News

NATO rozpoczyna wysyłanie samolotów F-16 na Ukrainę, obiecuje 43 miliardy dolarów pomocy wojskowej

Biden ogłosił, że Dania i Holandia zaczęły wysyłać amerykańskie samoloty F-16 na Ukrainę.

Waszyngton:

Sojusznicy z NATO ogłosili w środę, że rozpoczęli przekazywanie samolotów F-16 Ukrainie i zintensyfikowali obietnice składane Kijowowi w sprawie ewentualnego członkostwa w sojuszu podczas szczytu z okazji 75. rocznicy powstania Sojuszu, który odbył się w atmosferze niepewności politycznej w Stanach Zjednoczonych.

Prezydent Joe Biden, organizując z pompą trzydniowe spotkanie w stolicy USA, chce zjednoczyć Zachód, a także uspokoić amerykańskich wyborców w obliczu przedwyborczej krytyki, czy w wieku 81 lat – sześć lat starszych od sojuszu – nadal nadaje się na to stanowisko.

Biden indywidualnie powitał pozostałych 31 liderów sojuszu, a następnie wezwał ich do dotrzymania kroku rosyjskiej produkcji wojskowej, która gwałtownie wzrosła w ciągu dwóch lat od inwazji prezydenta Władimira Putina na Ukrainę.

„Możemy – i będziemy – bronić każdego cala terytorium NATO i zrobimy to razem” – powiedział Biden Radzie Północnoatlantyckiej, formalnemu organowi decyzyjnemu sojuszu, w centrum kongresowym w Waszyngtonie, gdy miasto upało z powodu fali upałów.

Biden ogłosił, że Dania i Holandia zaczęły wysyłać na Ukrainę amerykańskie myśliwce F-16, spełniając w ten sposób ważną obietnicę złożoną Kijowowi w ubiegłym roku, który zmaga się z problemem osiągnięcia parytetu powietrznego z Rosją.

Wcześniej zapowiedział nowe systemy obrony powietrznej dla Ukrainy i powiedział, że Stany Zjednoczone zgodziły się okresowo rozmieszczać rakiety dalekiego zasięgu w Niemczech.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że transfer F-16 „skupia umysł Władimira Putina na fakcie, że nie przetrwa Ukrainy, nie przetrwa nas i jeśli będzie upierał się przy swoim, szkody, jakie będą wyrządzane Rosji i jej interesom, tylko się pogłębią”.

Jednak Donald Trump, który w ostatnich sondażach wyprzedza Bidena, rozważa możliwość szybkiego zawarcia pokoju poprzez zmuszenie Ukrainy do oddania terytorium Rosji.

Republikański potentat wielokrotnie kwestionował przydatność NATO – organizacji utworzonej w 1949 r. w celu zbiorowej obrony przed Moskwą – które uważa za niesprawiedliwy ciężar dla Stanów Zjednoczonych.

– „Terror musi upaść” –
W przededniu szczytu Rosja ostrzelała Ukrainę rakietami, zabijając dziesiątki osób, w tym w Kijowie, gdzie szpital dziecięcy został zamieniony w gruzy.

Biden zaprosił na szczyt prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który wyraził wdzięczność za F-16.

Nowy samolot „przybliży sprawiedliwy i trwały pokój, pokazując, że terror musi upaść” – napisał Zełenski w mediach społecznościowych.

Jednym z celów szczytu było uodpornienie sojuszu na działania Trumpa, m.in. poprzez przyznanie NATO, w stosunku do Stanów Zjednoczonych, większej roli w koordynowaniu dostaw broni na Ukrainę.

We wspólnej deklaracji przywódcy NATO obiecali przekazać Ukrainie 40 miliardów euro (43 miliardy dolarów) na pomoc wojskową „w ciągu najbliższego roku” — w ramach działań mających na celu zwiększenie przewidywalności, po tym jak sojusznicy Trumpa w Kongresie przez miesiące wstrzymywali amerykańską pomoc.

Stoltenberg podkreślał, że NATO również chce zakończyć wojnę zwycięstwem Ukrainy.

„Najszybszym sposobem na zakończenie wojny jest jej przegranie” – powiedział Stoltenberg reporterom.

Współpracownicy Trumpa rozmawiali o uzależnieniu pomocy dla Ukrainy od zmuszenia Kijowa do przystąpienia do negocjacji i stwierdzili, że to Chiny, a nie Rosja, są większym zmartwieniem dla interesów USA.

Przywódcy NATO w swoim oświadczeniu wymierzyli w Chiny, wyrażając „głębokie zaniepokojenie” wsparciem przemysłowym tego kraju dla Rosji.

Biden zaprosił również czterech głównych partnerów z Pacyfiku – Japonię, Koreę Południową, Australię i Nową Zelandię – w związku z dążeniem do zwiększenia roli NATO w Azji.

– „Nieodwracalna” droga Ukrainy do NATO –
Na szczycie zintensyfikowano obietnice składane Ukrainie, stwierdzając, że kraj ten znajduje się na „nieodwracalnej drodze do pełnej integracji euroatlantyckiej, w tym członkostwa w NATO”.

Ukraina od lat bezskutecznie zabiega o członkostwo w NATO, które uznaje atak na jedno państwo za atak na wszystkie.

Jednak Biden i kanclerz Niemiec Olaf Scholz wyrazili obawy, że zaangażowanie Ukrainy będzie w rzeczywistości równoznaczne z wejściem w wojnę z posiadającą broń jądrową Rosją, która okupuje duże obszary Ukrainy.

Prezydent Finlandii, Alexander Stubb, który podobnie jak Szwecja przystąpił do NATO po inwazji Rosji na Ukrainę, uznał ten język za sygnał skierowany do Putina, że ​​nie udaje mu się osiągnąć celu, jakim jest ograniczenie członkostwa w NATO.

Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer, który przybył do kraju kilka dni po dojściu Partii Pracy do władzy, zapewnił Zełenskiego, że Wielka Brytania – w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych – jest zjednoczona ponad podziałami partyjnymi w kwestii poparcia dla Ukrainy.

Starmer jasno dał do zrozumienia, że ​​nie widzi nic złego w tym, że Ukraina użyje brytyjskich rakiet do ataku na terytorium Rosji. Jego słowa spotkały się z ostrą krytyką ze strony Moskwy.

Szczyt, jak powiedział Starmer reporterom, pokazuje Putinowi, że NATO jest teraz „większe niż kiedykolwiek, bardziej zjednoczone niż kiedykolwiek i absolutnie jasne co do zagrożenia rosyjską agresją”.

(Poza nagłówkiem, artykuł ten nie był edytowany przez zespół NDTV i został opublikowany za pośrednictwem kanału syndykowanego.)

Source

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button