News

Chińskie roboty-taksówki budzą obawy o bezpieczeństwo pracy kierowców

W kwietniu ponad 70% przejazdów robotaxi Apollo Go firmy Baidu w Wuhan odbywało się całkowicie bez kierowców, a w maju firma poinformowała, że ​​spodziewa się, że w nadchodzących kwartałach 100% przejazdów będzie całkowicie autonomicznych.

Bloomberg | Bloomberg | Getty Images

PEKIN — Wieloletnie wysiłki Chin mające na celu opracowanie robotaksówek zaczynają zyskiwać popularność wśród konsumentów — ale niepokoją również taksówkarzy, którzy obawiają się utraty pracy z powodu rosnącej konkurencji.

Tak jak GMRejs i AlfabetFirma Waymo wprowadziła na rynek taksówki autonomiczne w San Francisco i Phoenix w Arizonie, a lokalne władze Chin od Pekinu po Kanton zezwoliły krajowym graczom na oferowanie przejazdów robotaxi dla ogółu społeczeństwa.

W tym tygodniu w mediach społecznościowych zaczęła pojawiać się informacja o wzroście popularności robotaksówek w Chinach.

W czwartkowy poranek filmy przedstawiające doświadczenia w pełni autonomicznej jazdy taksówką były 12. najpopularniejszym tematem na Douyin, chińskiej wersji TikToka należącej do Bytedance.

BaiduJednostka robotaxi Apollo Go stała się w środę jednym z 10 najpopularniejszych hashtagów na platformie społecznościowej Weibo po doniesieniach o szybkim przyjęciu się tej nazwy przez użytkowników w mieście Wuhan.

Firma rozpoczęła eksploatację pojazdów całkowicie autonomicznych w niektórych dzielnicach Wuhan, 24/7 w marcu.

Wuhan jest największym regionem operacyjnym dla Apollo Go firmy Baidu, jednego z największych operatorów robotaxi w Chinach. Firma ma ponad 500 robotaxi działających w mieście i planuje zwiększyć tę liczbę do 1000 do końca roku.

W odpowiedzi na wiadomość od CNBC, Baidu nie miało żadnych oficjalnych aktualizacji do przekazania.

Wzrost zainteresowania robotaksówkami nastąpił w czasie, gdy duże miasta w Chinach zwiększyły wsparcie dla nich, podczas gdy mniejsze miasta ograniczyły w ciągu ostatnich kilku miesięcy aplikacje do zamawiania przejazdów.

Najpopularniejsze posty w mediach społecznościowych w środę szybko wyciągnęły wnioski z testów robotaxi w Wuhan, przewidując zbliżające się ogólnokrajowe wdrożenie i generując hashtagi takie jak: „Czy autonomiczne samochody do przewozu pasażerów kradną ludziom miski ryżu”. Tak wynika z tłumaczenia chińskiego przez CNBC.

Pod koniec czerwca w mediach społecznościowych pojawił się również apel firmy taksówkarskiej z Wuhan, domagającej się obniżek podatków i większych ograniczeń dotyczących robotaksówek Apollo Go, a także liczby samochodów do przewozu pasażerów.

CNBC nie udało się niezależnie zweryfikować dokumentu, w którym stwierdzono, że firma taksówkowa musiała od kwietnia zaprzestać użytkowania czterech ze swojej 159-samochodowej floty z powodu spadających dochodów.

Wzrost płac w Chinach ogólnie spowolnił z około 10% rocznych wzrostów przed pandemią do 4% w ostatnich latach, zgodnie z analizą Goldman Sachs opublikowaną w zeszłym miesiącu. Tempo poprawiło się do 5,6% wzrostu rok do roku w pierwszym kwartale, podano w raporcie.

Kierowcy oferujący przejazdy w ramach przewozu osób zyskują na popularności

Tymczasem gwałtowny wzrost liczby nowych firm i kierowców oferujących przewozy pasażerskie skłonił niektóre władze lokalne do wprowadzenia ograniczeń dla tej branży.

Miasto Guyuan w autonomicznym regionie Ningxia poinformowało, że od 12 maja zawieszenie działalności w zakresie przewozów online.

„Rynek taksówek w naszym mieście jest już nasycony” – głosi komunikat w języku chińskim, przetłumaczony przez stację CNBC.

Oddzielnie, południowo-zachodnie miasto Guiyang miało zawieszono nowe licencje na przejazdy przez pół roku do czerwca. W ogłoszeniu napisano, że władze były w stanie usunąć niektóre niezgodne z przepisami firmy przewozowe i samochody.

Chiny miały ponad 7 milionów zarejestrowanych kierowców w systemie przewozowym według stanu na koniec maja, według Ministerstwa Transportu.

To mniej więcej dwa razy więcej niż 3,51 miliona kierowcy zgłoszeni w lipcu 2021 r. i 570 000 więcej kierowców niż ministerstwo podało w listopadzie.

Dla porównania, według najnowszych dostępnych danych z 2022 r. w USA pracowało prawie 400 000 taksówkarzy i kierowców świadczących usługi przewozowe, kierowców wahadłowych i kierowców ciężarówek. Biuro Statystyki Pracy.

Według Ministerstwa Transportu liczba firm oferujących przejazdy w Chinach również wzrosła – z 241 w 2021 r. do 351 w maju tego roku.

Chiny wspierają roboty-taksówki

W styczniu wiele chińskich ministerstw opublikowało plan mający na celu promowanie samochodów połączonych z chmurą, obejmujący testy co najmniej 200 wolno poruszających się pojazdów bezzałogowych w każdym regionie pilotażowymW zeszłym tygodniu te same władze opublikowały listę 20 początkowych miast pilotażowychw tym Pekin, Szanghaj, Chongqing i Wuhan.

W tych miastach operatorzy robotaxi już na to zezwolili samochody testowe W obszary podmiejskie.

Miasto Pekin w listopadzie 2021 r. zezwoliła firmie Baidu Apollo Go i startupowi Pony.ai na pobieranie opłat od pasażerów za przejazdy z kierowcą bezpieczeństwa wewnątrz robotaksówki.

W zeszłym roku miasto Pekin pozwoliło operatorom usunąć cały personel z kilku pojazdów. Miasto w zeszłym miesiącu opublikowało projekt przepisów, które odpowiedzialność za wykroczenie drogowe robotaxi na właścicielu lub zarządcy pojazdu, jeśli nie ma kierowcy.

Przejazdy publiczne są obecnie dotowane, a liczba pojazdów na drogach jest nadal znacznie mniejsza niż liczba tradycyjnych taksówek.

Aplikacja Apollo Go pokazała w czwartek, że 45-minutowy przejazd robotaxi z lotniska Daxing do południowych przedmieść Pekinu będzie w pełni dofinansowany – cały koszt 193,84 juanów (26,66 USD) został anulowany. Aplikacja pokazała również, że 16-minutowy przejazd robotaxi w obrębie tych przedmieść Pekinu będzie kosztował 10,36 juanów, czyli około połowę 20 juanów oferowanych przez aplikacje do zamawiania przejazdów, które mogą wzywać taksówki.

Ikona wykresu giełdowegoIkona wykresu giełdowego

ukryj zawartość

Baidu

Dyrektor generalny Baidu Robin Li powiedział inwestorom w maju, że ponad 70% przejazdów robotaxi Apollo Go w kwietniu odbyło się całkowicie bez kierowców, bez ludzkiej obsługi w środku. Przewidział, że udział ten osiągnie 100% w nadchodzących kwartałach — i pozwoli Apollo Go najpierw wyjść na zero w Wuhan.

Miasto jest stolicą prowincji Hubei, która w artykule z 1 czerwca ogłosiła swoje starania o zostanie pierwsze na świecie autonomiczne miasto.

„Dostałem właśnie prawo jazdy… a już są samochody autonomiczne? Jaki był sens, żebym zdawał egzamin?” – czytamy w chińskim komentarzu do artykułu, przetłumaczonym przez CNBC.

„W krótkiej perspektywie autonomiczne pojazdy nie zastąpią kierowców” – czytamy w odpowiedzi na stronie internetowej rządu Hubei.

Source

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button