News

Ciemna strona manifestowania i wiary, że nasze myśli mają zbyt dużą moc

Trendy takie jak metoda manifestacji 3-6-9 promują obsesyjne, kompulsywne wzorce zachowań

Birmingham, Wielka Brytania:

Czy próbowałeś manifestować? Trudno uciec w mediach społecznościowych – od idei, że możesz zrób to, czego pragniesz w rzeczywistość poprzez siłę wiary. Może to być sukces finansowy, romantyczna miłość lub sportowa sława.

Piosenkarka Dua Lipa, która była gwiazdą festiwalu Glastonbury w czerwcu 2024 r., powiedział, że występ w piątkowy wieczór na festiwalu był „na jej tablicy marzeń”. „Jeśli manifestujesz tam, bądź konkretny – bo to może się wydarzyć!”

Manifestacja szybko zyskała popularność w czasie pandemii. Do 2021 r. metoda manifestacji 3-6-9 był sławny. TikTok obejrzał ponad milion razyna przykład, wyjaśnia tę „niezawodną technikę manifestowania”. Zapisujesz to, czego chcesz, trzy razy rano, sześć razy po południu i dziewięć razy przed pójściem spać i powtarzasz, aż się spełni. Teraz twórcy treści wyjaśniają niezliczone metody, aby zamienić swoje marzenia w rzeczywistość.

Ale pomysł, że jeśli czegoś mocno pragniesz, to się spełni, nie jest nowy. Wyrósł z ruchu samopomocowego. Niektóre wczesne popularne książki, które rozpowszechniały tę ideę, to Napoleon Hill's Myśl i wzbogać się od 1937 roku i Louise Hay Możesz uzdrowić swoje życie od 1984 roku.

Trend ten naprawdę nabrał rozpędu wraz z Rhondą Byrne Tajemnicaksiążka wydana w 2006 r., która twierdzi, że możesz osiągnąć wszystko, czego pragniesz, dzięki mocy manifestacji. Sprzedano ją w ponad 35 milionach egzemplarzy i ma wielu fanów wśród celebrytów. Opierając się na „prawie przyciągania”, Byrne głosi: „Całe twoje życie jest manifestacją myśli, które krążą w twojej głowie”.

Objawiający się jako wada intelektualna

Ale jest ciemna strona do manifestowania. Popularne trendy, takie jak metoda manifestacji 3-6-9, promują obsesyjne i kompulsywne wzorce zachowań, a także zachęcają do wadliwych nawyków myślenia i błędnego rozumowania.

Manifestacja jest formą myślenia życzeniowego, a myślenie życzeniowe prowadzi do fałszywych wniosków, często poprzez niedokładne ważenie dowodów. Osoba myśląca życzeniowo przesadza ze swoim optymizmem co do prawdopodobieństwa preferowanego wyniku. W terminologii filozoficznej ten rodzaj myślenia nazywa się „wada intelektualna”:blokuje osiągnięcie wiedzy przez racjonalną osobę.

Manifestacja zachęca ludzi do wielkich marzeń i szczegółowego wyobrażania sobie wszystkiego, czego pragną. To powoduje, że oczekiwania ludzi są nienaturalnie wysokie, co naraża ich na porażkę i rozczarowanie. Można powiedzieć, że jest to forma toksyczna pozytywność.

Jeśli wierzysz, że twoje własne myśli mają moc tworzenia rzeczywistości, możesz skończyć na bagatelizowaniu lub ignorowaniu praktycznych działań i wysiłków innych. Możesz manifestować się, mówiąc: „Przyciągam do siebie pozytywne rzeczy”. Ale robiąc tak, możesz nie zauważyć lub nie docenić roli szczęścia, przypadku, przywileju i okoliczności w wyjaśnianiu, dlaczego niektóre rzeczy się dzieją, a inne nie.

Błędy logiczne

Manifestacja prowadzi do błędów logicznych. Ktoś, kto praktykuje manifestację – i odkrywa, że ​​coś, co zamanifestował, się spełnia – prawdopodobnie przypisze te pożądane rezultaty swoim wcześniejszym nadziejom lub życzeniom. Nie oznacza to jednak, że nadzieja była przyczyną rezultatu. To, że jedno nastąpiło przed drugim, nie oznacza, że ​​było przyczyną: korelacja nie oznacza związku przyczynowo-skutkowego.

Biurko z notatnikiem celów, świecą, rośliną
Dziennik manifestacyjny.Mallika Jain/Dupe

Jeśli wierzysz, że siła życzenia sobie czegoś sprawia, że ​​to, czego chcesz, staje się rzeczywistością, będziesz przypisywał swojej aktywności umysłowej większą skuteczność przyczynową niż innym przyczynom.

Na przykład, jeśli uczysz się ciężko do egzaminu i uzyskasz dobrą ocenę, możesz przypisać ten wynik codziennej mantrze lub powtarzanym afirmacjom, które wypowiadałeś przed testem, zamiast docenić wysiłek włożony w naukę. W przypadku następnego testu możesz kontynuować manifestację, ale uczyć się mniej.

A gdy oczekiwany wynik nie nastąpi, możesz znaleźć się w sytuacji, w której będziesz musiał rozliczyć się z tego w pozytywny lub fatalistyczny sposób: wszechświat ma coś lepiej zaplanowanego. Negatywny wynik staje się dodatkowym dowodem na to, że nadal powinieneś myśleć pozytywnie, więc nie zmienisz swojego podejścia.

Choć początkowo może się to wydawać atrakcyjne, manifestowanie może również zachęcać do obwiniania ofiary: że gdyby ktoś myślał bardziej pozytywnie, wynik byłby inny. Nie zachęca również ludzi do tworzenia planów awaryjnych, co czyni ich podatnymi na szczęście i okoliczności.

Manifestacja jest bardzo egocentryczna. Potrzeby manifestującego są kluczowe dla jego skupienia i wykorzystania jego energii mentalnej i czasu.

Jeśli polegasz wyłącznie na sile umysłu, aby osiągnąć swoje pragnienia, nie odniesiesz sukcesu. Spróbuj rozważyć różne czynniki, które wspierają i przeszkadzają twoim celom. Na koniec pamiętaj, że czasami myśli, które myślimy, są wyobrażeniowe, fikcyjne, fantazyjne lub fantastyczne. To wzbogacające i pozytywne, że w wielu przypadkach nasze myśli się nie spełniają.Rozmowa

(Autor:Laura D’Olimpioprofesor nadzwyczajny filozofii edukacji, Uniwersytet w Birmingham)

(Oświadczenie informacyjne:Artykuł, na którym oparty jest niniejszy artykuł, „Co jest złego w myśleniu życzeniowym? „Manifestowanie” jako epistemiczna wada” powstał w ramach projektu badawczego „Educating Responsible Believers” finansowanego wspólnie przez University of Birmingham i University of Illinois w Urbana-Champaign i został opublikowany w czasopiśmie „Educational Theory”

Niniejszy artykuł został przedrukowany z Rozmowa na licencji Creative Commons. Przeczytaj oryginalny artykuł.

(Poza nagłówkiem, artykuł ten nie był edytowany przez zespół NDTV i został opublikowany za pośrednictwem kanału syndykowanego.)Source

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button