News

Jen japoński gwałtownie rośnie po danych o inflacji w USA, podczas gdy inwestorzy monitorują możliwą interwencję

Ludzie stoją przed kantorem wymiany walut i sprawdzają kurs jena japońskiego w stosunku do walut obcych, wzdłuż ulicy w centrum Tokio, 29 kwietnia 2024 r.

Richard A. Brooks | Afp | Getty Images

Ten dolar stracił około 2% w stosunku do japoński jen w czwartek rynek został nagle wstrząśnięty nowymi danymi o inflacji w USA.

Jen handlował po 158,55 wobec dolara amerykańskiego około godziny 15:00 czasu londyńskiego po handlu bliżej 161,52 wcześniej w tej sesji. Był to największy dzienny wzrost jena od końca 2022 r., według Reutersa.

Dolar wzrósł, gdy USA zareagowały na najniższy odczyt CPI (wskaźnika cen konsumpcyjnych) w ciągu ponad czterech lat. Niektórzy eksperci walutowi podkreślili dane USA dotyczące ruchu jena, a Kit Juckes, globalny szef strategii walutowej w Societe Generale, powiedział CNBC w wiadomości e-mail, że „siłą napędową rajdu jena są duże shorty i niespodzianka w CPI”. Shorting polega na obstawianiu, że cena aktywów spadnie.

Jednak wydarzenie to nastąpiło w momencie, gdy inwestorzy są w stanie wzmożonej gotowości, spodziewając się kolejnej interwencji japońskich władz w kwestii jena, mającej na celu podtrzymanie słabej waluty.

Marc Ostwald, globalny strateg i główny ekonomista w ADM Investor Services, powiedział, że nie ma konkretnych dowodów na interwencję, ale dodał, że wygląda to tak, jakby szeroka wyprzedaż dolara „wyzwoliła przede wszystkim wyzwalanie zleceń stop loss w JPY, przy silnym podejrzeniu, że Ministerstwo Finansów [Ministry of Finance] mógł wykorzystać tę okazję, aby skromnie interweniować”.

Stop loss to zlecenia rynkowe, które są uruchamiane, gdy cena aktywów osiągnie określoną wartość.

Masato Kanda, wiceminister finansów ds. międzynarodowych w Ministerstwie Finansów, powiedział Jiji Press, że nie jest w stanie skomentuj każdą możliwą interwencję. Rzecznik ministerstwa nie był początkowo dostępny, aby udzielić komentarza.

Pod koniec maja Japonia potwierdziła swoją pierwszą interwencję walutową od 2022 r. z 62 miliardami dolarów wydatków. Ministerstwo stwierdziło wówczas, że Japonia wydała 9,7885 biliona jenów (62,25 miliarda dolarów) na interwencje walutowe między 26 kwietnia a 29 maja.

Ta oś czasu zbiegła się z gwałtownym odbiciem japońskiej waluty w poprzednich tygodniach. Jen spadł do 34-letniego minimum 160,03 wobec dolara amerykańskiego 29 kwietnia. Później odbił się do poziomu 156 w dalszej części tej sesji, rozpalając spekulacje o potencjalnej interwencji japońskich władz.

Jen zmaga się z utrzymującą się presją, odkąd Bank Japonii zakończył w marcu politykę pieniężną polegającą na stosowaniu ujemnych stóp procentowych.

Japoński minister finansów Shunichi Suzuki poparł konieczność interwencji, jeśli gwałtowne wahania walut zaczną wpływać na gospodarstwa domowe i firmy. Odmówił komentarza, gdy zapytano go, czy ministerstwo interweniowało, aby wesprzeć jena.

Japonia ostatnio interweniowała w celu ustabilizowania waluty w październiku 2022 r., kiedy jen spadł do poziomu około 152 za ​​dolara. Władze interweniowały trzy razy w tym roku w celu ustabilizowania waluty, wydając łącznie aż 9,2 biliona jenów w tym okresie.

Według firmy doradczej w japońskim kapitale wysokiego ryzyka nastąpi „eksplozja możliwości”

Source

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button