News

Największy na świecie szkielet stegozaura wystawiony na akcję, może osiągnąć cenę 4-6 milionów dolarów

Apex odkryto w 2022 roku na prywatnym terenie paleontologa

Nowy Jork:

Oczekuje się, że największy kiedykolwiek znaleziony szkielet stegozaura zostanie sprzedany za miliony dolarów na aukcji w Nowym Jorku w przyszłym tygodniu, co zapewne wywołało sprzeciw paleontologów.

Wiek skamieniałości szacuje się na około 150 milionów lat. Została ona wystawiona w środę na aukcji Sotheby's i pozostanie tam do momentu sprzedaży 17 lipca.

Gigantyczny szkielet nazwany Apex – mierzący 11 stóp (3,3 metra) wysokości i prawie 27 stóp długości – uważany jest za „najbardziej kompletny i najlepiej zachowany” okaz stegozaura tej wielkości, liczący 254 skamieniałe fragmenty kości spośród przybliżonej łącznej liczby 319.

Sprzedaż tego typu przedmiotów stała się w ostatnich latach coraz częstsza, co spotkało się z krytyką ze strony paleontologów, którzy twierdzą, że znaleziska te powinny być przechowywane w muzeach lub innych miejscach publicznych, a nie sprzedawane prywatnym oferentom.

„To bardzo, bardzo rzadkie zwierzę, a znalezienie okazu tej wielkości i w takim stanie jest fenomenalne” – powiedziała agencji AFP Cassandra Hatton, szefowa działu nauki i kultury popularnej w Sotheby’s.

Dom aukcyjny szacuje wartość Apex na 4-6 milionów dolarów, choć nadal jest to wartość niższa od wartości Stana, najbardziej kompletnego na świecie szkieletu tyranozaura, który w 2020 r. został sprzedany za rekordowe 31,8 miliona dolarów.

Apex został odkryty w maju 2022 r. na prywatnym terenie paleontologa Jasona Coopera. Dom aukcyjny twierdzi, że współpracował z Cooperem, aby „udokumentować cały proces, od odkrycia i wykopalisk po renowację, przygotowanie i montaż”, aby zagwarantować „najwyższe standardy i przejrzystość”.

W 2022 roku dom aukcyjny Christie’s musiał wycofać szkielet T-rexa na kilka dni przed aukcją w Hongkongu z powodu wątpliwości co do jego autentyczności.

Szkielety stegozaurów są już eksponowane na wystawach na całym świecie, ale według Sotheby's, Apex jest o 30 procent większy od Sophie, najbardziej kompletnego stegozaura wystawionego dotąd na widok publiczny, który znajduje się w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.

Debata wokół aukcji skamieniałości dinozaurów to jedna z tych, o których „wiele słyszałem” — powiedział Hatton. „Kiedy masz naukowo ważny okaz, muzea zazwyczaj pojawiają się i znajdują darczyńców, którzy licytują w ich imieniu, albo same licytują”.

„Większość osób, z którymi pracuję, przekazuje okazy do muzeów lub wypożycza je do muzeów, rozumieją znaczenie i wagę tych okazów”.

Według Sotheby's Cooper przekazał już skamieniałości do muzeów na całym świecie.

(Poza nagłówkiem, artykuł ten nie był edytowany przez zespół NDTV i został opublikowany za pośrednictwem kanału syndykowanego.)

Source

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button