News

Dwóch kolejnych policjantów zastrzelonych w meksykańskim mieście dotkniętym przemocą karteli

Dwóch policjantów zostało zastrzelonych w ogarniętym walkami meksykańskim mieście Celaya pośród fali celowych ataków, które według władz w czwartek zostały najprawdopodobniej przeprowadzone przez kartel narkotykowy.

W tym roku w mieście Celaya zginęło 18 policjantów, co sprawia, że ​​to półmilionowe miasto jest prawdopodobnie najniebezpieczniejszym dla policji miastem na tej półkuli.

„To coś, co bardzo nas martwi, a co gorsza, boli” – powiedział o atakach prezydent Andrés Manuel López Obrador.

Władze potwierdziły, że uzbrojeni mężczyźni otworzyli ogień do policji w co najmniej czterech różnych miejscach w Celaya i okolicach w środę. Źródła policyjne i rząd federalny stwierdziły, że brutalny gang Santa Rosa de Lima najwyraźniej stał za atakami.

Pracownik 300-osobowej policji Celaya, który nie był upoważniony do publicznego wypowiadania się na ten temat, powiedział, że uzbrojeni napastnicy otworzyli ogień do trzech nieuzbrojonych funkcjonariuszy ruchu drogowego, gdy ci ustawiali punkt kontrolny w celu sprawdzenia rejestracji pojazdów.

Przemoc w Meksyku
Policjanci miejscy patrolują dzielnicę Celaya, stan Guanajuato, Meksyk, 28 lutego 2024 r.

Fernando Llano / AP


Pracownik powiedział, że w ataku zginęło dwóch funkcjonariuszy, a trzeci został ranny i jego stan jest stabilny w miejscowym szpitalu.

López Obrador stwierdził, że ataki stały się brutalne i bezładne, obwiniając o nie pobłażliwych lub skorumpowanych sędziów.

„Po co zawracać głowę policjantom drogowym?” – powiedział López Obrador. „Co więcej, nie mieli przy sobie broni”.

Prezydent powiedział, że ataki mogą mieć związek z decyzją sędziego z czerwca o udzieleniu pewnej formy zwolnienia za kaucją synowi uwięzionego założyciela Kartel Santa RosaSyn został aresztowany w styczniu pod zarzutem nielegalnego posiadania broni i narkotyków.

López Obrador w czwartek przedstawił raport z ataków, wskazując, że jedna grupa uzbrojonych mężczyzn zaatakowała funkcjonariuszy ruchu drogowego na ulicy w biały dzień. Niedługo potem uzbrojeni mężczyźni uderzyli kulami w inny radiowóz, ale najwyraźniej nie spowodowali żadnych obrażeń, a następnie ostrzelali lokalny budynek policji, również bez widocznych obrażeń.

Jednak w środę wieczorem policja padła ofiarą ataku w pobliskim miasteczku Villagran, 12 mil na zachód od Celaya; według doniesień jeden z funkcjonariuszy został poważnie ranny.

Pracownik policji z Celaya powiedział, że funkcjonariusze uważają, że nie otrzymali wystarczającego wsparcia ze strony władz federalnych i stanowych, i pozostawili stosunkowo niewielki lokalny oddział policji w spokoju, aby poradził sobie z brutalnym gangiem Santa Rosa.

López Obrador zlikwidował większość funduszy federalnych, które wcześniej były przeznaczane na szkolenie policji w Meksyku, decydując się na ich przeznaczenie na utworzenie quasi-wojskowej Gwardii Narodowej liczącej 117 tys. funkcjonariuszy.

Jednak przeszkoleni w wojsku oficerowie Gwardii wykonują głównie rutynowe patrole, a nie tego rodzaju dochodzenia i aresztowania, które wykonuje policja. Co więcej, López Obrador naciska teraz na reformę konstytucyjną, aby Gwardia – obecnie nominalnie nadzorowana przez Departament Bezpieczeństwa Publicznego – uzyskała pełną kontrolę wojskową.

Państwo nękane przemocą związaną z kartelami

Celaya znajduje się w północno-środkowym stanie Guanajuato, gdzie w 2023 r. zastrzelono więcej policjantów – około 60 – niż w całych Stanach Zjednoczonych.

Guanajuato ma najwięcej zabójstw ze wszystkich stanów w Meksyku, głównie z powodu przemocy karteli narkotykowych. Przez lata kartel Santa Rosa toczył krwawą wojnę terytorialną z kartelem Jalisco o kontrolę nad Guanajuato.

Oprócz policji, celem ataków byli również politycy i cywile. Zaledwie w zeszłym miesiącu niemowlę i małe dziecko byli wśród sześciu członków tej samej rodziny zamordowany w Guanajuato. W kwietniu kandydat na burmistrza był zastrzelony na ulicy w Guanajuato, tuż na początku kampanii.

W zeszłym roku w grudniu, Zginęło 11 osób i kilkunastu innych zostało rannych w ataku na imprezę przedświąteczną w tym stanie. Zaledwie kilka dni wcześniej, ciała pięciu studentów uniwersytetu znaleziono upchnięte w pojeździe na drodze gruntowej w Guanajuato.

Departament Stanu USA wzywa Amerykanów do ponownego rozważenia podróży do Guanajuato. „Szczególnie niepokojąca jest duża liczba morderstw w południowej części stanu, związana z przemocą związaną z kartelami” – mówi departament w zalecenia dotyczące podróży.

Od 2006 r., kiedy rząd wysłał wojsko do walki z handlem narkotykami, w Meksyku odnotowano ponad 450 000 morderstw. Za większość z nich obwiniano gangi przestępcze.

W przygotowaniu niniejszego raportu pomagała agencja AFP.

Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button