News

Irańsko-amerykański mistrz wrestlingu przewodzi wysiłkom mającym na celu stworzenie stroju kąpielowego dla konserwatywnych muzułmanek

(RNS) — Podczas podróży do Jordanii w lutym Afsoon Roshanzamir Johnston, pierwsza Amerykanka, która zdobyła medal na mistrzostwach świata w zapasach w stylu wolnym, spotkała się i została trenerką grupy młodych jordańskich zapaśniczek, z których niektóre musiały wybierać między rywalizacją a łamaniem swoich religijnych zobowiązań nakazujących zakrywanie głowy i ramion w miejscach publicznych.

Wspomina, że ​​pewna młoda kobieta zleciła jej zadanie zmiany tej sytuacji.

„Widziałem siebie w niej” – powiedział Roshanzamir Johnston. „Ona kocha sport wrestlingu, a ja chciałem zapewnić jej i innym na świecie taką możliwość”.

Po powrocie do Stanów Zjednoczonych Roshanzamir Johnston zwołała komisję projektantów i producentów, której zadaniem było opracowanie projektu munduru, który spełniałby wymagania organizacji regulujących zawody zapaśnicze na arenie międzynarodowej, a także wymagania praktykujących muzułmanek.

Komputerowy obraz prototypu stroju zapaśniczego dla kobiet o nazwie Cultural Religious Compliance Gear. (Zdjęcie dzięki uprzejmości)

Każdy projekt musiałby osiągnąć dwa podstawowe cele, aby ominąć regulatorów w United World Wrestling w Szwajcarii. „Sprzęt musiał być ciasny”, aby nie dopuścić do tego, aby palec przeciwnego zapaśnika został złapany w luźniejszy materiał, powiedział Roshanzamir Johnston. Jednocześnie kluczowe było, aby nie było wielu warstw luźnego materiału, które mogłyby powodować poślizg, dając zakrytemu zapaśnikowi przewagę w wychodzeniu z chwytów zapaśniczych.

Współpracując z Timem Pane, dyrektorem generalnym MyHouse Sports Gear, firmy z siedzibą w Scranton w Pensylwanii, która produkuje tradycyjne stroje zapaśnicze dla kobiet, a także z byłą projektantką odzieży Melissą Veselovsky i Usmanem Shahbazem, szefem produkcji My House w Pakistanie, Roshanzamir Johnston wkrótce stworzyła prototyp, który nazwała Cultural Religious Compliance Gear (Strojem Zgodności Kulturalnej i Religijnej).

Mohammed Awamleh, szef Jordańskiej Federacji Zapaśniczej, powiedział serwisowi Religion News Service, że Arabska Federacja Zapaśnicza ma nadzieję zaprezentować ostateczną wersję stroju w sierpniu, kiedy w Ammanie odbędą się mistrzostwa świata do lat 17, a niektóre kobiety mogą trenować w jednej z trzech stworzonych wersji roboczych.

Inicjatywę tę wspiera również USA Wrestling. „USA Wrestling jest dumne i zaszczycone, że może współpracować z tak silnym ambasadorem wrestlingu, jakim jest Afsoon Johnston, w celu uczynienia naszego sportu dostępnym dla wszystkich” — powiedział Rich Bender, dyrektor wykonawczy organizacji, w oświadczeniu.

Afsoon Roshanzamir Johnston (po prawej) wita Shaheda Al Sharifa. (Zdjęcie dzięki uprzejmości)

Afsoon Roshanzamir Johnston (po prawej) wita Shaheda Al Sharifa. (Zdjęcie dzięki uprzejmości)

Roshanzamir Johnston urodziła się w Iranie, gdzie jej ojciec, irański zapaśnik, Manu Roshanzamirnauczyła ją ruchów, których nie wolno jej było nawet oglądać zgodnie z zasadami skromności Republiki Islamskiej. Po tym, jak rodzina uciekła przed represyjnym reżimem w 1983 r., dołączyła do drużyny zapaśniczej w swojej szkole średniej w San Jose w Kalifornii. Była członkinią pierwszej drużyny kobiet, która walczyła na arenie międzynarodowej, na Mistrzostwach Świata w 1989 r., zdobywając brązowy medal. W następnym roku zdobyła srebro.

Kiedy w 2000 roku zapasy kobiet stały się dyscypliną olimpijską, była już na emeryturze, ale nadal była zaangażowana w ten sport. (Była trenerką reprezentacji USA kobiet na Igrzyskach Olimpijskich 2016 w Rio de Janeiro).

Jej lutowa wizyta w Jordanii, w towarzystwie innych byłych mistrzów USA, miała na celu rozbudzenie zainteresowania zapasami kobiet w regionie arabskim i była wynikiem ciężkiej pracy Dana Russella, dyrektora wykonawczego Wrestling for Peace. Russell, który mieszka w Ammanie, powiedział, że zapasy dostarczają narzędzi, które pomagają radzić sobie z większymi wyzwaniami życiowymi, zarówno dla dziewcząt, jak i chłopców.

„Uważamy, że każdy powinien mieć możliwość nauki i rozwoju poprzez wrestling” — powiedział Russell. „Nasz projekt jest poświęcony wspieraniu włączenia odpowiedniej odzieży i opcji zakrywania, które są zgodne z wartościami kulturowymi i religijnymi, umożliwiając większej liczbie dziewcząt udział w tym sporcie”.

Post w mediach społecznościowych Jordan Wrestling Federation. (Zdjęcie dzięki uprzejmości Jordan Wrestling Federation)

Post w mediach społecznościowych Jordan Wrestling Federation. (Zdjęcie dzięki uprzejmości Jordan Wrestling Federation)

30 czerwca 2024 r. podczas zakończenia Mistrzostw Azji w Jordanii Jordańska Federacja Zapaśnicza uhonorowała Russella za jego pracę na rzecz znalezienia rozwiązań mających na celu włączenie kobiet do światowego wrestlingu.

Zapasy kobiet rozwijają się w Jordanii, której król Hussein był również zapaśnikiem w szkole średniej. Federacja zapaśnicza kraju, która była uśpiona przez 15 lat, w 2022 r. ponownie utworzyła drużynę narodową dziewcząt i kobiet, dając im możliwość udziału w zawodach lokalnych i międzynarodowych.

Awamleh powiedziała, że ​​od tego czasu liczba zapaśniczek w Jordanii wzrosła do prawie 40, wliczając w to 10 kobiet w narodowej drużynie zapaśniczej.

Jeśli nowy singiel odniesie sukces, będzie to drugi raz, kiedy Jordan stanie za przełomem sportowym dla muzułmanek. W maju 2012 r., podczas inauguracyjnej gali wręczenia nagród Muslim Women's Sport Foundation Ambassador Awards w Londynie, FIFA, światowa federacja piłki nożnej, uhonorowała księcia Jordanii Alego Bin Al Husseina za jego wysiłki na rzecz uchylenia zakazu noszenia islamskich nakryć głowy w tym sporcie.

Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button