News

Neuralink Elona Muska bierze pod uwagę więcej obiektów testowych dla swojej technologii mózgu

Firma neurotechnologiczna Elona Muska w styczniu wszczepiła Nolandowi Arbaughowi implant mózgowy.

San Francisco:

Elon Musk poinformował w środę, że jego startup Neuralink „przechodzi” do testów drugiego pacjenta, ponieważ jego technologia łączenia mózgów z komputerami jest coraz lepsza.

Musk i członkowie zespołu Neuralink odpowiadali na pytania podczas transmisji strumieniowej na X (dawniej Twitter), omawiając postępy firmy w dążeniu do upowszechnienia implantów mózgowych.

„Dopiero teraz przechodzimy do naszego drugiego pacjenta Neuralink” – powiedział Musk. „Ale mamy nadzieję, że jeśli wszystko pójdzie dobrze, w tym roku osiągniemy wysokie jednocyfrowe wyniki”.

Firma neurotechnologiczna należąca do Muska w styczniu wszczepiła Nolandowi Arbaughowi implant mózgowy, co miliarder, szef Tesli i X, uznał za sukces.

Osiem lat temu Arbaugh został sparaliżowany od ramion w dół w wyniku wypadku podczas nurkowania.

Od czasu operacji wszczepienia implantu opowiadał o grze w szachy i grę wideo „Cywilizacja”, a także o lekcjach języka japońskiego i francuskiego, sterując kursorem na ekranie komputera za pomocą mózgu.

Musk i członkowie zespołu Neuralink opisali szczegółowo rozwiązanie problemu, który znacznie ograniczył Arbaughowi możliwość poruszania kursorem komputera za pomocą umysłu.

Technologia Neuralink opiera się na urządzeniu wielkości pięciu ułożonych jedna na drugiej monet, umieszczanym w ludzkim mózgu przez robota-chirurga.

Nitki łączące implant z mózgiem Arbaugha uległy „cofnięciu”, przez co przechwytywanie sygnałów stało się mniej skuteczne.

Zespół Neuralink twierdzi, że nici będą wszczepiane głębiej w mózg i na różnej głębokości, ze zwiększoną precyzją w celu maksymalizacji skuteczności.

Musk obiecał, że „odtąd będzie już tylko lepiej”.

Według Muska jednym z celów jest zwiększenie przepustowości połączenia między mózgiem a komputerem, co pozwoli na szybsze przesyłanie większej ilości danych.

„Dla symbiozy człowieka ze sztuczną inteligencją bardzo ważne jest po prostu komunikowanie się z prędkością, którą może osiągnąć sztuczna inteligencja” – powiedział Musk o mózgach połączonych z komputerami ze sztuczną inteligencją.

Musk przewiduje, że implanty Neuralink nie tylko przywrócą wzrok niewidomym, ale też dadzą ludziom widzenie w podczerwieni lub ultrafiolecie lub pozwolą im telepatycznie dzielić się koncepcjami z innymi.

„Chcemy dać ludziom supermoce” – powiedział Musk. „Nie tylko to, że przywracamy twoją poprzednią funkcjonalność, ale to, że faktycznie masz funkcjonalność o wiele większą niż normalny człowiek”.

Musk mówił o opracowaniu zautomatyzowanego procesu, w którym robot chirurgiczny Neuralink mógłby szybko instalować spersonalizowane implanty u osób poszukujących „ulepszeń”.

„To bardzo w stylu 'Cyberpunk' albo 'Deus Ex', jeśli grasz w te gry” – powiedział Musk o tym pomyśle.

„Ekscytującą możliwością długoterminową jest również wzięcie części humanoidalnego robota Optimus i połączenie go z Neuralink — dałoby to w efekcie cybernetyczne supermoce” — powiedział.

Musk był współzałożycielem Neuralink w 2016 roku.

Ambicją jest zwiększenie ludzkich możliwości, leczenie chorób neurologicznych, takich jak SLA czy choroba Parkinsona, a może nawet osiągnięcie symbiotycznej relacji między ludźmi i sztuczną inteligencją.

Musk nie jest osamotniony w próbach dokonania postępów w tej dziedzinie, oficjalnie znanej jako badania nad interfejsem mózg-maszyna lub mózg-komputer.

(Poza nagłówkiem, artykuł ten nie był edytowany przez zespół NDTV i został opublikowany za pośrednictwem kanału syndykowanego.)

Source

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button