News

Joe Biden wystąpi na pierwszej konferencji prasowej od czasu swojego niepewnego występu w debacie

Joe Biden zrzucił winę za swoją porażkę w czasie debaty na przeziębienie i jet lag.

Waszyngton:

Prezydent USA Joe Biden w czwartek odbędzie swoją pierwszą konferencję prasową od czasu porażki w debacie z Donaldem Trumpem. Będzie to moment pełen napięcia, który może przesądzić o losie jego starań o reelekcję.

Oczy całego świata będą zwrócone na 81-latka podczas szczytu NATO, gdy będzie próbował uspokoić narastające apele ze strony Partii Demokratycznej o ustąpienie ze względu na wiek i stan zdrowia.

Biały Dom nazwał tę konferencję prasową „wielkimi chłopcami”, a Biden będzie pod ogromną presją, aby pokazać, że potrafi poradzić sobie z tym, co stało się rzadkim, nieskryptowanym momentem jego prezydentury.

Jakiekolwiek potknięcia Bidena podczas wydarzenia o godzinie 17:30 (21:30 GMT) w centrum konferencyjnym w Waszyngtonie mogą zamienić niewielką grupę Demokratów, którzy do tej pory namawiali go do wycofania się z kampanii wyborczej w 2024 r., w powódź.

W środę mury zacieśniły się jeszcze bardziej, gdy hollywoodzki aktor i zwolennik George Clooney zaapelował do Bidena, by nie kandydował, zaledwie kilka tygodni po zorganizowaniu hucznej zbiórki funduszy na rzecz prezydenta.

Polityczka i była przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi również subtelnie wymierzyła cios w noż, nie popierając Bidena, mówiąc jedynie, że powinien podjąć decyzję po szczycie NATO.

Tymczasem pierwszy senator Demokratów, Peter Welch z Vermont, dołączył do co najmniej ośmiu demokratów z Izby Reprezentantów, którzy otwarcie wezwali człowieka, który pokonał Trumpa w 2020 r., aby nie kandydował ponownie.

Uważa się jednak, że wielu Demokratów czeka na to, czy Biden zorganizuje swoją pierwszą solową konferencję prasową od listopada 2023 r., czy też będzie to powtórka debaty.

Biden dał mniej konferencji prasowych niż jego poprzednicy. Jego ostatnie wystąpienia były wspólnymi wystąpieniami z zagranicznymi liderami, ograniczonymi do dwóch pytań każdy.

To wszystko, w połączeniu z brakiem wywiadów, skłoniło krytyków do oskarżenia Białego Domu o ukrywanie przed opinią publiczną wpływu wieku na najstarszego prezydenta Ameryki.

'Niszczycielski'

Sekretarz prasowa Białego Domu Karine Jean-Pierre wielokrotnie obiecywała, że ​​czwartkowa „konferencja prasowa dla dużych chłopców” – określenie to po raz pierwszy zostało użyte przez dziennikarza, a później przyjęło się u samej autorki – będzie zawierało szereg pytań.

Słabe wystąpienie dołoży oliwy do ognia obaw o wiek i stan zdrowia Bidena, które pojawiły się, gdy wypowiadał się apatycznie i często bełkotliwie wobec 78-letniego Republikanina Trumpa.

Sojusznicy z NATO również starali się uzyskać zapewnienie o zdolnościach przywódczych Bidena, obawiając się, że powrót izolacjonistycznego Trumpa może oznaczać kłopoty dla sojuszu.

Biden zrzucił winę na swoje niezadowolenie podczas debaty, twierdząc, że przyczyną jego załamania było przeziębienie i zmiana strefy czasowej po dwóch tygodniach wyczerpującej podróży zagranicznej.

Jednak Clooney powiedział w błyskotliwym artykule w New York Times w środę, że znaki te pojawiły się już na zbiórce funduszy, która odbyła się 15 czerwca w Los Angeles, a którą współorganizował z aktorką Julią Roberts.

„To druzgocące, ale Joe Biden, z którym spotkałem się trzy tygodnie temu na zbiórce funduszy, nie był tym samym «wielkim gównem» Bidenem z 2010 roku” – napisał Clooney.

„Nie był nawet Joe Bidenem 2020 roku. Był tym samym człowiekiem, którego wszyscy widzieliśmy na debacie”.

Clooney powiedział, że Biden przegra wybory prezydenckie, a Demokraci stracą również obie izby Kongresu.

Biden upiera się, że jest zdecydowany wystartować w listopadzie, a biorąc pod uwagę liczbę głosów zdobytych w prawyborach Partii Demokratycznej, nie ma realnego sposobu, aby zmusić go do rezygnacji.

Jednak w środę dziennik „New York Times” poinformował, że niektórzy wybitni Demokraci, tacy jak Pelosi, próbują innego podejścia – odwołują się do racjonalnej strony jego osobowości, zamiast podsycać upór, który napędza jego karierę polityczną.

Wiceprezydent Kamala Harris jest powszechnie uważana za faworytkę do zastąpienia Bidena, jeśli ten ustąpi, ale wszelkie działania musiałyby zostać podjęte przed konwencją Demokratów w Chicago w sierpniu.

(Poza nagłówkiem, artykuł ten nie był edytowany przez zespół NDTV i został opublikowany za pośrednictwem kanału syndykowanego.)

Source

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button