News

Działania Imrana Khana podobne do „terrorysty”: Sąd w sprawie przemocy z 9 maja

Pracownicy partii Imrana Khana rzekomo zdewastowali kilkanaście instalacji wojskowych (plik)

Lahaur:

Sąd antyterrorystyczny w Pakistanie w czwartek stwierdził, że działania uwięzionego byłego premiera Imrana Khana były podobne do działań „terrorysty” w sprawie związanej z przemocą z 9 maja. Sąd orzekł, że przekazał on zadanie atakowania instalacji wojskowych, nieruchomości rządowych i funkcjonariuszy policji liderom partii, aby wywrzeć presję na rzecz jego uwolnienia.

71-letni założyciel PTI i setki jego partyjnych kolegów są sądzeni w wielu sprawach, w tym jednej na podstawie ustawy o tajemnicach urzędowych w związku z gwałtownymi protestami jego zwolenników z 9 maja 2023 r., które uszkodziły kluczowe instalacje wojskowe w całym Pakistanie. Bezprecedensowe protesty wybuchły w całym Pakistanie 9 maja ubiegłego roku po aresztowaniu pana Khana w związku z domniemaną sprawą korupcyjną.

Pracownicy partyjni pana Khana rzekomo zdewastowali kilkanaście instalacji wojskowych, w tym Jinnah House (Lahore Corps Commander House), Mianwali Airbase i budynek ISI w Faisalabad. Kwatera główna armii (GHQ) w Rawalpindi również została zaatakowana przez tłum po raz pierwszy.

Partia Pakistan Tehreek-e-Insaf pana Khana nazwała decyzję sądu antyterrorystycznego „absurdalnym rozkazem” i zapowiedziała rozpoczęcie protestu.

Sąd antyterrorystyczny (ATC) w Lahaur na początku tego tygodnia oddalił wniosek o zwolnienie pana Khana za kaucją w trzech sprawach związanych z zamieszkami 9 maja i zezwolił policji na dalsze jego aresztowanie w celu przesłuchania.

W szczegółowym nakazie wydanym tutaj w czwartek sędzia ATC Khalid Arshad powiedział: „Nadzwyczajne przyznanie kaucji przed aresztowaniem jest przeznaczone dla niewinnej osoby, a nie dla petenta, Imrana Khana Niaziego, który wymyślił, zmaterializował domniemany spisek przestępczy wraz z wyższym kierownictwem PTI i protestującymi/oskarżonymi, którzy mieli wspólny cel, jakim było prowadzenie wojny przeciwko państwu w celu obalenia rządu”. W nakazie stwierdzono, że pan Khan nie tylko podżegał ludzi, ale także instruował liderów, aby wywoływali chaos, zakłócali prawo i porządek oraz dokonywali podpaleń, aby wywrzeć presję na wojsko i rząd w celu jego uwolnienia. Zostało to ujawnione w oświadczeniach dwóch świadków oskarżenia, donosi gazeta The Express Tribune.

„Wniosek o zwolnienie wnioskodawcy z aresztu przed jego aresztowaniem jest bezpodstawny i niniejszym zostaje odrzucony, a przyznana mu już tymczasowa kaucja zostaje cofnięta” – stwierdził sędzia.

Sędzia zauważył dalej: Pokojowy demonstrant staje się „terrorystą”, gdy wymyśla przestępczy spisek, rozpowszechnia go i dzieli wspólny cel z innymi oskarżonymi, którzy będąc uzbrojonymi, atakują i próbują uszkodzić państwowe nieruchomości, takie jak Lahore Corps Commander House znany jako Jinnah House w Lahore, atakując rządowe maszyny… Traci on swoje normalne prawo do bycia przestrzegającym prawa obywatelem.

W rozkazie, powołującym się na specjalnego prokuratora publicznego, stwierdzono, że 7 i 8 maja w rezydencji pana Khana w Lahore Zaman Park uknuto spisek przestępczy, podczas którego pan Khan osobiście poinformował najwyższe kierownictwo PTI o swoim zatrzymaniu i reakcji w postaci rozpoczęcia protestów i uszkodzenia instalacji wojskowych.

Reagując na szczegółowy nakaz ACT, PTI stwierdziło: „Wyrok nie zawiera dowodów na to, że Imran Khan wydał rozkaz przemocy 9 maja. Sędzia, oddalając kaucje przed aresztowaniem pana Khana, wyciąga wnioski i założenia”. PTI wskazało w swoim oświadczeniu, że wcześniej Sąd Najwyższy Pakistanu uznał aresztowanie Imrana Khana za nielegalne i dodało: „Zakwestionujemy wyrok Sądu Antyterrorystycznego”. Sądy antyterrorystyczne w innych częściach kraju, w tym Rawalpindi, Sargodha itp. oddaliły sprawę, oskarżając Imrana Khana o bycie głównym oskarżonym o podżeganie do brutalnych incydentów 9 maja, opierając się na fakcie, że nie przedstawiono żadnych dowodów potwierdzających tezę oskarżenia”, stwierdziło PTI.

Partia twierdziła również, że skoro pan Khan przebywa w więzieniu tylko w sprawie Iddat, „która najwyraźniej zmierza ku końcowi” w związku z prawdopodobnym odrzuceniem bezsensownych roszczeń skarżącego, wydaje się, że jest to kolejna politycznie motywowana sprawa mająca na celu przedłużenie nielegalnego uwięzienia pana Khana.

Tymczasem parlamentarny komitet partii zdecydował, że będzie bronił pana Khana i wszystkich niewinnych więźniów na protestach i wiecach, natychmiast rozpoczynając ruch.

„Przewodnicząca Parlamentu, pani Zartaj Gul Wazir @zartajgulwazir przewodniczyła dyskusji na temat decyzji podjętych na posiedzeniu komisji parlamentarnej” – poinformowała partia PTI w poście na swoim oficjalnym koncie X.

Członek komitetu PTI, adwokat Abuzar Salman Niazi powiedział na X: „Absurdalne orzeczenie. Sędzia uznał Imrana Khana za niewinnego. Uwaga: proces wciąż trwa i nie ma w aktach żadnego wyroku skazującego w tej sprawie. Jak Imran Khan może zostać uznany za winnego przed zakończeniem procesu? Gdzie będzie zasada prawa (każdy jest niewinny, dopóki nie udowodni się winy). (sic)”

(Poza nagłówkiem, artykuł ten nie był edytowany przez zespół NDTV i został opublikowany za pośrednictwem kanału syndykowanego.)

Source

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button