobów morskich.

Według kontradmirała Megan Dean, dowódcy okręgowego Straży Przybrzeżnej, wszystkie cztery statki „działały zgodnie z międzynarodowymi zasadami i normami”.

zrzut-ekranu-2024-07-11-at-9-51-32-am.png
Amerykański kuter straży przybrzeżnej Kimball u wybrzeży Japonii w 2023 roku.

Straż Przybrzeżna USA


Kiedy skontaktowała się z nimi Straż Przybrzeżna, aby „upewnić się, że nie dojdzie do żadnych zakłóceń interesów USA w środowisku morskim wokół Alaski”, chińskie statki stwierdziły, że znajdują się w tym rejonie w ramach „działań na rzecz wolności żeglugi” – powiedział Dean.

Obecność marynarki wojennej była śledzona przez amerykański kuter straży przybrzeżnej Kimball, 418-stopowy statek bezpieczeństwa narodowego, który wcześniej przeprowadzone wspólne ćwiczenia w regionie Indo-Pacyfiku. Kuter znajduje się w tym rejonie w ramach operacji Frontier Sentinel, ćwiczeń straży przybrzeżnej „zaprojektowanych w celu spotkania obecności z obecnością, gdy strategiczni konkurenci działają na wodach USA i wokół nich”, według agencji.

Jak poinformowali urzędnicy, Kimball monitorował wszystkie chińskie statki do momentu opuszczenia przez nie wyłącznej strefy ekonomicznej USA i będzie nadal patrolował tę strefę.

Podobne incydenty miały miejsce w ostatnich latach. We wrześniu 2021 r. i Wrzesień 2022Kutry straży przybrzeżnej w tym rejonie napotkały chińskie grupy działań nawodnych, a w sierpniu 2023 r. Marynarka Wojenna USA wysłał cztery niszczyciele na wybrzeże Alaski po tym, jak zauważono 11 chińskich i rosyjskich okrętów wojennych patrolujących wody międzynarodowe w obrębie Wyłącznej Strefy Ekonomicznej.

Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button