News

NATO potępia Chiny jako „decydującego pomocnika” w wojnie Rosji na Ukrainie, co jest najsurowszą jak dotąd reakcją

Logo NATO widziane podczas szczytu koalicji w Waszyngtonie, 10 lipca.

Zdjęcia Nurphoto | Zdjęcia Nurphoto | Getty Images

W najpoważniejszym jak dotąd potępieniu Chin przez NATO koalicja wojskowa określiła Pekin mianem „decydującego pomocnika” Rosji w trwającej wojnie na Ukrainie i wyraziła obawy dotyczące arsenału nuklearnego Chin i „systemowych wyzwań” dla bezpieczeństwa koalicji.

„ChRL stała się decydującym czynnikiem w wojnie Rosji z Ukrainą poprzez swoje tzw. partnerstwo „bez ograniczeń” i szerokie wsparcie dla rosyjskiej bazy przemysłowej w dziedzinie obronności” w komunikacie NATO napisano w środędrugiego dnia szczytu w Waszyngtonie, na którym obchodzono 75. rocznicę powstania sojuszut rocznica.

Koalicja wezwała Pekin do „zaprzestania wszelkiego materialnego i politycznego wsparcia dla wysiłków wojennych Rosji”, wymieniając konkretnie transfer „materiałów podwójnego zastosowania, takich jak komponenty broni, wyposażenie i surowce, które służą jako wkład dla rosyjskiego sektora obronnego” — jest to pierwsze wyraźne oskarżenie NATO, że administracja Xi Jinpinga zapewnia Moskwie pomoc wojskową.

Pekin wcześniej wielokrotnie zaprzeczał, że dostarczał Rosji broń w wojnie na Ukrainie, ale oba państwa utrzymywały bliskie stosunki handlowe przez cały czas trwania konfliktu, nawet gdy Moskwa coraz bardziej oddala się od Zachodu lub jest przez niego wprost sankcjonowana. Na początku tego tygodnia Pekin rozpoczął wspólne ćwiczenia wojskowe z bliskim sojusznikiem Rosji, Białorusią, na poligonie oddalonym zaledwie o kilka mil od granicy z Polską, poinformowało białoruskie Ministerstwo Obrony w przetłumaczonym przez Google Post na telegramie.

W lutym 2023 r., w pierwszą rocznicę wojny na Ukrainie, Chiny — które miesiąc później z powodzeniem wykorzystały dobrą wolę zdobytą jako partner handlowy, aby pośredniczyć w pojednaniu między odwiecznymi wrogami Iranem i Arabią Saudyjską — przedstawiły ramy pokojowe dla konfliktu między Moskwą a Kijowem. Podobnie jak plan pokojowy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i niedawne warunki przywódcy Kremla Władimira Putina, aby zainicjować negocjacje dyplomatyczne, jak dotąd nie zyskały popularności.

Po latach dyplomacji w aksamitnych rękawiczkach i traktowaniu Chin jako odległego problemu, NATO w środę stwierdziło, że Pekin „nadal stwarza systemowe wyzwania dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego”, podkreślając domniemaną dezinformację pochodzącą od drugiej co do wielkości gospodarki świata i jej działań w kosmosie i cyberprzestrzeni.

„ChRL nadal szybko rozszerza i dywersyfikuje swój arsenał nuklearny, zwiększając liczbę głowic i liczbę zaawansowanych systemów przenoszenia. Wzywamy ChRL do zaangażowania się w strategiczne dyskusje na temat redukcji ryzyka i promowania stabilności poprzez przejrzystość” – głosi komunikat NATO, ostrzegając, że sojusznicy jednocześnie zwiększają swoją „wspólną świadomość” i wzmacniają przygotowania do ochrony przed „przymusowymi taktykami i wysiłkami Chin mającymi na celu podzielenie Sojuszu”.

CNBC skontaktowało się z chińskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych. W miażdżącej ripostie misja Chin w Unii Europejskiej powiedział że oświadczenie NATO „rozdmuchuje stosunki chińsko-rosyjskie, podważając i przekształcając oparty na zasadach porządek międzynarodowy” i jest „przepełnione mentalnością zimnowojenną i wojowniczą retoryką”.

Dodał, że „akapity dotyczące Chin są prowokacyjne, zawierają oczywiste kłamstwa i oszczerstwa. Zdecydowanie odrzucamy i potępiamy te oskarżenia, a także złożyliśmy poważne oświadczenia w NATO”.

Source

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button