News

Francuscy strażacy spieszą się, aby ugasić pożar katedry w Rouen

Jak pokazują nagrania, dym nie unosi się już z iglicy katedry z XII wieku, gdzie wybuchł pierwszy pożar.

Iglica średniowiecznej katedry w mieście Rouen na północy Francji jest niemal pusta, ponieważ wybuchł pożar, a strażacy natychmiast przybyli, aby go ugasić.

Jak poinformowała lokalna prefektura oraz straż pożarna, pożar wybuchł w czwartek około południa w Katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, w której trwały prace remontowe.

Gotycka katedra, jedna z najpiękniejszych we Francji, pochodzi z XII wieku, a w XIX wieku została wielokrotnie pomalowana przez impresjonistę Claude'a Moneta, zyskując światową sławę.

Zdjęcia francuskiej stacji telewizyjnej BFM opublikowane wkrótce po wybuchu pożaru pokazują gęstą chmurę dymu unoszącą się z centralnej wieży katedry oraz przerażonych ludzi na ulicach.

W późniejszych materiałach filmowych wyemitowanych przez stację, dym nadal był widoczny przez szczelinę w białej osłonie otaczającej rusztowanie wokół iglicy, ale nie unosił się już ciemną kolumną.

Burmistrz Rouen, Nicolas Mayer-Rossignol, pisząc na portalu X, poinformował, że zmobilizowano wszystkie zasoby publiczne w celu ugaszenia pożaru, którego przyczyna pozostaje nieznana.

Lokalna prefektura, która sprawuje władzę państwową w regionie, poinformowała, że ​​katedra została ewakuowana. Wokół budynku utworzono kordon bezpieczeństwa.

Zalecono ludziom, aby „trzymali się z daleka, aby dać miejsce do pracy ratownikom”.

Jak dotąd nie ma doniesień o ofiarach, a skala zniszczeń jest niejasna, według prefektury. Pracownicy, którzy byli na miejscu i prowadzili renowację, są bezpieczni, powiedział arcybiskup katedry.

Katedra była budowana i przebudowywana przez okres ponad 800 lat i ma cechy od wczesnego gotyku do późnej architektury flamboyant i renesansu. Słynie z trzech wież, z których każda została zbudowana w innym stylu.

W 1822 roku piorun wywołał pożar, który zniszczył drewniano-ołowianą renesansową iglicę centralnej wieży. Nowa żelazna iglica nie została ukończona przez sześć dekad. Miała 151 metrów (500 stóp) i na krótko uczyniła katedrę najwyższym budynkiem na świecie.

W XII-wiecznej Tower Saint-Roman mieści się bourdon, czyli największy dzwon, nazwany Joan of Arc, a także 64-dzwonowy carillon. Dzwony katedry słychać z odległości 5 km (3 mile).

Pożar w Rouen przypomina niszczycielski pożar, który miał miejsce w 2019 r. w paryskiej katedrze Notre-Dame i który również wybuchł podczas prac remontowych.

Przyczyną katastrofy był pożar drewnianej konstrukcji dachu katedry.Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button