News

Chiny i Białoruś przeprowadzają ćwiczenia wojskowe w pobliżu granicy NATO w obliczu rosnących napięć

Zbliżając się do Rosji, Chiny stają się coraz bardziej wrogie wobec NATO.

Warszawa:

Chiny przeprowadzają w tym tygodniu ćwiczenia wojskowe z Białorusią przy wschodniej granicy NATO, co jest oznaką rosnących napięć między Pekinem a sojuszem obronnym pod przewodnictwem USA.

Wspólne ćwiczenia „antyterrorystyczne” na terytorium sojusznika Rosji, Białorusi, w pobliżu granicy z Polską odbywają się w czasie, gdy przywódcy NATO spotykają się na szczycie w Waszyngtonie, a wojna na pobliskiej Ukrainie zajmuje wysokie miejsce na liście ich priorytetów.

Biorąc pod uwagę napięte stosunki między NATO a Chinami i Rosją, analitycy uważają, że Pekin chciał wysłać sojuszowi ostrzegawczy sygnał, decydując o terminie ćwiczeń.

Chińsko-białoruskie ćwiczenia odbywały się już wcześniej, ale jest to pierwszy taki przypadek od czasu inwazji Rosji na sąsiednią Ukrainę, sojusznika NATO, w lutym 2022 r.

Jak wynika z oświadczenia chińskiego ministerstwa obrony, ćwiczenia rozpoczęły się 8 lipca w Brześciu, mieście położonym tuż przy granicy z Polską.

W oświadczeniu podano, że manewry potrwają do połowy lipca, nie podano jednak dokładnej liczby biorących w nich udział chińskich żołnierzy.

Obie strony pracują nad „poprawą technik walki i pogłębieniem współpracy i komunikacji między obiema armiami” – dodano w oświadczeniu.

Chińscy urzędnicy dyplomatyczni zapewnili, że ćwiczenia „nie były skierowane przeciwko żadnemu konkretnemu krajowi”.

Jednak polskie Ministerstwo Obrony Narodowej skrytykowało termin ćwiczeń.

Ostrzeżono przed „ryzykiem wykorzystania omawianych operacji do celów dezinformacyjnych i propagandowych… w czasie szczytu NATO”.

Choć skala ćwiczeń jest niewielka, Chiny wysyłają wojska w pobliże państw NATO oraz do kraju, który Rosja wykorzystała jako bazę wypadową do inwazji na Ukrainę.

Ćwiczenia odbywają się w momencie, gdy Pekin, jeden z kluczowych partnerów Moskwy, również doświadcza coraz bardziej napiętych stosunków z NATO.

Sygnał strategiczny

Analitycy uważają, że data i miejsce ćwiczeń nie zostały wybrane przypadkowo. Ich zdaniem Chiny chciały w ten sposób wysłać NATO sygnał.

„Ćwiczenia wielostronne są często wykorzystywane do wysyłania sygnałów politycznych” – powiedziała agencji AFP Kelly Grieco z ośrodka analitycznego ds. polityki zagranicznej i obrony Stimson Center.

Twierdzi ona bowiem, że jeśli chodzi o ćwiczenia wojskowe, „znacznie bardziej chodzi o sygnał polityczny niż o same ćwiczenia”.

Podkreśla, że ​​Chiny przeprowadziły już ćwiczenia antyterrorystyczne na Białorusi czterokrotnie w latach 2011–2018, ale od tego czasu nie powtórzyły żadnego z nich.

Dodała, że ​​fakt, iż odbywają się one „tak blisko granicy, jest również częścią sygnalizacji”.

Jak dodała Alice Ekman, starsza analityczka ds. Azji w Instytucie Unii Europejskiej Studiów nad Bezpieczeństwem (EUISS), państwa często organizują wspólne ćwiczenia tak, aby zbiegały się z wydarzeniami za granicą – w tym przypadku chodzi o Chiny.

„W kwietniu 2023 r. Chińczycy przeprowadzili ćwiczenia z Rosją na Morzu Wschodniochińskim, w pobliżu japońskich wysp, w przededniu trójstronnego szczytu USA-Japonia-Korea Południowa, aby zasygnalizować swój sprzeciw wobec zorganizowania takiego szczytu” – powiedział Ekman agencji AFP.

Dodała, że ​​Chiny przeprowadziły podobne manewry wojskowe na Morzu Południowochińskim w maju 2024 r., gdy trwało spotkanie USA, Japonii, Filipin i Australii.

Chiny nie tylko zacieśniają więzi z Rosją, ale też stają się coraz bardziej wrogie wobec NATO.

W dokumencie zarzucono NATO, że działa na rzecz powstrzymania Chin za namową Waszyngtonu, a Pekin jest zaniepokojony rosnącą rolą sojuszu w regionie Azji i Pacyfiku.

Co więcej, Chiny nigdy nie wybaczyły zbombardowania swojej ambasady w Belgradzie przez samolot NATO w 1999 roku.

Uważa również, że sojusz przekroczył już swoją geograficzną strefę wpływów w Iraku, Libii i Afganistanie.

Chiny postrzegają NATO jako „wyraźnie wrogie ze względu na uwarunkowania historyczne” – powiedział Ekman.

Ale powody te stają się „coraz bardziej strategiczne, gdyż zagrożenie ze strony Chin staje się integralną częścią strategicznego myślenia organizacji” – dodała.

(Poza nagłówkiem, artykuł ten nie był edytowany przez zespół NDTV i został opublikowany za pośrednictwem kanału syndykowanego.)

Source

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button