News

Izraelscy snajperzy oskarżeni o atakowanie uciekających cywilów w Strefie Gazy

Palestyńczycy, którzy uciekli z miasta Gaza po wydaniu przez Izrael nakazu ewakuacji, twierdzą, że snajperzy zastrzelili cywilów w pobliżu stadionu Jarmuk.

Kilku cywilów w mieście Gaza twierdzi, że snajperzy zastrzelili ludzi po tym, jak izraelskie wojsko wydało nowy rozkaz ewakuacji i nakazało Palestyńczykom udanie się na południe, w związku z czym armia nasiliła ofensywę w enklawie.

Według doniesień do ataków doszło w czasie, gdy cywile ewakuowali się z szeregu dzielnic miasta Gaza, którym nakazano opuszczenie miasta w środę, a mediatorzy z Kataru, Stanów Zjednoczonych i Egiptu spotykali się w Dosze z przedstawicielami władz izraelskich, aby rozmawiać o zawieszeniu broni.

Pewien mężczyzna powiedział Al Jazeerze, że siedział niedaleko stadionu Yarmouk, gdy zobaczył izraelskiego snajpera strzelającego do mężczyzny na rowerze, który wiózł konserwy. „Snajper zastrzelił go bezpośrednio” – powiedział.

„Nie byliśmy w stanie przenieść jego ciała. Nawet ratownicy medyczni nie byli w stanie dostać się na ulicę. Nie mogli odzyskać ani ewakuować ciała tej osoby”.

Personel karetki pogotowia zmuszony do zawrócenia powiedział podobno mężczyźnie, że nie otrzymali instrukcji, aby zabrać ciała. Ostrzeżono ich, że każdy, kto zbliży się do zmarłego, zostanie postrzelony.

Pewna kobieta powiedziała telewizji Al-Dżazira, że ​​chce przejść przez stadion Jarmuk, ale powiedziano jej, że na ulicach leżą ciała Palestyńczyków zastrzelonych przez izraelskich snajperów.

„Przyszliśmy prosić ratowników medycznych i strażaków o pomoc, aby przynajmniej zabrać ciała zmarłych, aby nie pozostały na ulicy” – powiedziała. „Muszą zostać pochowane”.

Wiele osób powiedziało, że widziało mężczyznę idącego ulicą, którego snajper strzelał w głowę z wieży. Kilku osobom udało się później odzyskać jego ciało.

„Ten człowiek szedł spokojnie, a potem ktoś wystrzelił mu kulę w głowę. Pojechaliśmy i przywieźliśmy go tutaj” – powiedział jeden z mężczyzn.

Ibrahim Al Khalili z Al-Dżaziry relacjonuje wydarzenia w dzielnicy Shujayea, gdzie izraelskie wojsko nasiliło swoje ataki w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Powiedział, że izraelskie siły pozostawiły po sobie ślady zniszczeń po wycofaniu się z części obszaru.

„Wielu mieszkańców jest w szoku i trudno im pojąć skalę zniszczeń” – powiedział, dodając, że jest wiele ofiar cywilnych.

„Szpitale i kliniki są przepełnione rannymi, z których wielu wymaga pilnej pomocy medycznej” – poinformował, a tysiące mieszkańców zostało przesiedlonych.

Budynki, które nadal stoją, są konstrukcyjnie zagrożone, a „dachy, ściany i fundamenty są poważnie uszkodzone”, powiedział. Podstawowe usługi, takie jak woda, prąd i sanitacja, zostały „poważnie zakłócone”.

Armia Izraela wielokrotnie nakazywała setkom tysięcy Palestyńczyków opuszczenie obszarów, które wcześniej uznano za bezpieczne do powrotu – zarówno na północy, jak i południu Strefy Gazy.

W środę rozrzucono ulotki adresowane do „wszystkich mieszkańców miasta Gaza”, ostrzegające ludzi przed opuszczeniem „niebezpiecznej strefy walk”, kilka dni po wydaniu zarządzenia ewakuacji mieszkańców dzielnic Daraj, Tuffah i Old City.

B'Tselem, Izraelskie Centrum Informacji o Prawach Człowieka na Terytoriach Okupowanych, nazwało rozkaz Izraela nakazujący ewakuację całej ludności miasta Gaza „absolutnym szaleństwem”.

W środę w poście zamieszczonym w mediach społecznościowych napisano, że społeczność międzynarodowa musi teraz interweniować i „zażądać, aby Izrael natychmiast zaprzestał wojny”.

W czwartek w stolicy Kataru trwały rozmowy na temat zawieszenia broni i wymiany jeńców przetrzymywanych w Strefie Gazy na Palestyńczyków przetrzymywanych w izraelskich więzieniach.

Tamer Qarmout, adiunkt polityki publicznej w Instytucie Studiów Podyplomowych w Dosze, stwierdził, że nadal jest „dość pesymistyczny” w tej sprawie, po tym jak „poprzednie rundy negocjacji zakończyły się żałosną porażką”.

Powiedział Al-Dżazirze, że rozmowy te będą ostatnim impulsem administracji prezydenta USA Joe Bidena, po którym „Amerykanie będą zajęci wyborami, a wojna w Strefie Gazy będzie dla nich priorytetem drugorzędnym lub trzecim”.

Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button