News

Jak niewidomy gracz wykorzystał ChatGPT do samodzielnego wędrowania po ulicach Japonii

Mashiro wykorzystuje dotykową nawierzchnię ulicy oraz laskę z małą maskotką-małpką, aby znaleźć drogę.

Kawasaki, Japonia:

Japoński gracz e-sportowy Mashiro jest niewidomy i często musi korzystać z pomocy osoby towarzyszącej, aby poruszać się po Tokio. Ma jednak nadzieję, że sztuczna inteligencja, uznawana za obiecujące narzędzie dla osób niepełnosprawnych, pomoże mu podróżować samodzielnie.

26-letni zawodnik „Street Fighter” przetestował najnowszą wersję chatbota ChatGPT, opartego na sztucznej inteligencji, w drodze na stadion, na którym odbył się niedawny zjazd paraesportowców.

„Nie mogę uczestniczyć w takim wydarzeniu bez kogoś, na kim mógłbym polegać” – powiedział AFP. „Poza tym czasami po prostu chcę poruszać się sam, nie rozmawiając z innymi ludźmi.

„Więc jeśli mogę użyć technologii takiej jak ChatGPT do zaprojektowania własnego wsparcia dla osób ze specjalnymi potrzebami, byłoby wspaniale”.

Najnowsze i najświeższe wiadomości na temat NDTV

Źródło zdjęcia: AFP

W tym roku amerykańska firma OpenAI wydała GPT-4o, który rozumie polecenia głosowe, tekstowe i graficzne w kilku językach.

Ten gadżet generatywny, podobnie jak inne, takie jak Gemini firmy Google, wpisuje się w szybko rozwijającą się dziedzinę, która według ekspertów może uczynić edukację, zatrudnienie i codzienne usługi bardziej dostępnymi.

Podążając wyczuwalną ścieżką ulic, Masahiro Fujimoto – znany w sieci pod pseudonimem Mashiro – za pomocą laski ozdobionej małą maskotką przedstawiającą małpkę znalazł drogę ze stacji.

Podczas podróży rozmawiał z GPT-4o jak z przyjacielem, odbierając odpowiedzi przez słuchawkę w jednym uchu, podczas gdy druga strona mogła swobodnie nasłuchiwać, czy nadjeżdżają samochody.

Poprosiwszy o podstawowe wskazówki, dodał: „Właściwie jestem niewidomy, więc czy mógłby mi pan udzielić bardziej szczegółowych informacji dla osób niewidomych?”

„Oczywiście” – odpowiedział bot. „Możesz zauważyć wzrost hałasu tłumu i dźwięków aktywności, gdy się zbliżysz”.

Podróż, która dla osób widzących trwała 20 minut, w przypadku Mashiro trwała cztery razy dłużej i wymagała kilku nawrotów.

Kiedy zaczął padać ulewny deszcz, zwrócił się o pomoc do swojego słabowidzącego przyjaciela, który pomógł mu dokończyć podróż.

„Przybycie!” krzyknął w końcu Mashiro, który cierpi na małoocze i jest niewidomy od urodzenia, a w „Street Fighter 6” rozprawia się ze swoimi przeciwnikami wyłącznie za pomocą dźwięku.

„Ogromny potencjał”

Youngjun Cho, adiunkt informatyki na University College London (UCL), twierdzi, że sztuczna inteligencja może lepiej odpowiadać na konkretne potrzeby niż uniwersalne produkty i technologie wspomagające.

„Jego potencjał jest ogromny” – powiedział Cho, który pracuje również w Global Disability Innovation Hub przy UCL.

„Przewiduję, że może to dać siłę wielu osobom i promować niezależność”.

Osoby z wadą słuchu mogą na przykład korzystać z transkrypcji mowy na tekst wspomaganej sztuczną inteligencją, a chatboty mogą pomóc w sformatowaniu CV dla osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

Niektóre narzędzia dla osób z dysfunkcją wzroku, takie jak Seeing AI, Envision AI i TapTapSee, opisują zdjęcia z aparatu w telefonie.

Duńska aplikacja Be My Eyes, w której prawdziwi wolontariusze pomagają za pośrednictwem czatu na żywo, współpracuje z OpenAI nad opracowaniem „cyfrowego asystenta wizualnego”.

Jednak Masahide Ishiki, japoński ekspert w dziedzinie niepełnosprawności i dostępności cyfrowej, ostrzega, że ​​wyłapywanie błędów w ChatGPT, który „odpowiada tak naturalnie”, może być „trudne”.

„Kolejnym celem (sztucznej inteligencji generatywnej) jest poprawa dokładności rozpoznawania obrazu w czasie rzeczywistym, aby ostatecznie osiągnąć możliwości zbliżone do tych, jakie posiada ludzkie oko” – powiedział Ishiki, który jest niewidomy.

Marc Goblot z grupy Tech for Disability przestrzegł również, że sztuczna inteligencja jest trenowana na „bardzo popularnych zbiorach danych”, które „nie odzwierciedlają pełnego spektrum percepcji ludzi, a zwłaszcza jej marginesów”.

Najnowsze i najświeższe wiadomości na temat NDTV

Źródło zdjęcia: AFP

Mashiro powiedział, że ograniczone rozpoznawanie japońskich słów i lokalizacji przez ChatGPT sprawiło, że jego wspomagana sztuczną inteligencją podróż stała się trudniejsza.

Eksperyment okazał się „świetną zabawą”, ale byłby łatwiejszy, gdyby ChatGPT był połączony z narzędziem mapowym – powiedział gracz, który w zeszłym roku podróżował po Europie, korzystając z Map Google i pomocy otaczających go osób.

Już zdecydował, jaki będzie cel jego kolejnej podróży: położona w lesie deszczowym wyspa Yakushima w południowej Japonii.

„Chcę doświadczyć wszystkiego, co się wydarzy podczas podróży w takie miejsce” – powiedział

(Poza nagłówkiem, artykuł ten nie był edytowany przez zespół NDTV i został opublikowany za pośrednictwem kanału syndykowanego.)

Source

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button