News

Największy brytyjski zakład wodociągowy objęty specjalnymi środkami w związku z zadłużeniem w wysokości 15 miliardów dolarów

Inżynierowie z zespołu zajmującego się wyszukiwaniem przecieków w Thames Water rozładowują sprzęt z furgonetki podczas nocnej zmiany w Londynie w Wielkiej Brytanii w środę 2 maja 2023 r. Dyrektor naczelny największego brytyjskiego dostawcy wody zrezygnował ze stanowiska ze skutkiem natychmiastowym we wtorek.

Bloomberg | Bloomberg | Getty Images

LONDYN — Brytyjscy regulatorzy podjęli w czwartek bezprecedensowy krok, obejmując przedsiębiorstwo wodociągowe dla Londynu i obszarów południowej Anglii specjalnymi środkami, w ramach starań o pozyskanie nowego finansowania od inwestorów, które wzmocni jego przyszłość.

Regulator Ofwat powiedział, że Thames Water zostanie poddane wzmożonej kontroli i musi ponownie ocenić swoje plany poprawy wydajności operacyjnej, dostaw i odporności finansowej. Ofwat zatwierdził wydatki w wysokości 16,9 mld funtów (21,8 mld dolarów) na inwestycje firmy w poprawę usług dla klientów i środowiska — kwota niższa od 19,8 mld funtów, o które wnioskowała Thames Water.

Tymczasem organ regulacyjny zezwolił firmie na podwyższanie rachunków klientów średnio o 99 funtów rocznie w ciągu najbliższych pięciu lat, co stanowi prawie połowę kwoty, o którą wnioskowała.

W oświadczeniu z czwartku Thames Water poinformowało, że jego propozycja wydatków ma na celu „utrzymanie niezawodnych dostaw bezpiecznej, wysokiej jakości wody pitnej oraz odprowadzanie i skuteczne oczyszczanie ścieków w całym Londynie, dolinie Tamizy i hrabstwach Home Counties teraz i w przyszłości”.

Firma kwestionowany Ofwat oświadczył, że jego plan biznesowy jest „niewystarczający”, ale jednocześnie poinformował, że dostarczy organowi regulacyjnemu dalsze dowody na poparcie swoich propozycji i zaznaczył, że ostateczna decyzja ma zostać podjęta dopiero w grudniu 2024 r.

Dotknięta kryzysem firma ma ponad 16 milionów klientów i stara się uniknąć skutków, w tym tymczasowej nacjonalizacji lub rozbicia. Wiosną tego roku akcjonariusze odrzucony jego oferta zastrzyku kapitału własnego o wartości 500 milionów funtów, podczas gdy jego spółka macierzysta Kemble niewykonany.

Thames Water jest własnością konsorcjum akcjonariuszy instytucjonalnych w funduszach emerytalnych, funduszach majątkowych państw i private equity. Jego największym zewnętrznym udziałowcem jest Ontario Municipal Employees Retirement System, jeden z największych kanadyjskich planów emerytalnych.

Zaległości firmy gwałtownie wzrosły w ciągu ostatnich dwóch dekad i w środę zgłoszono dług netto w wysokości 15,2 mld funtów w roku obrotowym do marca 2024 r. Spółka stwierdziła, że ​​zgodnie z obecnym scenariuszem bazowym nie zabraknie jej pieniędzy do końca maja 2025 r., zakładając, że będzie mogła nadal korzystać z odnawialnych linii kredytowych i wykorzystywać wszystkie zasoby gotówkowe.

Thames Water — i inne brytyjskie przedsiębiorstwa użyteczności publicznej — mocno krytykowany w związku ze znacznym wzrostem ilości ścieków odprowadzanych do dróg wodnych Wielkiej Brytanii, w tym do rzeki Tamizy.

Prezes Thames Water Adrian Montague powiedział w środę, że plan firmy przyciągnie „bardzo potrzebne inwestycje”, dodając, że wierzy, że możliwe jest „odwrócenie losów tego biznesu”.

W wynikach firmy Montague stwierdził, że branża wodna w Wielkiej Brytanii wymagała znacznie większych inwestycji w nadchodzących latach i konkurowała o zadłużenie i kapitał własny na „bardzo konkurencyjnym rynku, w czasach zwiększonej niepewności i ryzyka regulacyjnego i politycznego”.

Dodał, że osiągnięcie „rozwiązania zorientowanego na rynek” będzie wymagało współpracy z organami regulacyjnymi i rządem w celu dokonania zmiany i zapewnienia inwestorom zachęt do dalszego inwestowania w brytyjskie firmy wodne.

W środę agencja S&P Global zadała spółce kolejny cios, ponieważ umieszczony jej dług klasy A i B jest zagrożony obniżeniem ratingu, co jak stwierdziła, odzwierciedla przekonanie, że Thames Water może nie być w stanie utrzymać odpowiedniej płynności — co wywołało obawy rynku przed ratingiem „śmieciowym”.

Jak podaje agencja S&P, pozycja Spółki jest dodatkowo obciążona ze względu na konieczność przeprowadzenia dużego programu inwestycji kapitałowych, który zrównoważy wolne przepływy pieniężne z działalności operacyjnej i ograniczy możliwość redukcji zadłużenia.

Source

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button